هدر موبایل
1389/10/28 16:18:00
سرویس اقتصادی
مفتح:

توسعه پتانسیل‌های استان همدان باید شتاب بیشتری بگیرد

**محمدمهدی مفتح؛ نماینده مردم رزن در یادداشتی که در روزنامه «همدان پیام» منتشر شده است برضرورت توسعه پتانسیل‌های استان همدان تاکید کرد.

استان همدان در بخش‌های مختلفی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد و می‌تواند به‌عنوان قطب در کشور مطرح شود، این پتانسیل‌ها باقوه در صورتی که به فعلیت درآید، قادر خواهیم بود علاوه بر رفع مشکلات در حوزه اشتغال و ایجاد زمینه برای اشتغال پایدار در استان که امروزه یکی از معضلات اصلی ماست، بستر را برای توسعه و رشد همه‌جانبه همدان نیز فراهم سازیم. در این میان یکی از این بخش‌های مورد نظر کشاورزی است.

استان همدان بیشترین سهم را در بخش‌های مختلف در حوزه کشاورزی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند. به طوری که اگر سهم ارزش افزوده استان را در بخش‌های مختلف اقتصادی در کشور مطالعه کنیم، می‌بینیم که سهمی که استان در ارزش افزوده کشاورزی کشور دارد، به طور قابل توجهی از سهم استان در دیگر بخش‌ها بیشتر است.

 این امر به این معناست که کشاورزی در استان به شکوفایی خوبی رسیده است اما محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد، ماند دشت‌های ممنوعه و کمبود آب برای کشاورزی که موجب بروز مشکلاتی برای کشاورزان شده است، اما می‌توان با صنعتی کردن کشاورزی و همچنین استفاده مناسب از آب مسائل این بخش را مرتفع کرد و زمینه را برای رشد کشاورزی مهیا کرد.

اما یکی دیگر از پتانسیل‌هایی که در سراسر استان وجود دارد و کمتر به آن توجه شده است، بحث گردشگری است. استان به دلیل بافت تاریخی و فرهنگی ویژه‌ای که دارد و همچنین برخورداری از آب و هوا و طبیعت فوق‌العاده می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری کشور تبدیل شود.

ابنیه تاریخی فراوانی که در سراسر استان وجود دارد، به‌ویژه ابنیه مذهبی مربوط به برخی ادیان که برای آنها قابل احترام است، می‌تواند به‌عنوان پتانسیلی قوی برای توسعه استان و ایجاد اشتغال مورد استفاده قرار گیرد.

البته برای فعلیت در این بخش نیاز به فراهم‌آوردن بسترها و زیرساخت‌ها داریم که ازجمله مهم‌ترین آن می‌توان به بخش راه‌ها و هتلینگ اشاره کرد. در این زمینه البته اقدامات قابل قبولی صورت گرفته که در صورت تداوم آن و تمرکز بر پتانسیل‌ها می‌توانیم رشد مناسبی در این زمینه به دست آوریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet