خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/10/27 16:39:00
سرویس سیاسی

ایران و اروگوئه یادداشت تفاهم همکاری پارلمانی امضا کردند

**رییس مجلس شورای اسلامی و رییس مجلس نمایندگان جمهوری شرقی اروگوئه یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن یادداشت تفاهم همکاری بین مجلس شورای اسلامی ایران و پارلمان جمهوری شرقی اروگوئه که ظهر امروز دوشنبه 27 دی ماه در محل مجلس شورای اسلامی  به امضای روسای مجالس دو کشور رسید، به این شرح است:

رییس مجلس شورای اسلامی ـ "دکتر علی لاریجانی" و رییس مجلس نمایندگان جمهوری شرقی اروگوئه، خانم "ایونه پاسادا" (منبعد«طرفین») با اعتقاد به این‌که تحکیم تبادلات و همکاری‌ها در سطح پارلمانی، دوستی و تفاهم متقابل بین دو ملت اروگوئه و ایران را تشویق و ترویج نموده و به صلح و بهروزی در جهان کمک می‌کند، ضمن قبول تعهد به تداوم مشورت‌های منظم پارلمانی و همکاری مشترک در امور مهم بین‌المللی، درخصوص موارد زیر به توافق رسیدند:

1- طرفین با تاکید بر نقش مهم مجالس در توسعه و گسترش همکاری‌های دوستانه‌ی دو کشور برای تداوم مشورت‌های منظم میان مجالس دو کشور در سطوح گوناگون توافق کردند.

2- طرفین در تلاش برای ارتقای سطح همکاری‌های پارلمانی، جهت تبادل تجارب پارلمانی و قانون‌گذاری، ظرفیت‌های مرتبط با مدیریت پارلمانی و روند قانون‌گذاری از طریق برگزاری نشست‌های تخصصی منظم توافق کردند.

3- طرفین توافق نمودند گروه‌های دوستی پارلمانی در مجالس دو کشور با هدف تقویت همکاری‌های مجالس و پی‌گیری توافقات دو کشور در عرصه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، فرهنگی، سیاسی و سایر زمینه‌ها به صورت دوره‌ای تبادل هیات نمایند.

4- روسای مجالس دو کشور با تاکید بر اهمیت گسترش روابط پارلمانی در قالب تبادل تجارب پیرامون مشورت‌های منظم میان کمیسیون‌های تخصصی میان پارلمان‌های دو کشور توافق کردند.

5- طرفین توافق کردند مجالس دو کشور در مجامع و نهادهای بین‌المللی مانند اتحادیه‌های بین‌المجالس همکاری کرده و حمایت خود را از عضویت پارلمان مقابل در مجامع پارلمانی منطقه‌ای اعلام می‌دارند.

6- طرفین توافق نمودند تمهیدات و ساز و کارهای قانونی لازم برای گسترش همکاری‌های فی‌مابین در تمامی حوزه‌ها به‌ویژه در حوزه‌های تجارت، عمرانی، خدمات فنی و مهندسی را تدوین و تصویب نمایند.

7- این یادداشت تفاهم همکاری از زمان امضای آن در تاریخ 27/10/89 برابر 17 ژانویه 2011 در سه نسخه فارسی، انگلیسی و اسپانیولی که هرسه از امتیاز یکسان برخوردار می‌باشد، وارد مرحله اجرا خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet