شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/10/27 08:21:00
سرویس فرهنگی

تخصصی‌ترین آرشیو اسناد تجاری ایران در کتابخانه مجلس

**در همایش یکصد و بیست و هفتمین سالگرد تأسیس اتاق بازرگانی که روز گذشته شنبه ۲۵ دی ماه در هتل لاله تهران برگزار شد، کتابخانه مجلس به عنوان دارنده تخصصی ترین مجموعه اسناد تجاری در ایران شناخته شد.

"علی ططری" دبیر اجرایی این همایش در سخنانی گفت: دبیرخانه همایش یکصد و بیست و هفتمین سالگرد تأسیس اتاق بازرگانی تا پایان مهلت ارسال آثار که پیش از این از سوی دبیرخانه ششم آذر ماه اعلام شده بود، 85چکیده مقاله را دریافت کرد.

وی ادامه داد: پس از آن 56 مقاله در حوزه‌های مشکلات قوانین تجاری، بحث تجّار و بارزگانان، مباحث مربوط به اتاق بازرگانی و ... تا تاریخ 7 دی ماه به دبیرخانه ارسال شد، که از آن میان تعداد 5 مقاله از خارج کشور ارسال شده بود. بر این اساس از 3 نفر از نویسندگان مقالات خارجی برای ارائه مقاله در همایش دعوت به عمل آوردیم که 2 نفر از اروپا و دکتر تورسنف از دانشگاه بیزینس تجارت و سیاست تاجیکستان در همایش حضور دارند.

ططری با بیان این مطلب که تا پایان بهمن ماه سال جاری مجموعه مقالات همایش منتشر خواهند شد، گفت: این همایش فتح‌بابی برای تشکیل جلسات آتی و تدوین مکتوبات این حوزه است که می‌تواند منابعی را برای پایان‌نامه‌های دانشجویی و تالیفات آتی فراهم آورند.

وی افزود: علاوه بر مجموعه مقالات، این همایش منشورات دیگری نیز دارد، یکی از مهمترین آن‌ها که در این مراسم هم رونمایی شد لوح فشرده نشریه «اتاق تجارت ایران» است که از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی و با حمایت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران منتشر شده است.

وی گفت: این نشریه در واقع نخستین مجله تجاری است که منتشر شده است و هم‌اینک به صورت دیجیتالی و در قالب یک لوح فشرده منتشر شده است. «اتاق تجارت» سال 1308 تا سال 1318 در دوره حیات نخست خود با 194 شماره منتشر شد. که همه این شماره‌ها در این DVD موجود است.

ططری انتشار این لوح فشرده را تحولی عظیم دانست و تصریح کرد: امیدوارم در آینده موجب تحقیقات و پژوهش های جدیدی در این حوزه باشیم.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس ویژه‌نامه «ریشه‌های رشد و شاخه‌های شکوفایی» که در 448 صفحه و برای نخستین‌بار منتشر شده را از دیگر منشورات این همایش برشمرد که در کنار کتاب «پیشگامان رشد» برای این مراسم به چاپ رسیدند. وی تصریح کرد: این کتاب که به کوشش «فریدون‌ شیرین‌کام» و «ایمان فرجام‌نیا» در 104 صفحه تهیه و تالیف شده، با نگاهی به اقدامات  15 نفر از بازرگانان، به تاریخ بازرگانی و تجارت معاصر ایران نظر می‌افکند و نخستین جلد از یک مجموعه به شمار می‌آید.

وی با بیان این که انتشار دو خبرنامه را از دیگر اقدامات فرهنگی ویژه این همایش بود، گفت: این نشست زمینه‌هایی را فراهم کرد تا ضمن شناسایی استادان، مولفان و صاحب‌نظرانی که می‌توانند در انجام تحقیقات و تاریخ‌نگاری حوزه اقتصاد و بازرگانی ایران این اتاق را حمایت کنند، به کشف و شناسایی استعدادهایی در این حوزه بپردازیم تا خلاءهای موجود در حوزه‌های پژوهش‌ و تالیف این عرصه را برطرف کنیم.

دبیر اجرایی این همایش گفت: کتابخانه مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از چهار مشارکت کننده اصلی همایش در انتشار منشورات این همایش تلاش‌های بسیاری داشت . به ویژه اینکه در کتابخانه مجلس شورای اسلامی تخصصی ترین آرشیو اسناد تجاری ایران شکل گرفته است، آن چنانکه در طول 2 سال گذشته بیش از یک صد و بیست هزار اسناد تجاری توسط مرکزاسناد خریداری شده است، ‌هم‌چنین این کتابخانه ادقام به انتشار کتاب اسناد تجاری کرده است. بنابراین عملا آرشیو کتابخانه مجلس شورای اسلامی و مرکز اسناد کتابخانه به یک آرشیو تخصصی مبدل شده است.

وی در پایان گفت: هم چنین در کتابخانه مجلس شورای اسلامی طی 2 سال گذشته 50000 سند اهدایی در حوزه تاریخ تجارت ارائه شده است که رقم بی‌ نظیری است.

گلبهار ترسونوف، معاون دانشکده اقتصاد و تجارت شهر دوشنبه تاجیکستان، دکتر سهیلا ترابی فارسانی، دکتر شهرام یوسفی‌فر، دکتر فریدون شیرین‌کام، دکتر مجتبی خلیفه، دکتر علی‌اصغر سعیدی، از جمله نویسندگان و پژوهشگران تاریخ اقتصادی و سیاسی ایران،‌ از جمله سخنر‌ان‌های این مراسم بودند.

همایش "نکوداشت یک صد و بیست و هفتمین سال تاسیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران" که از ساعت 9 در هتل لاله آغاز شده بود، با ارائه 10 مقاله از سوی پژوهشگران و نویسندگان تاریخ اقتصادی و بازرگانی و با همکاری کتابخانه مجلس تا ساعت 13 ادامه یافت.

هم‌چنین نشست نهایی که با حضور جمعی از بازرگانان و تجار خارجی و روئسای اتاق بازرگانی شکل گرفت، از ساعت 13 تا 16 روز گذشته در اتاق بازرگانی ایران در خیابان طالقانی برپا شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet