شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/10/27 10:09:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ثروتی:

3 تا 4 میلیون بیکار داریم

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه هم اکنون ۳ تا ۴ میلیون نفر بیکار در کشور داریم، گفت: این جمله رئیس جمهور که با اجرای هدفمندی یارانه‌ها فقر ریشه کن می‌شود، را قبول دارم.

موسی الرضا ثروتی در گفتگو با مهر در خصوص ویژگی های اشتغال کشور و اینکه آیا در حال حاضر اقدامات اشتغالی کشور به سمت پایداری است و یا کاهش امنیت شغلی؟ گفت: باید اشتغال ایجاد شده پایدار باشد ،یعنی افراد اطمینان داشته باشند که می تواند سالهای متمادی کار کنند.

 

تعریف سازمان جهانی کار از اشتغال

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: تعریف نرم افزار سازمان جهانی کار در مورد شناخت بیکار و شاغل در ایران باید تغییر کند، چون قطعا ایجاد ارزش افزوده در کشور مهم است. وقتی گفته می شود 1 ساعت ارزش افزوده در یک کارخانه صنعتی در خارج به اندازه ارزش افزوده یکسال قالیباف ما است، اینجاست که تفاوتها مشخص می شود.

ثروتی با تاکید بر اینکه طبق تعریف سازمان جهانی کار در مورد شاغل محسوب کردن فردی که 1 ساعت در هفته کار دارد، افزود: خوب اگر آن فرد خارجی در هفته یک ساعت کار کند زندگی خود را تامین می شود، قالیباف ما در طول یکسال کار چقدر درآمد خواهد داشت؟

وی ادامه داد: یک نکته مثبتی که من می توانم در مورد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بگویم این است که اگر در گذر زمان دچار تغییر در اجرا نشود منجر به ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری جدید در کشور خواهد شد.

 

ریشه کنی فقر با هدفمندی یارانه‌ها

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: در حال حاضر با هدفمندی یارانه ها به صورت متوسط در طول سال تا 5 میلیون تومان به خانوارها پرداخت خواهد شد که این موضوع در شهرستانها و روستاها بیشتر حائز اهمیت است و به همین دلیل ما از این منظر، هدفمندی یارانه ها را به عدالت نزدیک می دانیم.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس بیان داشت: وقتی رئیس جمهور می گوید ما با اجرای هدفمندی یارانه ها فقر را ریشه کن می کنیم من قبول می کنم چرا که یک خانواده کمیته امداد هم اکنون از 20 تا 50 هزار تومان کمک در ماه دریافت می کند که می شود سالی 600 هزار تومان، در حالی که با هدفمندی یارانه ها از 1.5 تا 5 میلیون تومان در سال به خانواده ها پرداخت خواهد شد.

ثروتی این میزان پرداخت یارانه را چیزی حدود 20 برابر کمک های کمیته امداد دانست که قرار است از سوی دولت به مردم انجام شود و گفت: این موضوع برای ریشه کن کردن فقر گزینه مناسبی است.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی

وی با اشاره به اینکه مجلس بررسی کرد و مشخص شد که روزانه 11 میلیون لیتر کاهش در مصرف سوخت اتفاق افتاده است و همچنین هر روز 12میلیون لیتر گازوئیل به عنوان ثروت ملی نیز صرفه جویی شد به این نتیجه رسید که این اقدامات می تواند منجر به سرمایه گذاری و اشتغال جدید شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: البته در قانون بودجه امسال آوردیم که برای ایجاد اشتغال 5 هزار میلیارد تومان فروش اوراق مشارکت با سود تشویقی نیز باید دنبال شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: سئوال من این است که چرا مردم می روند به سمت شرکتهای هرمی؟ چون به دنبال سودآوری هستند. حالا ما باید بدانیم که هر پالایشگاه می تواند با 1500میلیارد تومان هزینه احداث می شود که 1600نفر نیز اشتغال زایی را به دنبال دارد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: احداث پالایشگاه با شرایطی که بیان شد در سال اول 3 هزار میلیارد تومان سود خواهد داشت. باید پرسید کدام کار و شغل است که از این پایدارتر خواهد بود؟

وی ادامه داد: ما در مجلس برای سال 88 تصویب کردیم که 3 درصد کل فروش نفت و گاز برای سرمایه گذاری در صنعت نفت هزینه شود ولی متاسفانه در پایان 9 ماه برای بازدید پروژه ها رفتیم که مشاهده شد هنوز 1 ریال هم در آنجا از این محل سرمایه گذاری نشده بود.

ثروتی تصریح کرد: به همین دلیل در قانون بودجه امسال پیشنهاد دادیم 5 هزار میلیارد تومان با سود تشویقی سرمایه گذاری شود. البته در حال حاضر نحوه فروش اوراق مشارکت با سود تشویقی 17 درصدی برای سرمایه گذاری انگیزه کافی ایجاد نمی کند و ما باید مردم را به سمت سرمایه گذاری تشویق کنیم.

این نماینده مجلس اظهار داشت: وقتی ما از امارات، عراق و عربستان چاه‌های نفت بیشتری داریم چرا آنها از ما برداشتهای بیشتری انجام می دهند؟ برای ایجاد اشتغال پایدار باید در صنایع بزرگ کار شود.

 

بیکاری 3 تا 4 میلیون نفری

به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اینکه ما بگوئیم امیدواریم بانکها تسهیلات جدیدی را برای اشتغال بپردازند، کار درست نمی شود و باید پرسید بانک ها این منابع را از کجا باید بپردازند؟

ثروتی افزود: بنابراین باید به نحوی عمل شود که آمار و ارقام ارائه شده در بخش اشتغال واقعی باشد و خانواده ها از این مشکلات رهایی پیدا کنند. متاسفانه هم اکنون 3 تا 4 میلیون نفر بیکار در کشور داریم که باید برای آنها فکری بشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet