خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/05/12 13:38:00
سرویس فرهنگی
مرکز پژوهش‌های مجلس در قالب کتابی منتشر کرد:

الگوهای حکومتی پیامبران الهی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی کتاب «پیامبران دولتمرد» را منتشر کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از دفتر اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در این کتاب، مدل‌های حکومت دینی را با استناد به حکومت پیامبران مورد بررسی قرار داده است.

دکتر سید محمدعلی دیباجی نویسنده این کتاب حکومت حضرت یوسف (ع) را مدلی برای اقتصاد مبتنی بر شناخت، حاکمیت حضرت موسی (ع) را مدلی برای دولت کارآمد، مصلح و انقلابی، حکومت‌های طالوت، حضرت داوود(ع) و حضرت سلیمان (ع) را مدلی برای تعامل، عدالت و توسعه و حاکمیت پیامبر اسلام (ص) را مدل جامع حکومت دینی نامیده و در هر زمینه به تشریح جزئیات مربوطه پرداخته است.

این کتاب تصریح می‌کند که قرآن به مساله حکومت در زوایای مختلف حوزه انسانی توجه داشته است و به همین دلیل آشنایی با مباحث حکومتی و کشف مدل‌های آن در قرآن کریم نه تنها به تعمیق حکومت‌های بشری کمک می‌کند، بلکه می‌تواند الگویی برای ایجاد حکومت همراه با توصیه‌های الهی باشد.

نویسنده این کتاب تاکید می‌کند که جامعه پیامبر اسلام (ص) امت واحده نامیده شده، اما دارای احزاب بوده است و قرآن و پیامبر اکرم (ص) بین پذیرش واقعیت اجتماعی احزاب با تایید اعتقادی آنها تفکیک قائل شده‌اند و به همین دلیل باید احزاب را به عنوان پدیده اجتماعی شناخت و به گونه‌ای عمل کرد که حزب خدا غالب شده و غلبه از مسلمانان باشد، غلبه‌ای که به مدد ایمان و عمل صالح فردی و اجتماعی حاصل شود و نه بر اساس ظلم و زور.

وی افزود: حکومت پیامبر اسلام (ص) یک حکومت مردم ‌گرا و دین محور بود، اما از جنبه‌های مختلفی با حکومت‌های دمکراتیک امروزی تفاوت داشت.

دیباجی همچنین تاکید کرد که پیامبر اسلام (ص) از همه تجارب حکومت‌های معاصر خود در تاسیس مدینه النبی (ص) بهره برد و به دلیل اخلاق نیک خود محبوبیت مردمی داشت و به دلیل دخالت دادن همگان در اداره اجتماع، مدلی عالی از مدیریت منابع انسانی را به نمایش گذاشت.

وی طی گفت‌وگویی با واحد اطلاع رسانی مرکز پژوهش‌ها تصریح کرد که کتاب پیامبران دولتمرد در پی آن است تا با نگاهی نو به حکومت دینی از منظر قرآن کریم، ادبیات جدیدی را به منظور تبیین حکومت در جامعه‌ی دین‌مدار مطرح کند.

وی افزود: این نگاه تنها به مدل شناسی و شناخت الگوهای حکومتی مورد تایید قرآن متمرکز شده و مولفه‌های آن را معرفی می‌کند، بدان سان که با همه‌ی معتقدات مذاهب اسلامی بتوان آن را باور کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet