هدر اصلی
1389/10/27 12:41:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان:

معلولان واجد شرایط در انتظار آزمون استخدامی وزارت بهداشت هستند

**رییس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس شورای اسلامی، درباره استخدام معلولان در آزمون پرستاری وزارت بهداشت، که ششم اسفند ماه برگزار می‌شود، گفت: معلولان واجد شرایط در انتظار آزمون استخدامی وزارت بهداشت هستند.

فاطمه آلیا در گفت‌وگو با ایسنا، اشتغال معلولان نقش اساسی در نشاط و توانمندسازی آنها دارد، افزود: طبق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، در خصوص اشتغال آنها، اختصاص سه درصد سهمیه استخدامی برای این افراد وجود دارد. در حال حاضر نیز معلولان جسمی - حرکتی که شامل معلولیت‌های کم، متوسط و شدید می‌شوند با تسهیلاتی که قانون در اختیار آنها گذاشته توانستند در رشته‌های مختلف تحصیل کنند و در حال حاضر این فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند و شرایط استخدام دارند.

وی افزود: طبق قانون، سه درصد از سهمیه استخدامی باید به معلولان تخصیص پیدا کند اما چندی پیش در بحث آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش متاسفانه حقوق این عزیزان رعایت نشد. به این معنا که با اعلام رقم سه درصد، سازمان بهزیستی به عنوان متولی و پیگیر این موضوع باید توسط دستگاه استخدام‌کننده در جریان قرار بگیرد. آمار اعلام شود و آزمون طبق قانون با همکاری سازمان بهزیستی صورت بگیرد که اگر این افراد برای آزمون نیاز به دستیار یا مترجم داشتند از این تسهیلات استفاده کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از عدم جذب کامل معلولان واجد شرایط استخدام در آزمون آموزش و پرورش، گفت: برخی از معلولیت‌ها به گونه‌ای نیست که مانع کار کردن و استخدام این افراد شود، مانند کوتاه بودن یکی از پاها یا نارسایی از یک دست که اینگونه معلولان می‌توانستند در بخش‌های مختلف آموزش و پرورش جذب شوند. اما متاسفانه درزمان آزمون گزینش نهایی این توجه صورت نگرفت.

وی افزود: بعد از آن پیگیری‌های بسیار انجام دادیم و جلسات و مکاتباتی با معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری و وزیر آموزش و پرورش داشتیم. اداره‌های بهزیستی نیز از ما می‌خواستند که با همکاری همدیگر از حقوق معلولان دفاع کنیم. در مواردی به نتیجه رسیدیم اما بطور کلی هنوز وجود دارند معلولانی که در آزمون شرکت کردند اما منتظر استخدام هستند و ما هم در حال پیگیری این موضوع هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه در آستانه آزمون 23 هزار نفراستخدامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم. لازم است که از الان مسوولان مربوطه سه درصد از کل آمار 23 هزار نفر را اعلام کنند. ظاهرا استخدام حدود 23 هزار نفر در نظر گرفته شده که سه درصد از این تعداد شامل معلولان واجد شرایط می‌شوند که باید از معلولان به تفکیک استان‌ها در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در خراسان شمالی که قرار است 160 نفر پرستار استخدام شوند سه درصد آن چهار یا پنج نفر می‌شوند که باید از معلولان باشند. البته طبیعی است که شرایطی را برای معلولان اعلام کنند تا معلولیت‌شان با نوع شغل مورد نظر تناسب داشته باشد.

رییس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد هم سازمان بهزیستی و هم خود معلولان که شرایط را دارند پیگیر این موضوع باشند تا در آزمون شرکت کنند. در عین حال چندی پیش که آزمون استخدامی وزارت بهداشت مطرح بود. در جلسه‌ای از وزیر بهداشت خواستم که در بحث استخدام به سهمیه سه درصد معلولان توجه داشته باشند البته پیگیری هم خواهیم کرد و امیدواریم در آزمون استخدامی وزارت بهداشت تجربه وزارت آموزش و پرورش که تجربه خوشایندی نبود، تکرار نشود.

وی با بیان اینکه جلوگیری از استخدام معلولان در وزارت آموزش و پرورش توسط یکی از مسوولان وزارتخانه مزبور در رادیو مطرح شد، تاکید کرد: باید رویکردها و نگاه‌ها اصلاح و فرهنگ‌سازی شود. مانند اینکه نابینایان می‌تواننددر قسمت تلفنخانه اداره‌ها به عنوان اپراتور مشغول بکار شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet