هدر موبایل
1389/10/27 20:09:00
سرویس اقتصادی
طرح چند مسئله ملی در گفت‌وگو با نماینده ماهنشان، انگوران و ایجرود:

بهره‌وری از ظرفیت‌های کشاورزی، قانون‌گرایی و مصرف بهینه

**دولت با رویکرد کاملا کاربردی به دنبال استفاده و بهره‌وری بیشتر از ظرفیت‌های موجود در بخش کشاورزی بوده و برنامه‌ریزی، کار کارشناسی شده و ایجاد ظرفیت‌های جدید در بخش کشاورزی را در دستور کار خود دارد.

"رضا عبداللهی"، نماینده ماهنشان، انگوران و ایجرود در گفت‌وگو با روزنامه «مردم نو» زنجان گفت: راه‌اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی، پایانه شرکت حمل و نقل بین‌المللی کانتینری، تقویت گمرک استان و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی از اقدامات استان در راستای توسعه صادرات است.

وی افزود: از تلاش‌های جدی استان افزایش ارزش افزوده و فرآوری در نوع محصولات کشاورزی است و با الزاماتی که در قانون بودجه سال1389 است در تلاشیم با جذب، حمایت و هدایت سرمایه‌گذاران توسعه صادرات کشاورزی استان را رونق بخشیم.

 

قابلیتهای بخش کشاورزی

عبداللهی با بیان اینکه می‌توان قابلیت‌های بخش کشاورزی را توسعه داد اظهار داشت: این بخش در کنار گردشگری استان پتانسیل فراوانی دارد که باید به آن رسیدگی شود.

وی تأکید کرد: ایجاد بنگاه‌های زودبازده و تسهیلات بانکی نیز از عوامل مهمی هستند که می‌توانند به بخش خدمات کمک کنند.

وی تصریح کرد: به همین منظور برخی از اهداف برنامه پنجم توسعه به ارتقای کیفیت همه گروه‌ها و قشرها، حفظ رشد سریع متوازن، افزایش درآمد طبقات مختلف، بهبود کیفیت و افزایش کارآیی نیروی انسانی، حفاظت محیط زیست، توسعه علم، افزایش صادرات، کارآیی ملی و حفظ استقلال ملی مربوط می‌شود.

عبداللهی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم برنامه‌ پنجم در چارچوب الزامات سند چشم‌انداز و اهداف و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب به سرانجام برسد، اظهار داشت: تشویق مردم به مشارکت گسترده در عرصه‌های مختلف با شتاب بیشتر، همچنین حرکت به سمت جایگاه اول اقتصادی منطقه از جمله موضوعات محوری برنامه پنجم توسعه است.

 

عدم اجرای قانون بدون دلیل

همچنین نماینده ماهنشان، انگوران و ایجرود با طرح موضوع ملی قانون‌گرایی گفت: عدم اجرای قانون بدون دلیل از سوی دولت به دیکتاتوری می‌انجامد.

رضا عبداللهی نماینده ماهنشان، انگوران و ایجرود تصریح کرد: براساس قانون اساسی دولت باید بدون چون و چرا مصوبات مجلس را اجرا کند و اگر ایرادی از جانب وی در قانون احساس می‌شود باید با ارائه لایحه‌ای نسبت به رفع آن اقدام نماید.

وی متذکر شد: عدم اجرای قانون بدعت جدید و خطرناکی محسوب می‌شود که می‌تواند تبعات بدی به همراه داشته باشد.

عبداللهی با تصریح بر اینکه نگاه‌های مختلفی می‌تواند نسبت به یک مسئله وجود داشته باشد، خاطرنشان ساخت: درست است که کسی که مجری قانون نیازمند ابزاری است، اما به هر حال باید مراقب بود که این ابزار خطرناک نباشد.

 

مهمترین نگرانی مجلس

وی مهمترین نگرانی مجلس از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را اجرای یک‌باره آن و شوک تورمی در اثر این نحوه اجرا به جامعه دانست و تأکید کرد: نمایندگان مجلس از رشد قیمت‌ها و تحمل اقتصادی جامعه نگران هستند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: مجلس براساس گزارش‌های کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس و آمارهای بانک مرکزی معتقد است، نباید هدفمندکردن یارانه‌‌ها را یک‌باره به اجرا درآورد؛ بلکه لازم است این موضوع را در مدت زمان طولانی با شیب ملایم به انجام رساند.

 

یاد نگرفتهایم که چگونه بهینه و درست مصرف کنیم

رضا عبداللهی در ادامه افزود: بسیاری از موارد مردم کشور ما دچار مصرف‌زدگی و اسراف و به هدر دادن منابع و سرمایه‌ها هستند و در واقع یاد نگرفته‌ایم که چگونه بهینه و درست مصرف کنیم.

نماینده ماهنشان، انگوران و ایجرود در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: اگر فرهنگ استفاده درست در مردم نهادینه شود بیش از همه به نفع خود مردم است، زیرا در صورت استفاده بهینه و به اندازه کالاها و منابع توسط مردم، دست دولت برای ایجاد امکانات و تسهیلات بیشتر در سایر حوزه‌هایی که به آن نپرداخته و یا کمتر پرداخته باز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در بحث انضباط مالی قطعاً مخاطب رهبر انقلاب دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و عمومی و از جمله دولت است که دولت باید با دقت و انضباط به بودجه تصویب شده عمل کند و سقف‌های تعیین شده در بخش‌های عمرانی و جاری را رعایت کند تا بعد از مدتی مجبور نشود طی کوران لایحه و یا متمم‌هایی به مجلس بخواهد منابع بیشتری در اختیار دولت گذاشته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet