حلول ماه ربیع الاول
1389/10/27 19:23:00
سرویس اقتصادی
در گفت و گو با نماینده مردم سمیرم در مجلس مطرح شد

مشکلات کشاورزان و باغداران سمیرم در بازپرداخت وام‌های دریافتی

**کشاورزان و دامداران هر سال، قبل از زمان خشکسالی، وام‌هایی را از بانک کشاورزی یا تعاون روستایی دریافت کرده و سپس با درآمد خود آن را برمی‌گرداندند اما متأسفانه در چند سالی که خشکسالی را در کشور، استان و بخش شرقی استان و به ویژه سمیرم داشته‌ایم کشاورزان و باغداران بیشترین خسارت را از خشکسالی دیده‌اند که از همین رو بازپرداخت وام‌هایی که دریافت کرده‌اند مشکل شده است.

"بهروز جعفری"؛ نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع درباره مشکلات کشاورزان برای بازپرداخت وام‌های خود به روزنامه «نسل فردا» اصفهان گفت: در سفر سوم رئیس‌جمهور به استان و با وجود اینکه در مصوبات دولت هم نبود اما رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با مردم به کشاورزان و باغداران استان وعده استمهال وام‌ها را داد. استمهال وام هم یعنی اینکه دولت سود وام را پرداخت کرده و کشاورز اصل وام را دیرتر برمی‌گرداند.

 وی در ادامه یادآور شد: در سال اول تشکیل مجلس هشتم نمایندگان از محل صندوق ذخیره ارزی این کار را انجام دادند اما پس از آن این امر صورت نگرفت و تبدیل به یک معضل عمده در استان شد آن هم به این علت که سود سالانه و دیرکرد هر سال اضافه می‌شود که البته بانک کشاورزی هم طبق قانون بانکی عمل می‌کند.

وی درباره تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی سیستم بانکی برای رفع این مشکل افزود: بانک کشاورزی کمک‌هایی هم کرده است اما به نوعی یک مُسکن بوده است. این بانک به کشاورزان اعلام کرده است که آنها فقط سود وام خود را پرداخت کنند و بانک هم وام آنها را از نو شروع می‌کند. جعفری در ادامه با اشاره به دیگر مشکلات پیش روی کشاورزان و باغداران سمیرمی گفت: مشکل بعدی این است که وام قرض‌الحسنه پیش‌بینی شده برای امسال از سوی استانداری، مدیریت بحران و مسئولان جهاد کشاورزی استان از سوی بانک‌کشاورزی پرداخت نمی‌شود و دلیل آن هم عدم باز پرداخت وام‌های معوق قبلی از سوی کشاورزان اعلام می‌شود. همه این موارد موجب شده که کشاورزان زیر بار فشار اقتصادی مضاعفی باشند؛ چراکه درآمدی ندارند.

نماینده مردم سمیرم در باره اقدامات صورت گرفته از سوی نمایندگان استان اصفهان برای رفع مشکل کشاورزان و باغداران استان خاطرنشان‌کرد: رفع مشکلات کشاورزان و باغداران از جمله درخواست‌های جدی نمایندگان اصفهان است. تاکنون در مجمع نمایندگان استان هم درباره این موضوع بحث شده است. در نطق‌های پیش از دستور نیز اعلام شده و نامه جمعی نوشته‌ایم اما تا الان نتیجه‌ زیادی نداده است چراکه اعتبار در نظر گرفته شده کافی نبوده است. سال گذشته هم اعتباری 32 میلیارد تومانی از اعتبارات خشکسالی داشته‌ایم که این هم تخصیص داده نشد که اگر این مهم انجام می‌شد امسال دیگر مشکلی نداشتیم.

تأمین امکانات لازم برای جابهجایی صنایع

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره آلودگی هوای اصفهان و اعلام مسئولان استانی مبنی بر انتقال کارخانه‌های شرق اصفهان گفت: مسائل زیست محیطی از موارد استراتژیک و کلان کشور و به خصوص استان اصفهان با جاذبه‌های توریستی و آثار تاریخی است که باید رعایت شوند.

جعفری در ادامه افزود: حجم زیاد وسائل نقلیه و کارخانه‌هایی که به دلیل استفاده از تکنولوژی قدیمی آلایندگی بسیار بالایی دارند همه دست به دست هم داده بودند تا در هفته‌های گذشته اصفهان را به عنوان یکی از کلانشهرهای کشور با آلودگی شدید هوا معرفی کنند. طبیعی است که اگر این روند ادامه پیدا کند زندگی را برای مردم مشکل کرده و بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا را تشدید می‌کند. این امر حتی تأثیرات سویی روی محیط زیست و گردشگری استان داشته و آنها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

 وی درباره تأکید معاون برنامه‌ریزی استان اصفهان برای انتقال صنایع شرق اصفهان به نقطه‌ای دیگر گفت: باید تدابیر جدی‌ را پیش از این در نظر می‌گرفتیم. البته مسئولان استان هم در این زمینه در تلاش هستند. یکی از مباحث مطرح شده توسط آنها نیز انتقال کارخانه‌ها از اطراف اصفهان بود.

جعفری درباره انتقال این صنایع به نقاط دیگر تأکید کرد: البته در این انتقال‌ها باید پیش‌بینی‌های لازم برای صنایع مورد نظر صورت بگیرد. این موضوع در مجمع نمایندگان هفته گذشته نیز مطرح شد و مسئولان استان توضیحاتی را ارائه کردند. نمایندگان هم بر موضوع انتقال صنایع آلاینده تأکید داشتند اما این جابه‌جایی باید به گونه‌ای باشد که صنایع به راحتی منتقل شده و با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.

مصوبهای برای رفع کمبود پزشک در مناطق محروم

نماینده مردم سمیرم درباره مصوبه مجلس برای جلوگیری از اشتغال پزشکان دارای قرارداد با بخش دولتی در بخش‌های خصوصی نیز گفت: این مصوبه جزو مصوبات برنامه پنجم است که در واقع برای رفع کمبود پزشک در بیمارستان‌ها و مناطق محروم تصویب شد. در حال حاضر یکی از مشکلات ما این است که پزشکان به مناطق محروم نمی‌روند، چون نمی‌توانند در آنجا مطبی دایر کرده و  فعالیت کنند. از همین‌رو  تصمیم بر این شد تا در شهرهای کوچک هم جاذبه ایجاد شده و پزشکان به این شهرها هم بروند.

وی درباره راهکارهای نظارتی نهادهای متولی در باره این مصوبه گفت: وزارت بهداشت و درمان باید نظارت خود را در اجرای این قانون بیشتر کند تا پزشکان وقت خود را برای بخش آزاد صرف نکنند که در بخش دولتی با کمبود پزشک روبه‌رو شویم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره احتمال استعفای پزشکان بخش دولتی برای اشتغال در بخش خصوصی پس از تاید نهایی این قانون گفت: البته در زمان تصویب هم برخی نمایندگان این را مطرح کردند که این کار خلاف قانون اساسی است چراکه با این قانون ما به افرادی که حق دارند شغل خود را انتخاب کنند، ضرر می‌زنیم اما به هرحال این امر تصویب شد و شورای نگهبان هم گویا ایرادی نگرفته است. حالا وزارت بهداشت و درمان باید راهکاری را در نظر بگیرد که بیمارستان‌های دولتی از پزشک خالی نشوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet