شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/10/26 12:48:00
سرویس صحن
محمدی در نطق میان دستور:

آمار بیکاری مریوان بیش از آمار اعلام شده از سوی دولت است

**نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آمار واقعی بیکاری در شهر مرزی مریوان بیشتر از آماری است که دولت اعلام کرده است و بسیاری از افراد شاغل امنیت شغلی ندارند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "اقبال محمدی" در جلسه امروز یکشنبه مجلس و در نطق میان دستور خود، جان باختن 78 نفر از هموطنان عزیز بر اثر سانحه اسفبار هوایی تهران ـ ارومیه را به ملت ایران به خصوص مردم داغدار استان آذربایجان تسلیت گفت و افزود: از مسئولین می خواهم علل و عوامل این سانحه را شناسایی و با مسببین برخورد قانونی شود.

وی افزود: ما امروز خانه های بزرگتر اما خانواده های کوچکتر، مدارک تحصیلی بالاتر اما درک عمومی پایین تر داریم. بدون ملاحظه ایام را می گذرانیم خیلی کم می خندیم، خیلی تند رانندگی می کنیم، خیلی کم مطالعه و به ندرت دعا می کنیم.

محمدی همچنین با توحه به حفظ وحدت بین مسلمانان جهان اعم از سنی و شیعه و براساس فتوای اخیر مقام معظم رهبری از مراجع تقلید اهل تشیع خواست نسبت به محکوم کردن اظهارات تفرقه انگیز و اهانت آشکار به اصحاب و همسران پیامبر توسط شبکه های ماهواره ای اقدام کنند.

نماینده مردم مریوان با تاکید بر این که ضرورت طرح تحول اقتصادی بر کسی پوشیده نیست اما در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها می طلبد دولت براساس  شانزده ماده و شانزده تبصره قاون مذکور عمل کند، افزود: دولت با شیب ملایم و تدریجی قیمت حامل های انرژی را طی پنج سال آزاد کند تا در بخش تولید و کشاورزی وحمل و نقل رکود ایجاد نشود و براقتصاد قشر متوسط جامعه که اغلب کارمند هستند فشار مضاعف وارد نیاید.

عضو کمیسیون کشاورزی به وضعیت مرز رسمی باشماق مریوان اشاره کرد و گفت: مریوان با داشتن مرزی فعال و گمرک بین المللی به عنوان دروازه توسعه کردستان وغرب کشور مهم ترین مسیر خروجی ترانزیتی و دومین مرز زمینی جهت صادرات ایران به عراق محسوب می شود و اینامر سبب رونق در مبادلات مرزی، تجاری و گردشگری شده است.

وی ادامه داد: طی نشست های متعدد مسئولانعراق و ایران و سفر اخیر دکتر به رهه م صالح و هیات همراه ضمن ابراز علاقمندی به توسعه مناسبات وارتقای سطح مبادلات تجاری توافق نامه ای از قبل انعقاد کرده اند.

محمدی با بیان این که فصل جدیدی در روابط بازرگانی، تجاری، گردشگری و زیارتی با کشور عراق گشوده شده است، افزود: مرز رسمی باشماق دسترسی سریع و آسان به کربلا و نجف و دیگر مراکز زیارتی عراق و ترانزیت کالا به این کشور و از آنجا به دیگر کشورها، شرایط مناسبی را جهت جذب گردشگران و زائران عتبات عالیات و تجار را در استان فراهم نموده است.

وی ادامه داد: مسیر مریوان به عراق به دلیل کاهش زمان سفر، کوتاه شدن مسیر و در نتیجه کاهش هزینه جابجایی مسافران یکی از مناسب ترین گزینه ها برای جایگزین مسیر سنتی ترکیه و راهیان زائران و مسافران ایرانی به عراق و سوریه است.

محمدی باتاکید بر این که روزانه میلیون ها تومان درآمد به خزانه دولت واریز می شود گفت: حق و سهم مریوانی ها که زیر خط فقر زندگی می کنند از این درآمد چیست؟ در این شرایط تورم زا مرزی که باید درآمدش نصیب همشهریانم می شد امروز به خاطر سیاستهای نادرست حتی از ابتدایی ترین حقوق کارگری محروم هستند.

به گفته محمدی، منطقه ویژه اقتصادی مریوان در سال گذشته توسط مجلس تصویب و دولت هم در آبان ماه سال جاری ابلاغ به اجرا کرده است. ضروری است نسبت به اجرایی نمودن آن اقدام سریع تا با توجه به مصوبه هیات دولت در سفر دوم به کردستان زمینه ارتقای آن به منطقه آزاد تجاری صنعتی فراهم شود.

وی افزود: متاسفانه آمار واقعی بیکاری در شهر مرزی مریوان بیشتر از آماری است که دولت اعلام کرد است. جمعی از جوانان مریوانی و سروآبادی توسط شرکت های تجاری ـ ترانزیتی غیربومی با حداقل درآمد کار می کنند اما امنیت شغلی ندارند.

وی تاکید کرد: زیادند کارگرانی بدون بیمه در مرز باشماق زمانی سنگین ترین کارها را با حداقل دستمزد انجام می دادند اما امروز فاقد توانایی کار و در کنج خانه افتاده اند.

نماینده مردم مریوان با اظهار این که اغلب شرکت ها بین 250 تا 300 هزار تومان حقوق به کارگران می پردازند حتی یک سرویس برای تردد وجود ندارد و شرکت ها مخارج تردد آنها را تقبل نمی کنند، افزود: حقوق کارگری بدون فیش بانکی و به صورت دستی پرداخت می نمایند لذا نظارت دقیق اداره کار و تامین اجتماعی ضروری است.

محمدی همچنین افزود: به وزارتخانه و مسئولین دستگاه های اجرایی تذکر می دهم نسبت به اجرای مصوبات سفرهای مقام معظم رهبری و هیات محترم دولت و انجام پروژه های در دست اجرا طبق جدول زمان بندی از قبیل سامانه انتقال سد گاران، جاده های بین شهری منتهی به مریوان و سروآباد، احداث سد بلبر، کارخانه سیمان، شهرکهای صنعتی و صنایع تبدیلی و مراکز آموزشی و ورزشی و... اقدام کنند.

وی از رئیس جمهور خواستار شد، در لایحه بودجه سالانه اعتبار لازم برای شوراهای اسلامی به عنوان نهاد مردمی و بیمه کارگزاران مخابرات منظور و تخصیص دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet