خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/10/26 17:25:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از رضا عبداللهی

صرف درآمدهای نفتی در بخش تولید به ایجاد اشتغال می‌انجامد

**رضا عبداللهی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در یادداشتی که در روزنامه «مردم نو» زنجان منتشر شده است به بیان دیدگاه خود درمورد افزایش درآمدهای نفتی و نحوه صرف این درآمدها پرداخته است.

افزایش قیمت فروش نفت و به تبع آن افزایش درآمدهای کشور را عاملی می‌داند که می‌تواند هم اثرات مثبت و هم اثرات منفی در اقتصاد جامعه از خود به نمایش بگذارد.

افزایش قیمت نفت سبب می‌شود تا کشور‌های غیر نفت خیز، نفت گرانتری تهیه کنند وهنگامی که کشور‌های دیگر نفت گرانتری از کشور‌های نفت‌خیز خریداری می‌کنند، با همین نفت گران کالا تولید می‌کنند و به همین علت آن کالا را با بهای گران‌تری در بازار به فروش می‌رسانند.

بنابراین این موضوع می‌تواند عاملی باشد که درآمد‌های سرشار حاصل از فروش نفت نتواند به خوبی در جامعه هزینه شود. به اعتقاد من افزایش قیمت جهانی نفت خیلی نمی‌تواند به نفع کشور ما باشد و هنگامی که میزان وابستگی به نفت بیشتر شود تولیدات داخلی را تحت فشار قرار خواهدداد.

در این حالت مشکل امروز جامعه یعنی بیکاری افزایش بیشتری پیدا می‌کند و ضرر‌های زیادی نصیب کشور خواهد شد.

هم‌اکنون کشور‌های غیر نفت‌خیز کالا‌های تولیدی خود را با قیمت زیادی می‌فروشند  وهمین عامل، سبب شده است که درآمد‌های حاصل از فروش نفت صرف خرید اینگونه کالا‌ها شود و تأثیرات چشمگیری را در جامعه از خود برجای نگذاشته باشد.

از سوی دیگر آنچه مسلم است اگر درآمد‌های حاصل از فروش نفت در بخش تولید و زیر بنای اقتصادی مصرف شود، این ثروت منجر به اشتغال در جامعه که معضل جدی قشر متوسط و کم درآمد جامعه هست، شود. به عبارت دیگر شعار هدفمند‌سازی درآمد‌های نفتی که در غالب یارانه‌ها نمود پیدا می‌کند تحقق خواهدیافت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet