حلول ماه ربیع الاول
1389/10/27 10:19:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
در پی کاهش ماهیان خاویاری خزر

عضو فراکسیون محیط زیست: ابطال کارت صیادان دلیل اصلی کاهش ماهیان خاویاری است

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دلیل اصلی کاهش ماهیان خاویاری دریای خزر را صید بی‌رویه پس از ابطال کارت صیادی صیادان دانست و تاکید کرد: اگر صیادان حافظ دریا شوند هم امنیت دریا حفظ می‌شود و هم با کنترل و نظارت بر ضوابط تعیین شده می‌توانیم از کاهش ماهیان خاویاری جلوگیری کنیم و سبب ادامه حیات این ذخیره نایاب و ارزشمندی که در دنیا سر زبان‌هاست، شویم.

حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با ایسنا، درباره کاهش ماهیان خاویاری دریای خزر تصریح کرد: صید بی‌رویه دلیل اصلی کاهش چشمگیر ماهیان خاویاری است؛ مشکلی که در حال حاضر در دریای خزر وجود دارد صید بی‌رویه توسط همه کشورهای حاشیه خزر بویژه کشورهای منهای ایران است که دریا را کاملا جارو کرده‌اند.

نماینده مردم بندرانزلی در خانه ملت ادامه داد: متاسفانه صید بی‌رویه ماهیان خاویاری در کشور ما هم اتفاق می‌افتد و دلیل اصلی آن باطل کردن کارت صیادان با هدف جمع آوری صید ماهی به روش دام گستری است، اما این کار نتایج معکوس داشت چراکه صیادان دام گستر دارای کارت صیادی اجازه نمی‌دادند افراد بدون مجوز وارد دریا شوند و صید کنند، اما پس از ابطال کارت صیادان هر کسی اجازه یافت تا به دریا برود و با گذاشتن دام، صید کند.

خسته‌بند هم‌چنین خاطرنشان کرد: یگان ویژه‌ای که تحت عنوان حراست دریا برای امنیت دریا و جلوگیری از صیادی غیرمجاز به کار گرفته شد هم نمی‌تواند جلوی این صیادان را بگیرد چرا که وسعت دریا بسیار بیشتر از امکانات و تعداد این افراد است و آنها نمی‌توانند وجب به وجب دریا را حفاظت و کنترل کنند.

عضو فراکسیون محیط زیست ابطال کارت‌های صیادی صیادان را اشتباه بزرگ شیلات دانست و گفت: متاسفانه شیلات تاکنون هم این اشتباه و خطا را قبول نکرده و در مقابل آن هیچ پاسخی نداده است، اما نتیجه این خطا نزول ماهیان خاویاری است و تا کنون هم هیچ‌کس سوال نکرده که چرا با توجه به ابطال کارت صیادان با هدف جمع آوری صید دام گستر و افزایش برداشت ماهیان خاویاری این امر تحقق نیافته است، این سوال بزرگی است که باید مسوولان و متولیان حفاظت از ماهیان خاویاری و در راس آنها وزیر پاسخ دهند.

به گفته نماینده بندرانزلی در مجلس، منطق و هدف حذف صیادان دام گستر این بود که ماهیان خاویاری در این دام‌ها نیفتند تا ماهیان خاویاری بیشتری در آینده صید شوند اما درست بر عکس شد، چرا که در آن زمان تنها صیادان دارای کارت با رعایت ضوابط تعیین شده می‌توانستند صید کنند و نظارت و کنترل هم می‌شد اما بعد از ابطال این کارت‌ها همه به دریا رفتند، یعنی اگر قبلا 4 هزار صیاد بود الان 40 هزار نفر هست و کسی هم نمی‌تواند آنها را محدود و کنترل و بازداشت کند.

عضو فراکسیون محیط زیست با اشاره به پیشنهادی که به اداره شیلات برای حل این معضل داده است، گفت: اما از آنجایی که عادت نکرده‌ایم شکست‌های خود را بپذیریم این پیشنهاد به بهانه‌های کاذب توسط مسوولان رد می‌شود، پیشنهاد این بود که دریا را به خود صیادان بسپاریم و به آنها مجوز بدهیم تا بر اساس ضوابط صید کنند حتی می‌توان محدوده‌ای از دریا را به صیادان اجازه داد مانند کاری که محیط زیست در تالاب انزلی انجام می‌دهد، این پیشنهاد با تمام نواقصی که دارد در مجموع نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت.

خسته‌بند افزود: در صورت اجرای این پیشنهاد صیادان دارای کارت به دیگران اجازه صید نمی‌دهند، لذا موضوع کنترل خواهد شد، ضمن این‌که ایستگاه‌های صیادی، تعداد صیادان، میزان صید و زمان صید دارای ضوابط مشخص و کاملا کنترل خواهد شد، البته این پیشنهاد باید ابتدا به صورت پایلوت انجام شود و در صورت موفقیت به کل دریای خزر گسترش یابد، اگر این امر تحقق یابد مشکل کاهش ماهیان خاویاری حل خواهد شد، در غیر این صورت میزان ماهیان خاویاری به صفر خواهد رسید.

عضو کمیسیون اقتصادی درباره تشکیل کمیته ملی حفاظت از ماهیان خاویاری و یگان ویژه حفاظت تصریح کرد: تشکیل این کمیته تنها در شعار، نوشته، برگزاری همایش و با صرف هزینه‌های هنگفت محقق می‌شود، این کار باید با توجه به پیشنهاد مذکور و انجام آن به صورت پایلوت انجام شود، در غیر این صورت با شعار، نوشته و تشکیل کمیته جواب نمی‌دهد، تنها راه این است که دریا توسط خود صیادان حفاظت شود.

خسته‌بند، نماینده بندر انزلی در خاتمه به خبرنگار ایسنا گفت: البته شیلات در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در ارتباط با پرورش ماهیان دریایی در بیرون از دریا با استفاده از آب دریا و پرورش ماهی در قفس انجام داده است که یک اقدام بسیار خوب است و جای تشکر و تقدیر دارد. این یک حرکت بسیار خوب و منطقی برای حفظ، صیانت و نگهداری ماهیان دریای خزر بویژه ماهیان خاویاری خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet