حلول ماه ربیع الاول
1389/10/28 15:22:00
سرویس اقتصادی
رحیمی در نشست با صادرکنندگان نمونه ملایر:

زیرساخت‌ها و قوانین برای توسعه صادرات در ملایر فراهم است

**هفته گذشته، با حضور نماینده مردم ملایر از تعدادی از صادرکنندگان نمونه ملایر تقدیر شد. امین حسین رحیمی، در این مراسم علاوه بر تجلیل از این صادرکنندگان درباره فراهم بودن زیرساخت‌ها در ملایر و اصلاح قانون صادرات سخن گفت.

"امین حسین رحیمی" در گفت‌وگو با روزنامه «همدان پیام» با اشاره به این نشست و مسائل مطرح شده در آن گفت: در سخنانی در این مراسم بیان کردم که باید دو موضوع برای رونق صادرات در نظر گرفته شود؛ اول زیرساخت‌ها و دیگری قوانین و مقررات.

نماینده مردم ملایر ادامه داد: در زمینه زیرساخت‌ها می‌توان گفت در ملایر گام‌های بسیار مثبتی برداشته شده است. یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم، بحث راههاست؛ اعم از ریلی، زمینی و هوایی.

وی گفت: چهارخطه کردن محور ملایر به توره و ملایر - همدان و دیگر مسیرهای ورودی و خروجی به ملایر موجب شده که از نظر تردد و ترانزیت کالا شرایط مطلوبی حاصل شود.

رحیمی اضافه کرد: در بحث راه ریلی نیز با توجه ویژه دولت محترم و پیگیری نمایندگان ملایر، ریل‌گذاری به اتمام رسیده و به زودی شاهد ورود قطار به ملایر خواهیم بود. یکی از کارکردهای این ریل، عبور قطارهای باری است که در صادرات اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

امین حسین رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اداره گمرک اشاره کرد و گفت: گمرک ملایر نیز هفته گذشته و در ادامه این نشست، افتتاح شد. افتتاح گمرک نیز زیرساخت دیگری است که می‌تواند صادرات ملایر را رونق ویژه‌ای بدهد.

وی توضیح داد: در حال حاضر بیش از 60 درصد صادرات استان از جهت ارزش ارزی برای کشور از شهرستان ملایر صورت می‌گیرد. به همین دلیل احداث گمرک از ضروریات این حوزه انتخابی بود که آن هم با پیگیری نمایندگان ملایر محقق شد.

نماینده مردم ملایر همچنین تأسیس اتاق بازرگانی ملایر را نیز از جمله مهمترین زیرساخت‌ها برای توسعه صادرات خواند و گفت: اتاق بازرگانی ملایر حدود یکسالی است که افتتاح شده و اکنون بازرگانان ما در آن عضو هستند. اتاق بازرگانی معمولاً استانی است، اما به دلیل جایگاه ملایر در صادرات، این حوزه انتخابی، خود دارای اتاق بازرگانی مستقلی است.

 

قوانین جدید صادرات را تسهیل میکند

امین حسین رحیمی در ادامه به بحث قوانین و مقررات ویژه در صادرات اشاره کرد و گفت: بعضی از قوانین و مقررات مربوط به تجارت نیازمند اصلاح هستند و برخی نیز در حال اصلاحند. این نماینده توضیح داد: قوانین مربوط به تجارت متعلق به پیش از انقلاب هستند و اکنون در دست بررسی مجدد قرار دارند.

وی گفت: اصلاح این قانون، زمینه‌ای برای تسهیل صادرات خواهد بود، زیرا قوانین جدید، فعالیت شرکت‌های تجاری را آسان، نظارت بر آنها را دقیق و شفاف‌سازی مالی ایجاد می‌کند. رحیمی از قانون چک به عنوان یکی از مهمترین مواردی که نیازمند اصلاح است، نام برد و گفت: چک‌های بلامحل از جمله موانع در صادرات ماست که تلاش شده چک‌هایی در سه رنگ و با مبالغ مشخص صادر شود.

نماینده مردم ملایر همچنین از واقعی شدن نرخ ارز خبر داد و افزود: موضوع مهم دیگری که پیگیر آن هستیم، واقعی شدن نرخ ارز است که نقشی پررنگ در صادرات ما خواهد داشت.

 

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ملایر قانون شده است

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در ادامه به منطقه ویژه اقتصادی در ملایر اشاره کرد و گفت: منطقه ویژه اقتصادی یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم در امر تجارت و صادرات است.

وی گفت: چهارشنبه گذشته، شورای نگهبان نیز با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در ملایر موافقت کرد و با موافقت شورای نگهبان، ایجاد این منطقه در ملایر تبدیل به قانون شده است.

رحیمی در پایان گفت: همه اقدامات مربوط به این منطقه ویژه اقتصادی صورت گرفته و دیگر نیازی به مطالعه وجود ندارد. با تعیین اعتبارات لازم سال آینده عملیات اجرایی این منطقه ویژه اقتصادی آغاز خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet