شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/10/26 13:33:00
سرویس صحن
عثمانی در نطق میان دستور

دستیابی به فرصت هاخواسته دیرینه کردهاست

**نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی خواسته و آرزوی دیرینه کردها را دستیابی به فرصت برابر عنوان کرد و افزود: در به کارگیری مسئولان در مناطق کردنشین، از مدیرانی استفاده شود که فاصله های احتمالی بین مردم و حاکمیت را از بین ببرند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمد قسیم عثمانی در جلسه امروز ـ یکشنبه ـ مجلس و در نطق میان دستور خود، با بیان این که مناطق کردشین ما مقهور فرهنگ و معیشتی خاص و مظلوم ظلمها و تبعیض هایی است گفت: این تبعیض ها ریشه چند صد ساله در استبداد شاهی دارد. کمبودها و نارسایی ها، میراث تاریخ کهن و محصول تقسیم بندی های غلط و توزیع ناعادلانه فرصتها و نعمتها در رژیم ستمشاهی بوده است.

وی ادامه داد: مردم ما مدام در معرض تصرفات و سوژه ای برای بیگانگان بوده و مردم را در تنگناهای خاصی قرار داده اند که منجر به محرومیت و مظلومیت مردم ما در طول تاریخ شده است.

عثمانی با تاکید بر این که امروز مردم ما عاشق و شیفته رهبر خود هستند و برای حفظ نظام و حرمت و جایگاه رهبری برای هر ایثار و مجاهدتی آماده اند، افزود: شیطنت دشمنان که رفاه مردم را نمی خواهند سبب خیر شده و خون کردها با سایر اقوام ایرانی چنان معجون و مخلوط شده است که هیچ قدرتی نمی تواند این اتحاد و انسجام را خدشه دار کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: کردها به این نتیجه رسیده اند که هیچ کس از رهبرشان برای آنها خیر خواه تر نیست و این نظام مردمی با محوریت رهبری هیچگاه از پیشرفت نخواهد ایستاد و هر فتنه و توطئه ای را پشت سر خواهد نهاد.

وی تاکید کرد: آنها به این نتیجه دست یافته اند که در سایر تدابیر و سیاست های کلی و افق چشم انداز 20 ساله ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است که می توانند خواسته ها و آرزوهای دیرینه شان که همانا داشتن فرصت برابر است دست یابند، فرصت برابر حاصل اجرایی شدن اصل 19 قانون اساسی است که تعیین کرده است مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها، سبب امتیاز نخواهد شد.

عضو هیات رئیسه مجلس به مسائل و مشکلات مناطق کردنشین اشاره کرد و گفت: با توجه به اجرایی شدن اصل 44 و عدم امکان سرمایه گذاری مستقیم دولت در ایجاد کارخانجات و واحدهای اقتصادی، می طلبد تا با قوانین و مقررات ویژه، تبعیض مثبتی در مورد این مناطق صورت گیرد تا زمینه جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم آید و بیکاری که مهمترین مشکل این مناطق است کم رنگ شود.

وی در ادامه افزود: در بکارگیری مسئولان  در این مناطق دقت بیشتری صورت گیرد و از مدیرانی استفاده شود که می توانند فاصله های ناچیز احتمالی بین مردم و حاکمیت را از بین برده و به انسجام بیشتر کمک نمایند. بومی بودن هرگز برای این مقصود کافی نیست و کارآیی و مردمی بودن برای مسئولین بومی ضروری بوده و می تواند حلال مشکلات باشد.

عثمانی بودجه های عمرانی و فرهنگی جهشی برای این مناطق ـ با توجه به شاخص محرومیت این مناطق ـ یک ضرورت غیرقابل اجتناب دانست و گفت: افزایش بودجه هم باید در طرحهای ملی و هم در طرح های استانی مدنظر باشد زیرا این مهم باعث می شود رنگ محرومیت از این مناطق رخت بربندد و به جای بیکاری و محرومیت، اشتغال و امکانات و رفاه عمومی جایگزین گردد و بیگانگان دیگر نخواهند توانست لاف تبعیض بزنند.

نماینده مردم بوکان به اصل 15 قانون اساسی اشاره کرد و افزود: طبق این اصل استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعاتو رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

اکنون با توجه به بسترسازی قانونی در برنامه پنجم توسعه برای این مهم، انتظار می رود بسترسازی اجرایی این کار توسط وزارت آموزش و پرورش در اولویت قرار گیرد.

وی تاکید کرد: جلوگیری از حرکت کسانی که به نام دفاع از مذهب ، به دین اسلام حمله ور می شوند و اسلام را تضعیف می کنند. ایجاد مدارس دینی با این محور و تبلور اندیشه های رهبری در آنها می تواند روحیه همگرایی را بیش از پیش در بین جامعه اهل سنت شافعی مذهب ترقی بخشیده و دین آسمانی ما در رفتار انسانها بیشتر متجلی گردد.

عثمانی با بیان این که استعدادهای ادبی و هنری در مناطق ما همانند فقر، ریشه چند صد ساله دارد و با اندکی امکانات می توان این استعدادها را شکوفا و در عرصه های ملی و بین المللی نام ایران ما را سرافراز کند، اظهار کرد: استعدادهای ورزشی نیز در این مناطق به علت جغرافیا و قدرت بدنی بالقوه در این مناطق می تواند با دراختیار قرار دادن اندکی امکانات، سکوهای قهرمانی ملی و بین المللی بیشتری را برای مردم، به ارمغان آورد که در این زمینه ها مسئولن ذیربط باید توجه مضاعفی بنمایند.

وی همچنین دعوت جمهوری اسلامی ایران از متخصصان کشورهای عضو عدم تعهد و برخی دیگر از کشورها برای بازدید از فعالیت های صلح آمیز هسته ای را نشان از اقتدار علمی و شفاف سازی عملکرد ما عنوان کرد و گفت: برخی کشورها که به این دعوت پاسخ مثبت ندادند در موضوع انفعالی قرار دارند و حتی اگر در بازدید شرکت می کردند می بایستی به قدرت علمی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران اذعان می نمودند که این هم موضع انفعالی برای آنان می شد.

نماینده مردم بوکان در مجلس افزود: حکومتهایی که ظالمانه اداره می شوند و وابسته به بیگانه هستند هرگز در امان نیستند که گواه دیگری بر این مدعا حادثه ای است که مردم تونس رقم زده اند که در آن زین العابدین بن علی به خارج پناهنده شده است و دولت فرانسه که خود از حامیان سران تونس بودند، در این حادثه از دادن مجوز اقامت خودداری نمودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet