هدر موبایل
1389/10/28 15:05:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:

وزارت علوم تدابیری بیندیشد که پذیرش دانشجوی آزاد موجبات تضییع حقوق نخبگان نشود

**رییس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت جدی با پذیرش آزاد دانشجو در دانشگاه‌های دولتی گفت: اگرچه انتظار داشتیم این قانون توسط شورای نگهبان رد شود اما حال که تایید شده نباید شرایط پذیرش به نحوی باشد که دانشجویان پولی در کنار دانشجویانی که از طریق کنکور پذیرفته می‌شوند، تحصیل کنند.

علی کریمی فیروزجایی در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به تایید نهایی طرح پذیرش دانشجوی آزاد در دانشگاه‌های دولتی توسط شورای نگهبان، تصریح کرد: از شورای نگهبان انتظار داشتیم پذیرش آزاد دانشجو در دانشگاه‌های دولتی را تایید نکند، اما حال که این اتفاق افتاده وزارت علوم به عنوان برنامه‌ریز اصلی این حوزه و مجری قانون مذکور باید به نحوی عمل کند که به سیاست‌های عدالت گسترانه خدشه‌ای وارد نشود.

نماینده مردم بابل در خانه ملت ادامه داد: نباید این‌گونه باشد که عده‌ای به صرف این‌که تمکن مالی دارند و از پشتوانه پولی و مالی خانوادگی بهره‌مندند، به راحتی در دانشگاه‌های معتبری که باهوش‌ترین و بااستعدادترین جوانان این کشور از طریق کنکور جذب می‌شوند، تحصیل کنند.

به گفته عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، نباید روند پذیرش دانشجویان آزاد در دانشگاه‌های ممتاز نظیر دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران به نحوی باشد که این دانشجویان در کنار دانشجویان نخبه‌ای که حق دارند در این دانشگاه‌ها تحصیل و از امکانات ویژه آن استفاده کنند، قرار گیرند. نباید افرادی که بنیه علمی، توان و استعداد لازم را ندارند بواسطه پشتوانه مالی بالا براحتی به این دانشگاه‌ها ورود پیدا کنند.

کریمی فیروزجایی بر دقت وزارت علوم در شیوه پذیرش این دانشجویان تاکید و اظهار کرد: البته این قانون بیشتر ناظر بر شعب بین‌المللی دانشگاه‌های مادر در مناطق آزاد است و بنا نیست که هرگز یک دانشجوی آزاد با یک دانشجویی که از طریق کنکور پذیرش شده روی یک صندلی در کنار هم تحصیل کنند.

رییس کمیته آموزش و پرورش در خاتمه با تاکید بر این‌که از بنیه و اساس با پذیرش دانشجوی پولی در دانشگاه‌های دولتی مخالفم، خاطرنشان کرد: اما حال که با تایید شورای نگهبان این طرح تبدیل به قانون شده است باید تدابیری در وزارت علوم اندیشیده شود که موجبات تضییع حقوق طبقه نخبه و برگزیدگان علمی این کشور فراهم نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet