حلول ماه ربیع الاول
1389/10/28 12:17:00
سرویس سیاسی
با هدف آشتی با احزاب مخالف

رئیس جمهور یمن لایحه اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را پس می‌گیرد

**رئیس جمهور یمن لایحه‌ لغو اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را با هدف آشتی با احزاب مخالف به پارلمان ارائه می دهد.

به گزارش خانه ملت به نقل از یونایتدپرس، نمایندگان احزاب مخالف دولت یمن اعلام کردند "علی عبدالله صالح" رئیس جمهور یمن لایحه جدیدی را قرار است به پارلمان ارائه کند که بر مبنای آن اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری از سوی حزب حاکم لغو می شود.

پارلمان یمن چندی پیش به صورت اولیه با اصلاحاتی بر قانون اساسی به پیشنهاد حزب حاکم موافقت کرد که طبق آن دوره ریاست جمهوری مدت خاصی نخواهد داشت و رئیس جمهور کشور می تواند بیش از دو دوره در سمت خود باقی بماند، همچنین انتخابات به همان شیوه قبلی و نه به شیوه فهرست نسبی برگزار شود.

موافقت پارلمان با این طرح انتقادات گسترده نمایندگان مخالف و تجمعات و عدم حضور آنها در جلسات پارلمان را در پی داشت. این طرح اکنون در کمیته ویژه ای در دست بررسی است.

لایحه پیشنهادی رئیس جمهور یمن  همچنین شامل برگزاری همزمان همه پرسی برای  اجرای اصلاح قانون انتخاباتی است که احزاب مخالف خواهان آن هستند. احزاب مخالف دولت یمن درخواست آن را دارند که انتخابات پارلمانی به شیوه سیستم فهرست نسبی - به این صورت که در هر حوزه انتخاباتی  هر حزبی فهرست خود را معرفی می کند و مردم در آن حوزه انتخاباتی تنها به این حزب رای دهند، به میزان رایی که هر حزب به دست می آورد، به همان میزان نیز کرسی در اختیار می گیرد- برگزار شود تا احزاب دیگری غیر از حزب حاکم نیز به کرسی های  لازم در پارلمان دست پیدا کنند.

گفتنی است رئیس جمهور یمن با هدف حل بحران سیاسی حزب حاکم  و احزاب مخالف این لایحه را مطرح می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet