هدر موبایل
1389/10/27 15:06:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو هیات رییسه کمیسیون سیاست داخلی:

پیش از اجرای استانی شدن انتخابات باید قانون احزاب مشخص شود

**عضو هیات رییسه کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: پیش از اجرای استانی شدن انتخابات باید قانون احزاب مشخص شود.

حسن نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ما در این خصوص چند شبهه داریم، اظهار کرد: بحث استانی شدن انتخابات لوایح 3 قلو بوده است و استانی شدن یک کلمه چند پهلویی است که باید زمانی تصویب ‌شود که انتخابات شوراهای محلی در پارلمان‌های محلی تصویب شود که این کار هم انجام نشده است.

وی افزود: ثانیا انتخابات استانی زمانی می‌تواند نهایی شود که بحث احزاب راه بیفتد و پس از آن بر روی انتخابات استانی کار شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمیسیون سیاست داخلی و شوراها فقط به بررسی انتخابات استانی پرداخته است، گفت: این امر در حالی است که هنوز قانون احزاب و چگونگی اجرای انتخابات استانی مشخص نیست.

نماینده‌ رباط کریم در ادامه تاکید کرد: در واقع زمانی انتخابات استانی می‌تواند اجرایی شود که کارهای جزیی را که نمایندگان انجام می‌دادند به پارلمان‌های محلی بسپارند. در حال حاضرنیز شوراها هم شورای شهرداری هستند نه شورای شهر، که باید این موضوع را هم تصویب کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه اگر نمایندگان بخواهند از استان معرفی شوند نمایندگان فردی و غیر حزبی دیگر نمی‌توانند رای بیاورند و لازم است که این افراد را حزب یا جریانی معرفی کند، بنابراین باید بحث احزاب را، هم زمان با استانی شدن انتخابات بررسی کنیم.

دبیر کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها با بیان اینکه ما 2 گروه استان یعنی استانهای کوچک و استان‌های بزرگ داریم،‌ اظهار کرد: طبیعتا انتخابات استانی در استانهای کوچک قابل هضم است ولی در استانهایی مثل تهران، خراسان رضوی ، آذربایجان شرقی یا اصفهان به مشکل برخورد خواهد کرد، لذا باید راهکاری برای این موضوع و هم چنین بحث دخالت احزاب دیده شود.

وی افزود: در مقدمه بحث استانی شدن انتخابات، تقویت احزاب و سهم خواهی آنها مطرح بود که وقتی اعتراض کردیم آن مقدمه را حذف کردند. البته مقدمه از نظر نوشتاری حذف شده ولی روند انتخابات استانی، حزبی است.

وی با تاکید بر اینکه همه‌ کارشناسان از جمله وزرا یا معاون‌های سیاسی وزارت کشور به بررسی بحثهای جانبی کار در این حوزه بپردازند، گفت: به نظر می رسد با توجه به موضوع استانی شدن انتخابات و نقش احزاب این امر مشکل قانون اساسی خواهد داشت، در خصوص حوزه‌ی انتخابی و وظایف نمایندگان نیز مشکلاتی پیش خواهد آمد و اگر طرح استانی شدن جدای از بحث احزاب و شوراها بررسی شود در شورای نگهبان رد می‌شود که بنابراین امیدواریم به این بحث توجه جدی شود و قبل از همه ابتدا انتخابات شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی اصلاح شود، بعد بحث احزاب و در پایان هم بحث انتخابات استانی بررسی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet