شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/05/12 11:53:00
سرویس اقتصادی

ارزیابی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موانع و راهکارهای تحول اقتصادی

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت نهم به دلیل مشکلات زیادی که در حوزه اقتصاد از جمله رشد نقدینگی، تورم، افزایش بیکاری در جامعه وجود دارد تصمیم گرفته است که مکانیزمی را تهیه کند تا بتواند استراتژی توسعه اقتصادی را رقم بزند.

"پیمان فروزش" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: اگر بخواهیم کشور را به سمت تحول اقتصادی پیش ببریم باید حلقه هایی را که این تحول را ایجاد می کند کنار هم گذارده و تبعات سیاسی و اجتماعی آن را نیز برعهده بگیریم.

پیمان فروزش با اشاره به ناهماهنگی ها بین سیستم اجرایی دولت در اجرای سیاست های اقتصادی گفت: می توان پیشنهاد بانک مرکزی و ارائه بسته پیشنهادی این بانک و عدم موافقت قسمتی از سیستم اجرایی دولت با آن را از موارد نا هماهنگی ها دانست و اینکه قسمتی از سیستم اجرایی دولت در حوزه اشتغال و کارآفرینی نیز با پیشنهاد بانک مرکزی مخالفت کرده و سیاست های خود را دنبال می نمایند.

وی گفت: همچنین وزارت اقتصاد در این خصوص مستثنی نیست و در این میان نظر رئیس جمهور به عنوان یک حلقه تاثیرگذار در حلقه های دیگر مطرح می باشد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شکل گیری تحول اقتصادی را مستلزم انجام کارهای زیربنایی و فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای چنین تحولی دانست.

وی اولین گام در حوزه تحول اقتصادی را آمار و ارقام کارشناسی ذکر کرد و گفت: در حال حاضر داده ها و ارقام بسیار مختلف است و اختلافات معناداری بین داده های کارشناسی و حوزه اجرایی و بین المللی وجود دارد.

وی با اشاره به تشکیل کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی گفت: با شکل گیری این کمیسیون، مجلس و دولت با هماهنگی های لازم و پشتوانه سیاسی با توجه به تبعات اقتصادی و اجتماعی طرح مذکور کار را تا حدودی به سمت جلو هدایت می‌نمایند.

وی تصریح کرد: باید در وهله اول جامعه هدف خود را بشناسیم و بدانیم که می خواهیم به چه جامعه ای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی داشته باشیم و حتی در چه مقطعی این کمک را انجام دهیم و منبع آن را از کجا فراهم نماییم.

فروزش تاکید کرد: در حال حاضر منبع پرداخت یارانه نقدی که بالغ بر 9000 میلیارد ریال می باشد مشخص نیست و این منبع پرداخت باید مشخص شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: اینکه به مردم امید بدهیم که تصمیم گرفته ایم پولی را در اختیارتان قرار دهیم و از آن طرف یارانه ها حذف شود این مسایل می تواند تورم مضاعفی را در جامعه به وجود آورد که البته روش مناسبی نمی باشد.

وی افزود: در وهله اول باید واقعیت ها در جامعه مشاهده شود اگر قرار است یارانه قطع شود تبعاتی را به همراه خواهد داشت. حال دولت برای کنترل این تبعات چه مکانیزمی را در نظر گرفته است؟ آیا می خواهد قیمت ها را افزایش دهد؟ یا می خواهد مبلغی را در اختیار مردم قرار دهد؟

فروزش گفت: در جامعه ای که 70 درصد آن زیر متوسط می باشد آیا عملا پرداخت نقدی یارانه قابل اجرا می باشد؟ آیا واقعی کردن قیمت های کالاها عملی خواهد شد؟ در صورتی که همچنان بین قیمت واقعی کالا و پرداخت نقدی یارانه ها و معیشت مردم همترازی صورت نگرفته است.

فروزش گفت: زمانی این طرح به نتیجه می رسد که بین دو مجموعه پرداخت نقدی یارانه ها، واقعی کردن قیمت کالاها همترازی صورت گیرد اگر هدف این طرح این باشد که در سال آخر ریاست جمهوری، طرحی پیشنهاد داده شود که جنبه های سیاسی، اجتماعی داشته باشد این طرح به نتیجه نخواهد رسید.

فروزش همچنین در ارتباط با جزییات طرح تحولات اقتصادی گفت: طرح مذکور در اختیار نمایندگان قرار نگرفته است.

وی در خصوص تفاوت این طرح با برنامه چهارم توسعه گفت: به علت سیاست های اشتباهی که در حوزه اقتصاد اتخاذ شده در حال حاضر با مشکل برخورد نمودیم و نرخ تورم به صورت صعودی و همچنین نرخ بیکاری و نقدینگی نیز افزایش پیدا کرده است و همچنین میزان تسهیلات بیشتر از سپرده ها بوده است و بانک ها قفل شده اند و در حال حاضر منابعی ندارند که در اختیار تولیدکننده قرار دهند و نقدینگی در دست مردم در حال افزایش است.

فروزش افزود: طرح تحول اقتصادی همان سیاست های استراتژیک است که باید هر دولتی برای اقتصاد خود تدوین نماید اگر نتوانستیم این کار را انجام دهیم، این کم کاری نتیجه همان کم کاری تمام دولتمردان گذشته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet