هدر اصلی
1387/05/10 14:49:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با وزیر خارجه تاجیکستان

غربی‌ها نمی‌توانند مانع پیشرفت ایران شوند

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار روز چهارشنبه "همراه خان ظریفی" وزیر امور خارجه تاجیکستان با وی گفت : غربی‌ها نمی‌توانند مانع پیشرفت ایران شوند

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، در این دیدار ابتدا وزیر امور خارجه تاجیکستان ضمن ابلاغ تبریک رئیس جمهور و رؤسای مجالس کشورش به لاریجانی به مناسبت انتخاب وی به ریاست مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که مجلس شورای اسلامی از گسترش مناسبات دو کشور حمایت کند.

سپس لاریجانی ضمن ابراز خرسندی از روابط رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان اظهار داشت :‌ روابط ایران و تاجیکستان با ریشه‌های عمیق تاریخی، فرهنگی و دینی می‌تواند و باید بیشتر از این گسترش یابد و در این راستا مجلس شورای اسلامی از گسترش مناسبات دو کشور در کلیه زمینه‌ها استقبال می‌کند.

وی همچنین همکاریهای منطقه‌ای را از دیگر زمینه‌های همکاری میان دو کشور دانست و گفت : سازمانهای منطقه‌ای مانند سازمان‌ همکاریهای شانگهای می‌توانند نقش مؤثری در گسترش مبادلات اقتصادی و رفع چالشهای سیاسی در منطقه داشته باشند و بدون تردید حضور جمهوری اسلامی ایران در این سازمان بر تقویت نقش آن خواهد افزود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تقدیر از مواضع تاجیکستان در مجامع بین‌المللی نسبت به ادامه مذاکرات میان ایران و غرب در خصوص استفاده صلح‌آمیز ایران از فناوری هسته‌ای ابراز خوش بینی کرد و خاطرنشان ساخت : امروز غربیها می‌دانند که نمی‌توانند مانع پیشرفت ایران شوند و شرایط بین‌المللی نیز گذر از چالشها و تنشها و آرامش‌ را تقاضا می کند و این به نفع ثبات و آینده منطقه است.

در ادامه این دیدار وزیر امور خارجه تاجیکستان هم با ابراز خشنودی از مناسبات رو به گسترش دو کشور به مشترکات فراوان تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور اشاره کرد و خواستار توسعه مناسبات در همه سطوح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی شد.

وی همچنین خواستار تشکیل اتحادیه پارلمانی کشورهای فارسی زبان و ایجاد شبکه تلویزیونی مشترک به زبان فارسی شد.

وزیر خارجه تاجیکستان در پایان از سوی رؤسای مجالس کشورش از لاریجانی برای سفر به تاجیکستان دعوت کرد که رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که در فرصتی مناسب به این دعوت پاسخ گوید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet