حلول ماه ربیع الاول
1389/10/26 11:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نجابت:

در بکارگیری اخلاق سیاسی تا حد مطلوب، فاصله زیادی داریم

**یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس یکی از شاخصه‌های اخلاقی عمل کردن در حوزه‌ی حکومت دینی را آن دانست که منافع و مصالح ملی به منافع گروهی و شخصی ترجیح داده شود و گفت:‌ متاسفانه این در حالیست که برخی‌ها با جسارت منافع شخصی و گروهی خود را تامین می‌کنند و در آخر یک نگاهی هم به منافع ملی می‌اندازند.

حسین نجابت در گفت‌وگو با ایسنا، با اعتقاد به اینکه در بکارگیری شاخصه‌های رقابت سیاسی از جمله اخلاق سیاسی با سطح مطلوب فاصله داریم اظهار داشت: اگرچه نسبت به وضعیت جهانی، در جایگاه خیلی بهتری هستیم اما از سطح ایده آل، خیلی فاصله‌ی داریم؛ یعنی هم‌اکنون کسانی بعضا در حوزه‌ی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فعالیت می‌کنند که در نظر آنها منافع شخصی یا گروهی بر منافع ملی ترجیح دارد.

وی با بیان اینکه ما یک حکومت دینی داریم که شاکله‌ها و شاخصه‌های آن، متفاوت با بقیه حکومتهاست در عین حال ضرورت رعایت الزامات چنین حکومتی را یادآور شد و گفت: رعایت اخلاق در حوزه‌ی اجتماعی و سیاسی یکی از الزامات حکومت دینی است.

وی افزود: در دنیای به اصطلاح آزاد که سیاست هدف وسیله را توجیه می‌کند، شاخصه سیاسی است و آزادی مطلق و لاقیدی، شاخصه فرهنگی به شمار می‌رود، اخلاق چندان معنایی ندارد و برای رسیدن به هدف، افراد به هر کاری، حتی کار خلاف دست می‌زنند منوط به اینکه توده و عامه مردم از ان مطلع نشوند، در حالیکه این موضوع در حکومت دینی وجود ندارند.

به گفته‌ی وی، در حکومت دینی، اخلاق و اعتقادات حاکم است و وقتی بحث رقابت در میان می‌آید، رقابت به هر قیمتی تعریف نشده است، به همین دلیل در جلساتی که بزرگان نظم حضور دارند، یک نوع تعامل و هماهنگی وجود دارد و این امر باید تا پایینترین سطح اجتماعی در حوزه‌ی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی وجود داشته باشد.

نجابت با بیان این که رقابت بین احزاب در دنیای خارج تحت هر شرایطی انجام می‌شود گفت:‌ به عنوان مثال به خرید رقبا با پول، شنود مکالمات رقیب و ... می‌توان اشاره کرد، در حوزه‌ی اسلامی، این کارها ممنوع، حرام و خلاف اخلاق است و اگر این موارد اخلاقی را رعایت نکنیم، مطمئنا دچار بلایا و مشکلاتی خواهیم شد که راه حل ندارد.

نجابت با بیان اینکه، در بعضی حوزه‌ها با غفلت دچار این مشکلات می‌شویم، افزود: در حوزه‌های سیاسی، باید آموزش‌های سیاسی تئوریک و عملی بگونه‌ای باشد که سیاست هدف وسیله را توجیه می‌کند، هرگز به عنوان یک اصل هیچ لایه‌ای از اقشار جامعه مقبول واقع نشود بلکه ما باید تلاش کنیم که با حفظ ضوابط با هم تعامل کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet