حلول ماه ربیع الاول
1389/10/28 13:05:00
سرویس صحن
وزیر ارشاد در پاسخ به سوال رسایی؛

هیات نظارت تخلفی از نشریه شاخه سبز قم برای توقیف نداشت

**وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال حمید رسایی نماینده تهران مبنی بر دلیل عدم توقیف مدیر مسئول روزنامه شاخه سبز قم، گفت: اعضای هیات نظارت بر مطبوعات تخلفی از این نشریه ندیدند که آن راتوقیف کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، حمید رسایی، نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در سوال خود از سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد پرسیده بود: به چه دلیل با روزنامه ای که صاحب امتیاز، مدیر مسول و سردبیر آن به جرم جعل مهر، سندسازی و کسب وام 500 میلیون تومانی به یک سال و نیم زندان قطعی محکوم شده و در حال حاضر نیز دو سال است فراری است، هیچ برخوردی صورت نمی گیرد؟ حامیان این فرد چه کسانی هستند.

وزیر ارشاد در پاسخ به این سوال با بیان اینکه حدود 3هزار نشریه دارای مجوز در کشور منتشر می شود، افزود: روال کار این است که پس از ارائه درخواست مجوز افراد، این درخواست در هیات نظارت بر مطبوعات بررسی می شود و پس از ارائه مجوز انتشار، هیات نظارت بر مطبوعات بر محتوای چاپی نشریات نظارت می کند.

سیدمحمد حسینی با اظهار اینکه سوال آقای رسایی این است که چرا نشریه ای که مدیرمسئولش به زندان محکوم شده، توقیف نشده و دوباره منتشر می شود، گفت: از زمان طرح این سوال، موضوع در هیات نظارت بر مطبوعات مطرح شد و اعضای این هیات قانع به توقیف نشریه شاخه سبز نشدند.

وی یکی از دلایل عدم توقیف نشریه شاخه سبز قم را شناخت داشتن دو عضو هیات نظارت بر مطبوعات بر روی مدیر مسئول این روزنامه اعلام کرد و افزود: اگر قرار بر توقیف این نشریه بود نماینده قوه مقننه و قوه قضائیه هم در هیات نظارت بر مطبوعات حضور دارد و آنها نیز مطلبی مبنی بر توقیف این نشریه بیان کردند.

حسینی در خصوص فراری بودن مدیر مسئول روزنامه شاخه سبز قم نیز گفت:‌ما در عرصه ارتباطات زندگی می کنیم و فرد مسئول هر کجا که باشد می تواند نظارت خود را بر نشر مطالب اعمال کند.

وزیر ارشاد با اعلام اینکه تاکنون تخلفی از نشریه شاخه سبز قم به هیات نظارت بر مطبوعات اعلام نشده است، افزود: آقای رسایی گفته مدیر مسئول نشریه شاخه سبز به یک سال و نیم زندان محکوم شده این در حالی است که بر اساس قانون فردی که به کمتر از 3 سال زندان محکوم شده باشد، باعث محرومیت از فعالیت های اجتماعی نمی شود.

وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به ترکیب هیات نظارت بر مطبوعات، گفت: اعضای هیات نظارت بر مطبوعات 7 نفر از دستگاه های مختلف هستند بنابراین شخص وزیر به تنهایی نمی تواند درباره تخلفات نشریات پاسخگو باشد.

حسینی با اشاره به طرحی که این روزها برای تغییر قانون مطبوعات در کمیسیون فرهنگی بررسی می شود، خاطرنشان کرد:‌اگر می خواهید وزیر پاسخگو باشد، قانون را به گونه ای تدوین کنید که یک نفر بتواند پاسخگو باشد.

وزیر ارشاد با اشاره به بحث هایی که درباره مدیریت روزنامه شاخه سبز در هیات نظارت بر مطبوعات مطرح شده است، خاطرنشان کرد:‌ تغییر مدیر مسئول یکی از راهکارهای ارائه شده از سوی هیات نظارت بر مطبوعات بود که بر این اساس مدیر مسئول جدید به هیات نظارت معرفی شده و در حال بررسی صلاحیت این فرد هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet