حلول ماه ربیع الاول
1389/10/26 12:24:00
سرویس صحن
ذاکر در نطق میان دستور با اشاره به سانحه هوایی ارومیه:

رئیس جمهور نسبت به ادامه خدمت وزیر راه تجدید نظر کند

**نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به حادثه سقوط هواپیما خط هوایی ارومیه خطاب به هیات رئیسه و نمایندگان مجلس گفت: به استیضاح وزیر راه و ترابری کمک کنید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از صحن علنی صبح روز یکشنبه، سید سلمان ذاکر در نطق میان دستور خود ضمن عرض تسلیت به دلیل جان باختن هموطنان در سانحه هوایی ارومیه به مقام معظم رهبری و مردم کشور تاکید کرد: همانطور که می دانید سانحه هوایی در آسمان آذربایجان غربی در شهر ارومیه موجی از اندوه و داغی عظیم بر دل هموطنان گذاشت. اینجانب پس از شنیدن حادثه هواپیما لباس روحانیت را درآورده و به کمک حادثه دیدگان شتافتم، عمق حادثه و دلخراشی آن را لمس کردم.

نماینده مردم ارومیه ضمن تشکر از اهالی روستاهای اطراف ارومیه به دلیل کمک رسانی به مسافرین حادثه دیده، ادامه داد: همه کارشناسان می گویند این گونه هواپیماها که نزدیک به 40 سال عمر دارند از رده خارج شده اند و به جای مسافربری باید باربری کنند؛ پس مسئولان با کدام عمق کارشناسی اجازه پرواز را به این هواپیما داده اید؟

وی با بیان این که تردد خودروهای با عمر بیش از 30 سال در جاده ها ممنوع است ، تاکید کرد: اما مسئولان، هواپیمای 40 سال و تعمیر شده را در وضعیت بد آب و هوایی با ظرفیت 150 نفر به پرواز درمی آورند.

ذاکر خطاب به وزیر راه و ترابری گفت: حوادث و سوانح هوایی، دریایی و زمینی دلیل بر ضعف و قصور مدیریت و جدی نگرفتن امنیت و جان هموطنان است. این گونه حوادث صدمات جبران ناپذیری به ملت ایران و اعتبار بین المللی نظام وارد می کند و نظام را زیر سوال می برد.

این نماینده، نمایندگان مجلس و هیات رئیسه را مورد خطاب قرار داد و اظهار داشت: در دنیا زمانی که چنین حوادثی رخ می دهد، مسئولان وضعیت دیگری پیدا می کنند و حساسیت آنها نسبت به جان مردم بسیار بالاتر است پس چرا ما خاموشیم حداقل انتظار می رفت پس از حادثه هوایی ارومیه وزیر راه و ترابری استعفا می داد.

ذاکر با یادآوری اینکه وزیر راه و ترابری و هیات همراه شب حادثه خود را به محل سقوط هواپیما در ارومیه رسانده و تلاش برای کمک به حادثه دیدگان را آغاز کرد گفت: حضور وزیر دردی را دعوا نکرد و مشکل را از خانواده های حادثه دیده برطرف نکرد.

ذاکر با تاکید بر این که ایران کشور فقیری نیست، به اعضای دولت و وزیر راه و ترابری تذکر داد و گفت: ما سرمایه گذاران خوبی برای سرمایه گذاری در جهت توسعه ناوگان هوایی و راه جاده ای داریم اما دنبال خرید هواپیماهای کهنه بوده و منتظر وقوع حوادث هستیم.

وی ادامه داد: به جای هزینه کردن برای تعمیر هواپیماهای کهنه می توانیم با اعتبار خود به جای خرید چندین هزار هواپیمای کهنه،  هواپیمای جدید و ایمن خریداری کنیم.

ذاکر با تاکید دوباره بر این که هواپیماهایی با عمر بالای 20 سال برای باربری مناسب است، گفت: وزیر راه را  برای مقایسه ناوگان هوایی کشورهای فاقد هویت با کشور خودمان دعوت می کنم، آیا تلفات آنها در طول 5 سال کار به انداز مرگ و میر جاده ای و هوایی کشور ما است.

این نماینده آماری ارائه کرد و گفت: در طول وزارت وزیر راه و ترابری شاهد سقوط 4 هواپیمای مسافربری و نظامی بودیم.

ذاکر افزود: اگر مسئولان به فریاد نمایندگان استان می رسیدند و خطوط راه آهن استان ارومیه را به تکمیل آزادراه ارومیه ـ تبریز را تمام می کردید شاید شاهد حادثه هوایی نبودیم و مردم برای تردد از خطوط زمینی استفاده می کردند.

این نماینده با بیان این که حادثه هوایی ارومیه محدود به این استان نیست، تاکید کرد: اگر کوتاهی شود این نوع حوادث تکرار خواهد شد. از ریاست جمهوری توقع است نسبت به ادامه خدمت وزیر راه و ترابری تجدیدنظر کند.

نماینده مردم ارومیه در نهایت اظهار داشت: از هیات رئیسه مجلس و نمایندگان می خواهم بدون فوت وقت از استیضاح وزیر کمک کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet