هدر موبایل
1389/10/27 08:12:00
سرویس فرهنگی
با همکاری کتابخانه مجلس و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

لوح فشرده نشریه اطاق تجارت منتشر شد

**مدیر فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: لوح فشرده نشریه "اطاق تجارت" با همکاری مشترک کتابخانه مجلس و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و به مناسبت ۱۲۷ سال تأسیس اتاق بازرگانی ایران انتشار یافته است.

طیرانی درباره این مجله بیان داشت: همانطور که در شماره نخست آن که در تاریخ 15 آبانماه 1308 انتشار یافته آمده، مجله ارگان رسمی اتاق با شعار « راهنمای تجارت ایران» و با مدیر مسئولی عباس مسعودی کار خود را آغاز کرده است. محل اداره این مجله خیابان لاله زار، کوچه برلن و انتشار آن ماهیانه و 15 هر ماه بوده است.

وی افزود: این مجله از معدود و اولین مجلاتی است که به تبلیغ و معرفی محصولات، خدمات و کالاهای جدید و نوآوری های زمان خود می پردازد. از نمونه تبلیغاتی که در شماره های نخستین آن می توان اشاره کرد عبارتند از: محصولات نفتی بادکوبه، چراغ فشاری، کتیرا، ماشین تحریر فارسی، پنبه، کفش، چراغ و اتوی نفتی، قلم و مداد، شمع اتومبیل و .....

طیرانی تصریح کرد: هدف از انتشار این مجله، چنانچه در صفحه 14 اولین شماره آن آمده عبارت است از: ترقیات و سعادت حقیقی ملت و مملکت را تجارت آن مملکت تضمین می نماید. اساس و شالوده تشکیلات هر مملکت، ترقی و تعالی هر ملت مستقیماً منوط و مربوط به تجارت است. مملکتی که اوضاع تجارتش خوب شد، موسسات مهم اقتصادی پیدا کرد، شعب مختلفه تجارتی در دنیا تأسیس نمود. امتعه خود را روز به روز ترویج داد. بازار متاع مملکت را وسعت داد. افراد آن مملکت ثروتمند و خوشبخت شده پا به مرحله تکامل و ترقی می گذارند.... همه می دانیم که امروز سیاست اقتصادی به تمام معنی جانشین سیاست دیپلماسی گردیده و...

وی گفت: همچنین در صفحه 16 چنین می خوانیم: ...مجله اطاق تجارت یک راهنمائی برای تجار ایران که ناظر جریان و علاقه مند به این موسسه (اطاق تجارت) بوده و نمی توانسته اند از نظریه و تصمیمات اطاق تجارت استفاده نموده و در امور اقتصادی همه با هم تشریک مساعی نمایند واقع خواهد شد....

وی ادامه داد: این مجله در برگیرنده راپورت ها، صورتجلسات، قوانین و مقرارت مربوط به صادارت و واردات کالا و فعالیت های، تصمیمات و معرفی اعضاء اطاق تجارت در شهرهای مختلف کشور می باشد. اطلاعات تجارتی از قبیل تأسیس کارخانجات و شرکت های تجاری و... از دیگر مطالب با اهمیت این مجله است.

طیرانی در ادامه افزود: با مطالعه این مجله و بررسی روندهای تجاری گذشته و کنونی متوجه می شویم که بسیاری از آنها هم اکنون نیز ساری و جاری می باشند و تنها ورود تکنولوژی های نوین و انقلاب های دیجیتال و اینترنت سرعت و گستردگی روندهای تجاری را افزوده اند. به عنوان نمونه می توان به تخریب خلاق دستگاه تایپ و  ورودکامپیوتر اشاره کرد که صورتی جدید و سرعت قابل ملاحظه ای به انتقال و ارائه اطلاعات داده است. این مجله شامل مطالب مهم تجاری فراوانی است که می توانند منابع مهمی به منظور بررسی و تحلیل محیط کسب و کار کشور  و مطالعه تاریخ تجارت، کارآفرینی و کارآفرینان کشور در دوران انتشار خود باشد.

وی گفت: لوح فشرده اطاق تجارت ایران مشتمل بر انتشار شمارگان 1 تا 194 این مجله تجاری ارزشمند بین سال های 1308 تا 1317 می باشد که در قالب نرم افزاری متفاوت نسبت به سایر لوح‌های فشرده انتشار یافته توسط کتابخانه مجلس و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران منتشر شده است.

مدیر فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس گفت: مجلات دیگری مانند؛ عصر اقتصاد،عصر جدید، فلاحت و تجارت و نامه بازرگان از جمله مطبوعات تجاری قدیمی دیگری می باشند که توجه جدی جامعه پژوهشی کشور را می طلبد. امیدواریم با همکاری سایر سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور بتوانید رسالت کتابخانه مجلس به عنوان حافظ گذشته مکتوب کشور در زمینه های گوناگون علمی، فرهنگی و تجاری کشور را بهتر و بهتر در اختیار علاقه مندان، سیاست گزاران و پژوهشگران کشور قرار دهیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet