هدر موبایل
1389/10/25 15:14:00
سرویس اقتصادی
ابطحی:

مشکل واگن نیست، عملیات ساخت هنوز تمام نشده است

**سیدمحمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی که در روزنامه «نسل فردا» اصفهان منتشر شده است به بررسی مسائل مرتبط با عدم راه اندازی متروی اصفهان پرداخته است.

عدم راه‌اندازی مترو اصفهان نه از بابت کمبود واگن بلکه از این جهت است که ساخت خطوط مترو هنوز تمام نشده است و ایستگاه‌ها هم تکمیل نشده‌اند. اگر واگن هم بود ما هنوز درگیر مشکلات تکمیل نشدن ساخت مترو هستیم.

اینکه گفته می‌شود برای مترو واگن وارد نشده است به این دلیل است که باید اعتبار کافی برای خرید واگن داده می‌شد. البته این امر درباره مترو مشهد هم صورت گرفت و کمی طول کشید به طوری که واگن‌های مشهد هم حدود یکی دو هفته پیش به قطار شهری مشهد تحویل داده شد. برای رفع کمبود بودجه جهت ساخت مترو مجلس برای مترو کلانشهرها دومیلیارد دلار بودجه تصویب کرد، اما باتوجه به وضعیت صندوق ذخیره ارزی دولت نتوانسته در جای خود ایفای تعهد بکند. البته کارهایی صورت گرفته است و امیدواریم استاندار هم برای استان اصفهان تلاش بیشتری انجام دهد. ضمن اینکه نمایندگان استان هم پیگیر این موضوع هستند. البته باید تأکید کنم که ما نیز منتظر اتمام عملیات ساخت تونل مترو و ایستگاه‌ها هستیم.

ازسوی دیگر آلودگی هوای اصفهان تنها به تردد خودروها در خیابان‌های شهر محدود نمی‌شود که با ساخت و اتمام خطوط مترو همه مشکلات آلودگی حل شود بلکه مراکز صنعتی نیز نقش مهمی در آلودگی هوای اصفهان دارند.

معاون برنامه‌ریزی استان اصفهان چندی پیش تأکید کرد که کارخانه‌های آلاینده شرق اصفهان باید از محدوده این شهر منتقل شوند. گاهی اوقات می‌بینیم که کلانشهر اصفهان از نظر آلودگی هوا در موقعیت خطرناک‌تری نسبت به تهران قرار دارد یعنی آلودگی هوای اصفهان از نظر میزان آلاینده‌های سمی و سرب موجود در هوا به واسطه کارخانه‌های صنعتی بیش از تهران است.

‌تأثیر منفی و زیانبار آلاینده‌ها بر محیط زیست و حتی ابنیه تاریخی چیزی نیست که قابل انکار باشد. از سوی دیگر ما مسئولیم و طبق فرموده حضرت امیر‌المومنین(ع) در روز قیامت حتی درباره حیوانات و بناها هم از ما سؤال می‌کنند. با توجه به این موضوع و ضمن توجه به مشکلات زیست محیطی متوجه می‌شویم که چه مشکلاتی برای مردم به وجود آمده است.

زمانی که مقدار آلاینده‌ها ازحدی فراتر می‌رود، آمار مراجعه مردم به مراکز درمانی و پزشکی نیز افزایش می‌یابد. اقدام مسئولان استان درخصوص انتقال برخی از کارخانه‌های آلاینده از اطراف اصفهان قابل تقدیر است اما باید این مورد را هم در نظر گرفت که این کارخانه‌ها زمانی ایجاد شده‌اند که اصفهان به این اندازه بزرگ نشده بود.

قبل از هر کاری باید برای این کارخانه‌ها زمین مورد نیاز و امکانات لازم فراهم شوند، چراکه در شرایط فعلی باید برای این موضوع تدبیر کنیم. البته این کارخانه‌ها هم مشکلی برای انتقال ندارند اما باید شرایط و امکانات را فراهم کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet