حلول ماه ربیع الاول
1389/10/25 16:06:00
سرویس اقتصادی
مصطفی رضاحسینی:

ایجاد اشتغال برای دو هزار نفر، کار غیرممکنی نیست

**نماینده مردم شهربابک معتقد است که ایجاد اشتغال برای دوهزار نفر کار غیرممکنی نیست و با حمایت از بخش خصوصص و کمک به ورود سرمایه و سرمایه‌گذار می‌توان این مشکل را حل کرد.

مصطفی رضا حسینی نماینده کرمان به وضعیت کمیسیون صنایع و معادن اشاره کرد و از مزایای اصلاح قانون معادن گفت.

وی به هفته‌نامه «نگارستان» کرمان گفت که این قانون با هدف ایجاد یکپارچگی در امر سیاستگذاری، اجرای سیاست‌های اصل چهل و چهارم قانون اساسی، رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی تقدیم مجلس شد و متعاقباً مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز با برگزاری جلسات متعدد و پس از بحث و بررسی‌های کارشناسی با حضور نمایندگان دولت، نمایندگان بخش خصوصی و اساتید و صاحبنظران، ضمن مقایسه مواد لایحه تقدیمی با قانون معادن موجود، متن پیشنهادی خود برای اصلاح لایحه و قانون را ارائه کرد که در این زمینه 27 ماده از قانون قبلی اصلاح شده است.

وی درباره حوزه انتخابیه خود نیز گفت که بیکاری و موادمخدر دو مشکلی است که در تمام دنیا وجود دارد و مختص کرمان  نیست. اما در شهر بابک به تناسب جمعیت بیکاری چندانی وجود ندارد.

حسینی ادامه داد: با حمایت از بخش خصوصی و کمک به ورود سرمایه و سرمایه‌گذار می‌توان این مشکل را حل کرد.

وی دیگر مشکل شهر بابک را مهاجرت مردم دانست و گفت: از طرفی مهاجرت صاحبان سرمایه و چهره‌های علمی و فرهنگی و پزشکان متخصص به سایر شهرستانها و خالی شدن شهرستان از سرمایه و پشتوانه علمی و فرهنگی نتیجه این نگاه نامهربان مسئولین استان به شهرستان بوده است. نگاهی گذرا به روند رشد شهرستانهای همجوار طی دو دهه گذشته و مقایسه آن با وضعیت شهرستان شهربابک گویاترین سند این ادعاست.

این هفته با مصطفی رضا حسینی، نماینده شهربابک گفت‌وگو کردیم. وی به مشکلات بیکاری و اعتیاد در کل کشور اشاره می‌کند و می‌گوید که خوشبختانه چون سطح فرهنگ مردم شهربابک بالاست مشکل اعتیاد کمتر است.

وی ادامه می‌دهد: اصل مهم در زلزله ایمنی است چون همانطور که می‌دانید امکان فرار از آن وجود ندارد بنابراین ابتدا باید خانه‌ها مقاوم‌سازی شوند به ویژه در روستاها که خانه‌ها خشت و گلی هستند. همچنین باید به مردم آموزش داد و با فرهنگ‌سازی خسارت‌ها را کاهش دهیم.

نگاه ملی

 مهمترین موضوعاتی که در کمیسیون صنایع الان بررسی میکنید کدامند؟

در کمیسیون فعلا بحث هدفمند‌سازی یارانه‌ها را داریم و سعی داریم مشکل تولیدکنندگان و صنایع را حل کنیم. به هر حال هر طرح بزرگی تبعاتی دارد و هدفمند‌سازی یارانه‌ها تأثیر خود را بر صنایع می‌گذارد.

 یکی از موضوعات دیگر، اصلاح قانون معادن است. این قانون چه تفاوتی با قانون قبلی دارد؟

همانطور که می‌دانید این قانون در سال‌های 1317، 1331، 1336، 1358، 1362و 1377 باتوجه به شرایط زمانی موردبازنگری و اصلاح قرار گرفت اما با عنایت به ابلاغیه مقام معظم رهبری در ارتباط با اصل چهل و چهارم قانون اساسی و سیاست‌های جدید اقتصادی کشور، ضرورت بازنگری در این قانون بیش از پیش احساس می‌شود.

این قانون با هدف ایجاد یکپارچگی در امر سیاستگذاری، اجرای سیاست‌های اصل چهل و چهارم قانون اساسی، رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی تقدیم مجلس شد و متعاقباً مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز با برگزاری جلسات متعدد و پس از بحث و بررسی‌های کارشناسی با حضور نمایندگان دولت، نمایندگان بخش خصوصی و اساتید و صاحب‌نظران، ضمن مقایسه مواد لایحه تقدیمی با قانون معادن موجود، متن پیشنهادی خود برای اصلاح لایحه و قانون را ارائه کرد که در این زمینه 27 ماده از قانون قبلی اصلاح شده است.

ابقای شورای معادن با یک ساختار جدید مورد تأیید کمیسیون صنایع قرار گرفت که بر این اساس، نماینده سازمان منابع طبیعی و محیط زیست، قوه قضائیه و دو نفر از فعالان بخش خصوصی به طور رسمی در شورا حضور خواهند داشت.

نگاه استانی

 با هدفمندسازی یارانهها آیا مردم شهربابک مشکلی ندارند؟

طبیعی است که مردم شهربابک هم مانند سایر شهرهای کشور مشکلاتی دارند ضمن اینکه در انجام چنین برنامه‌ای ممکن است مشکلاتی هم وجود داشته باشد اما در کل از طرح رضایت دارند.

 بیشترین مشکل در چه بخشی است؟

 در حوزه تولید، کشاورزی و سوخت حمل و نقل، قیمت‌ها افزایش یافته است اما از آنجا که جمعیت زیادی از مردم در روستاها ساکن هستند و علاوه بر یارانه‌ها از کمک‌های کمیته امداد و بهزیستی دریافت‌هایی دارند، بنابراین بیش از گذشته دریافت‌هایی دارند و از وضعیت بهتری برخوردارند.

 همانطور که میدانید، استان کرمان با مشکل زلزله مواجه است. برای اینکه خسارتها در هر زلزله کاهش یابد چه باید کرد؟

اصل مهم در زلزله ایمنی است چون همانطور که می‌دانید امکان فرار از آن وجود ندارد بنابراین ابتدا باید خانه‌ها مقاوم‌سازی شوند به ویژه در روستاها که خانه‌ها خشت و گلی هستند. همچنین باید به مردم آموزش داد و با فرهنگ‌سازی خسارت‌ها را کاهش دهیم.

 بسیاری از نمایندگان کرمان بیکاری و مواد مخدر را دو مشکل عمده مردم میدانند. در شهربابک وضعیت چگونه است؟

بیکاری و مواد مخدر دو مشکلی است که در تمام دنیا وجود دارد و مختص کرمان نیست. اما در شهربابک به تناسب جمعیت بیکاری چندانی وجود ندارد. البته به دلیل موقعیت ترانزیتی مواد مخدر وجود دارد و مردم با آن درگیر هستند. با این حال جمعیت بیکار نسبت به جمعیتی که کار دارند بیشتر است که با وجود پروژه‌هایی که در حال اجراست تاکنون 400 نفر مشغول به کار شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنم تا پایان سال 90 بحث بیکاری حل شود.

خوشبختانه از آنجا که 90درصد مردم شهربابک تحصیلات عالیه دارند و فرهنگی هستند لذا خانواده‌ها با مشکلات اعتیاد و مواد مخدر آشنا هستند و ناهنجاری اجتماعی کمتر است.

از طرفی مهاجرت صاحبان سرمایه و چهره‌های علمی و فرهنگی و پزشکان متخصص به سایر شهرستان‌ها و خالی شدن شهرستان از سرمایه و پشتوانه علمی و فرهنگی نتیجه این نگاه نامهربان مسئولان استان به شهرستان بوده است. نگاهی گذرا به روند رشد شهرستان‌های همجوار طی دو دهه گذشته و مقایسه آن با وضعیت شهرستان شهربابک گویاترین سند این ادعاست.

 تصور میکنید برای رفع بیکاری چه باید کرد؟

ایجاد اشتغال برای دو هزار نفر کار غیرممکنی نیست. با حمایت از بخش خصوصی و کمک به ورود سرمایه و سرمایه‌گذار می‌توان این مشکل را حل کرد. کارخانه آجر در شرف فعال شدن است و مراحل کارشناسی طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد و مس میدوک طی شده است و پروژه اسید در مرحله انتخاب پیمانکار قراردارد و به مناقصه ملی گذاشته شده است. کارخانه لیچینگ میدوک هم در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد. بعد از صحبت و رایزنی با مهندس اردبیلی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران مقرر شد کارخانه آهکی که به ناحق از شهربابک رفت به شهرمان برگردد و در حوزه راه‌ها دوبانده نمودن و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در دستور کار قرار دارد.

 این شهرستان جاذبههای گردشگری هم دارد؟

شهرستان شهربابک با داشتن جاذبه‌های توریستی مثل دهکده صخره‌ای و منحصربه‌فرد میمند با قدمت بین ۷ تا ۱۱ هزار سال است. پدیده‌هایی همچون آتشفشان‌های عاج بالا و پایین، غار ایوب، معادن و کوره‌های ذوب مس متعلق به چند صد سال قبل و دیگر میراث به‌جای‌مانده همچنان در گمنامی باقی‌ مانده است و سازمان میراث فرهنگی در این زمینه توجه لازم را نکرده و باعث محرومیت شهرستان از این منبع درآمدی پاک و پایدار شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet