هدر موبایل
1389/10/25 11:09:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون اجتماعی:

اصلاح ساختارهای اقتصادی، زمینه رقابت‌پذیری تولیدات صادراتی را فراهم کرده است

**یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است که اصلاح ساختارهای اقتصادی در قالب طرح تحول اقتصادی و اصل ۴۴ قانون اساسی، زمینه جذب نیروی کار و رونق اقتصادی و رقابت‌پذیر شدن تولیدات قابل صادرات کشور را فراهم کرده است.

سیدمحمد موسوی مبارکه در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: انتظار مردم از دیر باز این بود که هر کس فارغ‌التحصیل شد فورا جذب ادارات دولتی یا موسسات عمومی شود و هرفردی هم که مدرک تحصیلی ندارد جذب مشاغل آزاد و خدماتی شود.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تغییر ساختار کار و فرهنگ حاکم بر بازارکارگفت: ایران نیز به تازگی همچون سایر کشورها شیوه دورکاری را مورد توجه قرار داده است، در این شیوه کارمندان مجبور به حضور فیزیکی در محل کار نیستند و از طریق وسایل ارتباط جمعی با نهاد یا سازمان مربوطه ارتباط برقرار می‌کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، مشاغل خانگی و بیمه بیکاری را از دیگر شیوه‌های مرسوم در کشورهای جهان دانست و افزود: در این کشور به افراد بیمه بیکاری به مفهوم جدید پرداخت می‌شود، بیمه بیکاری نه به معنای پرداخت حق بیمه به افراد دارای کار که شغل خود را از دست داده‌اند، بلکه به معنای پرداخت بیمه به فارغ‌التحصیلان فاقد شغل و بیکارانی که هیچ شغلی ندارند.

وی با بیان این‌که تغییر ماهیت کار در ایران با افزایش تعدیل نیروی کار در ادارات دولتی، شرکت‌های خصوصی و نهادهای عمومی به ویژه پس از اجرای قانون سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی بیش از گذشته مورد توجه مسوولان قرار گرفته است، در عین حال تغییر ماهیت کار را زمینه‌ای برای تعدیل بیشتر نیروهای کار رسمی سازمان‌ها و نهادهای نظامی، دولتی و خصوصی برای کاهش هزینه‌های پرسنلی دانست.

وی خاطر نشان کرد: در تماسی که اخیرا با مدیران وزارت دفاع درباره بیکار شدن کارگران مجتمع صنعتی هفتم تیر شهرستان مبارکه داشتم گفته شد این کارگران در راستای اصل 44 قانون اساسی تعدیل شده‌اند، این موضوع نشان می‌دهد ماهیت کار به لحاظ کمی و کیفی تغییر کرده و تشدید شده است.

موسوی مبارکه رهاسازی کارگران ادارات و موسسات دولتی و عمومی با بیش از هشت سال را رو به افزایش دانست.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، اصلاح ساختارهای اقتصادی در قالب اصل 44 قانون اساسی، طرح تحول اقتصادی و سند توسعه اشتغال را موجب افزایش توان اقتصادی و اجرایی مدیران عامل و سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی ندانست و افزود: حمایت از سرمایه‌گذار هیچ‌گاه به شکلی که هم‌اکنون به آن پرداخته شده است نبوده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که قدم بزرگی برای صاحبان بنگاه‌های خرد و کارخانجات بزرگ اقتصادی برداشته شده است، ادامه داد: این تغییر رویکرد به صاحبان سرمایه زمینه جهش اقتصادی در کشور را به وجود آورده است، تقویت این زیرساخت اساسی باید به گونه‌ای انجام شود که موجب جذب نیروی کار و تبدیل مشاغل ناپایدار به پایدار می‌شود و این یعنی رونق اقتصادی.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet