هدر موبایل
1389/10/27 08:37:00
سرویس فرهنگی

بازدید مجازی از موزه مجلس به زودی امکان‌پذیر می‌شود

**بازدید مجازی از موزه مجلس شورای اسلامی به زودی امکان‌پذیر می‌شود.

"میثم رضایی مهوار"  کارشناس موزه مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: پایگاه اطلاع رسانی موزه مجلس شورای اسلامی که چندی است فعالیت خود را آغاز کرده، طی هفته گذشته تصاویر اشیاء و آثار به نمایش در آمده در مکان موزه را با کیفیت مطلوب در پایگاه اینترنتی خود ارائه کرد.

وی ادامه داد: پیش از این تنها عناوین مجموعه‌ها معرفی شده بودند، اما هم اکنون در صفحه مجموعه ها علاوه برعنوان و معرفی مختصر تصاویر اشیاء و آثار نیز قابل مشاهده است.

رضایی تصریح کرد: برخی از اشیاء موزه مجلس شورای اسلامی که تا پیش از افتتاح جدید موزه در انبار نگهداری می شد و هم اینک به سالن اصلی موزه منتقل شده است را نیز درصدد هستیم تا در سایت معرفی کنیم، بنابراین تصاویر کامل این اشیاء به زودی در سایت ارائه خواهد شد. این مجموعه ها شامل مجموعه تابلوهای استاد کمال الملک، استاد اسماعیل آشتیانی، استاد محمود علیا، تابلوهایی با عنوان رجال تاریخی و مجموعه متنوع دیگری است، که به همراه شناسنامه کوتاه تابلوها بر روی وب سایت ارائه شده است. مجموعه دیگر مجموعه آثار و اشیاء متعلق به مجلس شورای ملی سابق، مجموعه نشان های اهدایی مجالس کشورهای خارجی و ... است.

وی با بیان این مطلب که تلاش داریم تا مجموعه نسخه های نفیس مصور خطی و خوشنویسی که در اختیار کتابخانه مجلس شورای اسلامی است را نیز به مجموعه مصور پایگاه موزه منتقل کنیم ،گفت: موزه های بزرگ دنیا، تبلیغات و ارائه نسخه های مصور و ارزشمند خطی یک ضرورت مهم و قابل اجرا تلقی می شود. هم چنین هنر نگارگری ایرانی در اوج هنرهای جهان قرار دارد و این خود دلیلی بر ضرورت ارائه نسخه های خطی مصور کتابخانه در سایت موزه مجلس است، که البته هنوز این فرصت پیش نیامده است که بتوانیم به نحو شایسته این آثار را به صورت مصور معرفی کنیم.

این کارشناس  اظهار کرد: البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست، که کلیه مراحل فنی، گرافیکی و عکاسی تخصصی اشیاء وب سایت موزه در داخل خود مجموعه موزه صورت گرفته است بدون اینکه نیاز به کارشناسان متخصص خارج از مجموعه باشد. هم چنین موزه مجلس تصویر سه بعدی یا 360 درجه از داخل گالری های موزه تهیه کرده که در صورت توافق و کسب مجوز ما می توانیم بازدید مجازی از موزه مجلس را نیز راه اندازی کنیم.

رضایی در اشاره به حوزه فعالیت موزه مجلس شورای اسلامی گفت: موزه مجلس شورای اسلامی در حیطه تاریخ مجلس و سابقه قانون گذاری در ایران به گردآوری اشیاء و آثار تاریخی و هنری می‌پردازد، هم‍چنین آثار هنری که به عنوان آثار اهدایی به مجلس شورای اسلامی و کارکنان آن به شمار می روند، نیز در موزه گردآوری شده است.

وی افزود: موزه مجلس شورای اسلامی در ابتدا با گرد آوری آثار استاد کمال الملک کار خود را آغاز کرد، اما در افتتاح جدید شاهد آن هستیم که بخش تاریخ مجلس و بخش سابقه قانون گذاری در ایران نیز مورد توجه قرار گرفت و در واقع هم اکنون موزه مجلس به صورت گسترده تر به فعالیت می پردازد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet