شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/10/26 08:20:00
سرویس فرهنگی

مجلد 24 فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس منتشر شد

**بخش سوم از مجلد ۲۴ فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، تألیف "محمود نظری" منتشر شد.

محمود نظری در این کتاب، 208 جلد نسخه خطی از مجموعه اهدایی "سیدمحمدصادق طباطبایی" را معرفی کرده است. این مجموعه متعلق به آیت‌الله "سیدمحمد طباطبایی" از رهبران بزرگ مشروطه‌ ایران بوده است. وی گنجینه بسیار گران‌بها و ارزشمندی از کتب خطی و چاپی داشت که بالغ بر  1438 نسخه‌ خطی می‌شد و فرزندش سیدمحمدصادق طباطبایی رئیس دوره‌ چهاردهم مجلس شورای ملی در سال 1324 خورشیدی، آن‌ها را به کتابخانه‌ مجلس اهدا نمود و بدین‌گونه بر سرمایه عظیم این گنجینه افزوده شد.

به تعبیر "عبدالحسین حائری"، در این مجموعه، متون کهن و نفیس فارسی و عربی و نیز مجموعه‌های گرانقدری که شامل رساله‌های نادر و کهن می‌باشد، بسیار است.

بخشی از این نسخ قبلاً توسط استاد حائری و سیدمحمدطباطبائی (منصور) شناسایی و معرفی و منتشر گردید و این فهرست، آخرین بخش کتابشناسی و نسخه‌شناسی نسخ خطی باقیمانده‌ این مجموعه نفیس است.

همانطور که قبلاً بیان گردید در این کتاب، 208 جلد نسخه‌ خطی فهرست شده است که بسیاری از این جلدها، به صورت مجموعه و جنگ است که چندین عنوان نسخه‌ خطی را در خود جای داده است. به عنوان مثال نسخه‌ شماره 1346 از این مجموعه، حاوی 41 عنوان نسخه‌ خطی است.

در این کتاب نسخه‌های نفیسی چون "عیون اخبار الرضا علیه‌السلام" از شیخ صدوق، "شرح اشارات" خواجه نصیر‌الدین طوسی، "تهذیب اصلاح المنطق"، تألیف ابوزکریا بن علی بن خطیب تبریزی، "ترجمان القرآن"، تألیف "میرسیدشریف جرجانی"، "فتوح الغیب فی الکشف عن قناع الریب" از "شرف‌الدین حسین بن محمدبن عبدالله طیبی"، "اعضاء الانسان"، تألیف "ابونصر محمد بن محمد فارابی، "رسالة العرشیة"(الحکمة العرشیة)، تألیف  "شیخ الرئیس ابوعلی سینا"، "رساله فی الاخلاق"، تألیف "ابوعلی حسن بن حسن بن میثم"، و نسخه‌ خطی قدیمی از قرآن کریم به خط کوفی معرب، کتابت شده احتمالاًدر قرن چهارم قمری معرفی شده است.

کتاب حاضر در 160 صفحه، به تعداد 300 نسخه، به قیمت 2500 تومان در سال 1389 منتشر شده است. همچنین در این کتاب، فهرست الفبایی نسخه‌ها، فهرست الفبایی نام مؤلفان و تصاویر رنگی برخی از دست‌نوشته‌های معرفی شده نیز آمده است.

گفتنی است تاکنون از محمود نظری ـ مؤلف کتاب حاضر ـ جلد‌های 2/27 و32  فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه‌ مجلس و  تصحیح برخی از کتب خطی مانند "فائق المقال فی الحدیث و الرجال" و کتاب "مجموعه مقالات روش‌های تصحیح نسخ خطی" و چندین مقاله منتشر شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet