هدر موبایل
1389/10/28 13:29:00
سرویس سیاسی
کواکبیان در نشست خبری:

تعریف ما از اصلاح‌طلبی با تعریف مخالفان نظام متفاوت است

**دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان این که اصلاح طلبان قصد سکوت و تحریم انتخابات را ندارند گفت: اصلاحاتی که ما تعریف می کنیم با تعاریفی که برخی دیگر تعریف می کنند و در آن به دنبال براندازی نظام و ضدیت با قانون اساسی و خط امام (ره) و منافع ملی است متفاوت است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت مصطفی کواکبیان نماینده سمنان در نشستی با محوریت بررسی وضعیت آینده اصلاح طلبان در عرصه سیاسی کشور و نحوه حضور آنها در انتخابات مجلس نهم اظهار داشت: معتقدم احزاب، هسته اصلی توسعه سیاسی در هر کشوری محسوب می شوند اگر بپذیریم که نظامی مردم سالار داریم لازمه اثبات آن برگزاری انتخاباتی است که در آن رقابت وجود دارد و برای ایجاد رقابت نیازمند حضور فعال احزاب هستیم.

وی با بیان این که بنده به عنوان دبیرکل حزب مردم سالاری و یک فعال سیاسی صحبت می کنم ادامه داد: متاسفانه عده ای احزاب را در زمان انتخابات تشویق می کنند و پس از اتمام انتخابات احزاب به فراموشی سپرده می شوند و نادیده گرفته می شوند.

کواکبیان با اشاره به تاریخچه تاسیس و فعالیت حزب مردم سالاری اظهار داشت: این حزب که عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است در همه انتخابات عضو جبهه مردمی اصلاحات نیز بوده است و در این عرصه حضور فعالی داشته و فعال نیز خواهد ماند ما به دنبال ایجاد تفرقه در جریان اصلاحات نیستیم و به وحدت می اندیشیم.

عضو فراکسیون خط امام (ره) با بیان اینکه اصلاحاتی که ما تعریف می کنیم با تعاریفی که برخی دیگر تعریف می کنند و در آن به دنبال براندازی نظام و ضدیت با قانون اساسی و خط امام (ره) و منافع ملی است متفاوت است گفت: شاید عده ای در خارج از کشور مفهوم خاصی از اصلاحات داشته باشند اما آنچه ما به عنوان اصلاحات قبول داریم در چارچوب 5 محور است.

کواکبیان افزود: محور اول ارزش های دینی است، هر کسی با ارزش های دینی مخالفت کند ما با او هماهنگ نیستیم، ما نظام را برپایه اسلامیت و ارزش های دینی استوار می بینیم و کسانی که ایجاد انحراف در مبانی دینی و ارزشی نظام می خواهد را اصلاح طلب نمی دانیم.

وی تصریح کرد: دومین محور تعریف شده برای اصلاح طلبان پایبندی به خط امام (ره) به عنوان یک مکتب سیاسی است. وقتی می گوییم خط امام تنها یک جنبه آن را مدنظر نداریم و از کل مجموعه ای اندیشه های امام صحبت می کنیم از اسلامیت و جمهوریت گرفته تا استکبارستیزی و ساده زیستی و اعتقاد به ولایت فقیه و معتقد بودن به رای مردم و میزان قرار دادن آن و همچنین در راس امور بودن مجلس و توجه به روحانیت.

وی تاکید کرد: هر کس با امام و اندیشه های امام مخالف باشد ما با او مخالفیم. برخی قصد امام زدایی در کشور را دارند، هر کس پیرو امام است باید به مکتب سیاسی امام به طور مجموع باور داشته باشد.

کواکبیان سومین محور مورد نظر اصلاح طلبان را قانون اساسی اعلام کرد و گفت: به قانون اساسی به عنوان میثاق ملی اعتقاد داریم که در همین قانون بر ولایت فقیه تاکید شده است و نقش و جایگاه رهبری مشخص گردیده است همچنین در همین قانون اساسی بر بنا بودن  نظام بر رای مردم تاکید شده است و نقش رای مردم در تعیین سرنوشت آنها مشخص گردیده است ما با کسانی که با اصول قانون اساسی مشکل دارند مخالفیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که محور چهارم که در تعریف اصلاح طلبی گنجانده می شود پایبندی به منافع ملی است گفت: ما با اقدامات افراطی که خلاف منافع ملی شکل می گیرد مخالفین و فرقی نمی کند که این اشخاص جز احزاب اصلاح طلبان هستید یا احزاب اصولگرا.

وی در ادامه مساله مطالبات مردمی را یکی دیگر از محورهای مورد توجه اصلاح طلبان دانست و گفت: رای مردم باید محترم معتبر شمرده شود باید از طریق سازوکارهای قانونی این مساله مورد توجه قرار گیرد. بنده در زمان وقایع پس از انتخابات 88 اولین نفری بودم که خواستار پایان دادن به اختلافات شدم و گفتم که رهبری فصل الخطاب است.

کواکبیان خاطرنشان کرد: این 5 محور پایه های اساسی ما از تعریف اصلاحات است و در این چارچوب عمل می کنیم و هر کس از قانون گریزان باشد در میان اصلاح طلبان جایگاهی نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: در همه این 5 محور جایگاه رهبری را می پذیریم و معتقدیم باید ارزش و جایگاه ولایت فقیه حفظ شود و با بیان این که قصد حضور فعال در انتخابات مجلس نهم را داریم تصریح کرد: ما اهل سکوت و قهر و تحریم نیستیم اما تحت هر شرایطی نیز حاضر نیستیم که برای حضور در انتخابات لیست بدهیم و یا مردم را برای حضور در انتخابات تشویق و ترغیب کنیم اگر از لیست موردنظر ما که به شورای نگهبان فرستاده می شود همه رد صلاحیت شود و کسی در لیست باقی نماند ما چگونه می توانیم برای شرکت در انتخابات لیست بدهیم.

کواکبیان در ادامه به بحث استانی شدن انتخابات اشاره کرد و گفت: ما با طرح اولیه ای درخصوص استانی شدن انتخابات مجلس ارائه دادیم موافق هستیم چرا که در آن طرح نقش و جایگاه احزاب به خوبی دیده شده بود اما طرحی که در کمیسیون شوراها مطرح می شود با آنچه ما به عنوان طرح مطرح کرده بودیم متفاوت است.

وی همچنین با اشاره به اظهارات آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان مبنی بر این که نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست گفت: قطعا منظور دبیر شورای نگهبان از اصلاح طلبان آن اصلاح طلبانی نبوده است که به این 5 محوری که ذکر شد معتقد هستند که اگر اینگونه باشد باید گفت که برخی به دنبال ایجاد تک صدایی در کشور هستند، باید اجازه داد مردم خود تعیین کننده سرنوشتشان باشند.

وی با بیان این که چگونه به دنبال حذف کسانی هستند که 30 سال در عرصه سیاسی کشور حضور فعال داشتند گفت: برخی افراطیون به دنبال حاکم کردن منویات خود هستند و در رسانه هایشان که جز فحاشی و توهین چیزی بلد نیستند می خواهند طوری وانمود کنند که گویی هر که از اصلاحات حرف می زند به دنبال براندازی است.

وی با بیان این که اصلاح طلبی نیاز کشور است گفت: سابقه اصلاح طلبان و دغدغه آنها برای منافع کشور بیشتر از همین اشخاص افراطی است که خواستار حذف اصلاح طلبانند.

کواکبیان خاطرنشان کرد: ما در مسابقه ای شرکت نمی کنیم که از قبل بازیکنان آن کارت قرمز گرفته باشند، دستگاه های اجرایی اگر خواستار مشارکت پرشور مردم در انتخابات هستند نباید شائبه بی طرفی نبودن خود را در اذهان عمومی به وجود آورند.

وی همچنین از صداوسیما خواست تا به ارزیابی عملکرد خود بپردازد و از یک جانبه نگری به جریانات سیاسی خودداری کند و مناظره های سیاسی جدی تری را برگزار کند.

وی در پایان این نشست خبری در پاسخ به سوالی درخصوص جلب اعتماد افکار عمومی و تعیین تکلیف شدن کسانی که پس از وقایع انتخابات سال 88 بازداشت شدند گفت: توصیه می کنم برای ایجاد همدلی کلان در مجموعه مردم دستگاه قضایی اگر می تواند اسامی کسانی که محکوم شده است را اعلام و آنها را مشمول اصل 110 قانون اساسی کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص این که آیا شما هم مانند آقای خاتمی برای حضور خود در انتخابات شرط و شروط می گذارید گفت: ما شرط و شروط نگذاشتیم و تنها تعریفی از جریان اصلاح طلبی و محورهای مورد قبول خود را ارائه دادیم و توصیه هایی را به مسئولان اجرایی کردیم تا شاهد حضور پرشور مردم در انتخابات باشیم.

کواکبیان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با دیدار فراکسیون اقلیت مجلس با سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور سابق کشور و علت عدم حضور کواکبیان در این دیدار گفت: اگر دیدار داشتن با شخصیت های کشور جرم محسوب می شود و غیرقانونی است باید مقامات ذی ربط اعلام کنند نه اینکه رسانه ها برای نمایندگان مردم تعیین تکلیف کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet