پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/05/13 11:29:00
سرویس فرهنگی

مجلس به حذف طرح تشکیل شورای عالی خانواده رای مثبت داد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح تشکیل شورای عالی خانواده را که اعاده شده از شورای نگهبان بود را بررسی و به حذف این طرح رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، این مصوبه با 159 رای موافق، 29 رای مخالف و 14 رای ممتنع از مجمع 231 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

این طرح در مجلس ششم مطرح و به تصویب نمایندگان رسید اما با ایراد شورای نگهبان مواجه شد و مجددا در مجلس هفتم نیز با اصلاحاتی به شورای نگهبان ارجاع شد و این شورا مجددا به آن ایراد گرفت و امروز (مجلس هشتم) نمایندگان مجلس به نظر کمیسیون فرهنگی مبنی بر حذف این طرح رای مثبت دادند.

شورای نگهبان این طرح را مغایر اصل 60 و 156 و 75 قانون اساسی دانسته بود و کمیسیون فرهنگی با توجه به ایرادهای شورای نگهبان به این نتیجه رسید که با اصلاح موارد مورد نظر آن شورا ماده واحده این طرح به کلی خاصیتش را از دست می دهد بنابر این به حذف این ماده واحده رای مثبت دادند.

در ماده واحده این طرح شورای عالی خانواده با وظایف نمایندگی میان نهادهای قانونی مسئول در زمینه امور مربوط به خانواده به منظور تحکیم بنیان خانواده و پیشگیری از آسیب ها و انحرافات تهدیدگر براساس قوانین موجود، بررسی و تشخیص کاستی ها و ضرورت های قانونی در ارتباط با تشکیل، حفظ و پایداری خانواده و ارائه نتایج حاصله به مراجع ذی صلاح، پیشنهاد تدابیر لازم و زمینه امور فرهنگی، آموزش و تبلیغی به منظور تسهیل امر ازدواج، تحکیم بنیان خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی در چهارچوب قوانین موجود و نظارت بر فعالیت های نهادهای مسئول در حوزه زنان و خانواده اعم از دولتی و غیر دولتی با هدف ارتقای بهره وری و دفاع از حقوق زنان با رعایت موازین اسلامی تشکیل می شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet