حلول ماه ربیع الاول
1389/10/28 11:05:53
سرویس صحن
با تصویب مجلس صورت گرفت؛

الزام وزارت صنایع بر فراهم کردن بستر اکتشاف ذخایر معدنی برای اشخاص حقیقی و حقوقی

**با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت صنایع و معادن مکلف شد بستر لازم را برای اکتشاف ذخایر معدنی در سراسر کشور برای اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی جزئیات لایحه اصلاح قانون معادن، نمایندگان مجلس ماده 5 این لایحه 36 ماده ای را با 123 رای موافق، 2 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 2 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

براساس این مصوبه مجلس؛ اکتشاف ذخایر معدنی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز انجام می شود. وزارت صنایع و معادن هم مکلف است بستر لازم را برای اکتشاف ذخایر معدنی در سراسر کشور برای اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم کند.

به موجب تبصره 1 این ماده دولت مکلف شد در لایحه بودجه سالانه، نسبت به تامین اعتبار لازم جهت ایجاد بستر مناسب برای اکتشاف ذخایر معدنی در سراسر کشور اقدام کند.

همچنین براساس تبصره 2 این ماده مصوب، وزارت صنایع و معادن می تواند از طریق سازمان های توسعه ای با رعایت قوانین و مقررات مربوط، در صورت عدم وجود متقاضی از بخش غیردولتی، نسبت به اکتشاف و شناسایی ذخایر معدنی در مناطق کمترتوسعه یافته اقدام کند.

تبصره 3 این ماده نیز به دلیل مغایرت با قانون اساسی با اخطار قانون اساسی محمدحسین فرهنگی نماینده تبریزی برای بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع ارجاع شد.

در تبصره 3 این ماده مصوب آمده بود: کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و ارگان های فعال اعم از وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی ایران موظفند به منظور تجمیع و هم افزایی نتایج فعالیت های تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی برای بهره برداری کاربران، اطلاعات خود را به طور مستمر در اختیار وزارت صنایع و معادن قرار دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet