ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/10/28 17:48:00
سرویس بین الملل
درباره جزایر سه‌گانه ایرانی؛

پافشاری مجلس، طرح امارات را خنثی کرد

**با حذف بررسی موضوع جزایر سه گانه از دستور کار روسای اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در شهر ابوظبی، هیات پارلمانی ایران عصر امروز به ریاست علی لاریجانی به امارات رفت.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، سفر هیات پارلمانی ایران به امارات پس از آن انجام شد که پیش از این کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست حارجی مجلس اعلام کرده بود که ایران به نشانه اعتراض به روند کار این اجلاس در آن شرکت نمی کند.

پس از اعلام عدم شرکت ایران در اجلاس ابوظبی، روسای مجالس امارات و کویت در تماس تلفنی با لاریجانی با اشاره به ضرورت حضور هیات ایرانی در این اجلاس از وی خواستند در این اجلاس فوق‌العاده بین المجالس اسلامی شرکت کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی هم به شرط تغییر دستور کار، موافقت خود را با شرکت در اجلاس ابوظبی اعلام کرد که پس از محقق شدن شرط ایران مبنی بر حذف دستور کار جزایر سه گانه از این اجلاس، هیات ایرانی دیروز به امارات رفت.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز در تشریح دلیل تغییر نظر تهران برای حضور در نشست ابوظبی به خبرنگاران، گفت: به دنبال موضع قاطعی که مجلس شورای اسلامی در مقابل دستور غیرحضوری و غیرقابل قبول مجلس امارات مبنی بر تشکیل کمیته مساعی حمیده در این اجلاس و مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرد، رئیس مجلس امارات در تماس تلفنی با دکتر لاریجانی درخواست کردند که این سفر حتما صورت گیرد.

وی افزود: از آنجا که ما موسس بین المجالس اسلامی هستیم، رئیس مجلس امارات تاکید فراوانی داشتند که رئیس مجلس حتما در اجلاس حضور داشته باشند آقای لاریجانی هم در پاسخ مجددا بر علت عدم حضور تاکید کردند و اشاره کردند که جمهوری اسلامی ایران تنها در صورت حذف دستور کار ابوظبی پیرامون جزایر سه گانه در این اجلاس حضور پیدا خواهد کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تماس روز دوشنبه رئیس مجلس کویت با لاریجانی، خاطرنشان کرد: وی (رئیس مجلس کویت) در این تماس عنوان کرد که کویت نیز موافق این دستور کار اجلاس نیست و آمادگی دارد که برای حذف این دستور کار تلاش کند و عدم حضور ایران را موجب تضعیف اجلاس دانستند و بر حضور ایران در این اجلاس تاکید کردند.

بروجردی در ادامه به ملاقات خود با سفیر کویت اشاره کرد و افزود: در این دیدار مطالب مشابهی رد و بدل شد و وزارت خارجه نیز اقدام مشابهی در این راستا انجام داد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس با اشاره به تماس تلفنی دوشنبه شب رئیسان مجالس کویت و امارات با لاریجانی، گفت: شب گذشته رئیس مجلس کویت و رئیس مجلس امارات با آقای لاریجانی تماس گرفته و بر حضور ایران در اجلاس ابوظبی تاکید کردند.

بروجردی گفت: رئیس مجلس کویت در این تماس عنوان کردند که تلاش خود را برای حذف این دستور کار انجام داده و توانسته این دستور کار را حذف کند.

 رئیس مجلس امارات هم به عنوان رئیس اجلاس و به عنوان میزبان هم در تماسی با رئیس مجلس اعلام کردند که این دستور کار را حذف کرده اند، لذا رئیس مجلس عصر امروز به همراه هیات همراه عازم ابوظبی خواهند شد تا در اجلاس سران که فردا (چهارشنبه) برگزار خواهد شد شرکت کنند.

علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی، کاظم جلالی، احمد آوایی، شبیب جویجری و محمد آشوری دیگر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و همچنین ناصر سودانی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، لاریجانی را در سفر به امارات همراهی می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این سفر علاوه بر حضور در اجلاس بین‌المجالس اسلامی با روسای مجالس کشورهای شرکت کننده در این اجلاس فوق العاده هم دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet