حلول ماه ربیع الاول
1389/10/26 13:16:00
سرویس صحن
جلالی خبر داد:

غیبت اعتراض گونه ایران در اجلاس فوق العاده بین المجالس اسلامی

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ایران در اجلاس فوق العاده بین المجالس اسلامی شرکت نخواهد کرد گفت: امارات قصد تغییر اساسنامه بین المجالس اسلامی را دارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت کاظم جلالی سخنگو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز در مجمع خبرنگاران به اشاره به جلسه آینده بین المجالس اسلامی که قرار است در ابوظبی برگزار شود گفت: بین المجالس اسلامی که با همت و تدبیر جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است و مقر آن هم در تهران است و 12 سالی است که از تاسیس آن می گذرد در همین هفته اجلاس فوق العاده ای در ابوظبی تشکیل خواهد داد که جمهوری اسلامی در آن شرکت نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه طی بیانیه ای دلایل عدم شرکت خود در این اجلاس را اعلام کرده ایم گفت: امارات تلاش کرد یک اجلاس فوق العاده بین المجالس را تشکیل دهد در حالی که کمیته اجرایی این اتحادیه2 بار تشکیل جلسه می دهد و سالی یک بار هم شورای بین المجالس جلسه برگزار می کند که در حال حاضر رئیس شورا، امارات است و هر 2 سال یک بار هم کنفرانس بین المجالس تشکیل می شود که در مقطع کنونی اوگاندا رئیس کنفرانس است.

وی ادامه داد: براساس روال عادی کنفرانس بین المجالس باید سال آینده در اندونزی تشکیل می شد اما امارات اصرار کرد امسال همزمان با اجلاس شورای بین المجالس کنفرانس فوق العاده را تشکیل دهد.

وی با طرح این سوال که چرا امارات اصرار به تشکیل کنفرانس فوق العاده در ابوظبی دارد گفت: امارات قصد دارد در این اجلاس بخش هایی از اساس نامه بین المجالس اسلامی را تغییر دهد.

وی درخصوص تغییر اساسنامه اظهار داشت: در 3 سال پیش که اجلاس روسای مجالس اسلامی در قاهره تشکیل شد بنا شد پس از گذشت یک دهه از عمر اتحادیه تغییراتی دراساسنامه اتحادیه بین المجالس اسلامی داده شود و هیتی مرکب از کشورهای مصر، کویت، ایران، الجزایر و چند کشور دیگر تشکیل شد که 2 اجلاسیه داشت و اجلاسیه اول در الجزایر برگزار شد و اجلاسیه دوم در مصر و تمامی اصلاحات اساسنامه جمع بندی شد.

وی با بیان اینکه زمانی که بحث اصلاح اساسنامه در اوگاندا مطرح شد به 2 دلیل این اصلاحات به سرانجام نرسید گفت: اول به دلیل به حد نصاب نرسیدن روسای مجالس و دوم به خاطر کارشکنی امارات کار کمیته به سرانجام نرسید و در اجلاس اوگاندا مقرر شد کمیته اجرایی مجموع پیشنهادها و نظرات را برای تغییر اساسنامه جمع بندی نماینده و در کنفرانس بعدی که در اندونزی برگزار می شود این پیشهادها در جلسه روسای مجالس مطرح شود.

وی خاطرنشان کرد: کمیته اجرایی در سال جاری در امارات 2 جلسه داشت که در آن جلسات امارات بحث تشکیل کمیته حل اختلاف را مطرح کرد که جمهوری اسلامی ایران به آن اعتراض شدید کرد و اسم این کمیته را تغییر دادند و «مساعی حمیده» نامیدند.

وی افزود: در آن جلسه جمهوری اسلامی مخالفت خود را اعلام کرد، عربستان سعودی سکوت کرد، نمایندگان برخی دیگر ازکشورها نظرات صریح و شفافی ندارند اما رئیس اماراتی جلسه این موضوع را با عنوان مصوبه قلمداد کرد که موجب اعتراض بنده (کاظم جلالی) به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران شد و من به اعتراض جلسه راترک کردم.

وی با بیان اینکه در چند ماه گذشته رئیس مجلس امارات با سفر به کشورهای مختلف اسلامی به کار بردن انواع شگردها تلاش کرد تا این جلسه فوق العاده را تشکیل دهد گفت: ما به عنوان اعتراض جدی به اینگونه عملکرد غیرحقوقی امارات متحده عربی در این اجلاس شرکت نمی کنیم و اعلام می کنیم هرگونه مصوبه ای در این اجلاس که خارج از چهارچوب وحدت گرایانه امت اسلامی باشد از نظر ما مردود و غیرقابل اجرا است و متاسفیم از اینکه در شرایطی که امت اسلامی دارای مشکلات بسیاری همانند مسئله تجزیه سودان، بحران سیاسی لبنان، محاصره غزه، کشتار مردم افغانستان و پاکستان و... است برخی کشورهای عربی به مسائل سخیف و حاشیه ای می پرداد و ما این پروژه را یک پروژه امریکایی انگلیسی می دانیم که امیدواریم کشورهای اسلامی دراین خصوص واکنش جدی نشان دهند.

وی تصریح کرد: ایران بین المجالس اسلامی را همچنان تقویت می کند ودر اجلاس های آتی آن نیز که به شکل معمول برگزار می شود شرکت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اقدامات این اجلاس فوق العاده تنها قصه پرداختن به اختلافات را دارد گفت: اختلافات کشورهای اسلامی کم نیست حدود 250 مورد اختلاف که بسیاری از آن اختلافات مرزی است بین کشورهای اسلامی وجود دارد، چگونه بین المجالس که می خواهد عامل وحدت باشد به این همه اختلاف رسیدگی می کند.

وی با بیان اینکه مگر پارلمان ها دولت هستند که در شئون دولتی دخالت می کنند گفت: موضوع حل اختلافات شان دولت هاست نه شان پارلمان ها و حتی اگر نمایندگان پارلمان ها به تصمیمی هم برسند نیازمند به تعامل دولت هاست.

وی تصریح کرد: ‌این اختلافات فقط در چهارچوب تلاش های 2 جانبه کشورهای اسلامی و قابل توجیه است و به نظر می ر سد امارات متحده عربی و برخی از چهره های جنجالی مجلس امارات به دنبال خودنمایی سیاسی در عرصه داخلی هستند و این خودنمایی را در راستای سیاست های امریکایی انگلیسی تعقیب می کنند و پرداختن به این امور می تواند لطمه جدی را به فلسفه وجودی این اتحادیه که رویکرد وحدت گرایانه بین امت اسلامی است وارد کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet