حلول ماه ربیع الاول
1389/10/29 10:11:00
سرویس صحن

اخطار قانون اساسی قاضی پور در مورد ترکیب شورای عالی معادن

**نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ورود افراد غیرحاکمیتی در شورای عالی معادن را مغایر با قانون اساسی و همچنین برنامه های چهارم و پنجم توسعه دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه ـ مجلس و در ادامه بررسی ماده (12) لایحه اصلاح قانون معادن، "نادر قاضی پور" با استناد به اصل 45 قانون اساسی گفت: ورود چهار نفر در این شورا که در حاکمیت تعریف نشده اند، نیاز به دوسوم رای نمایندگان دارد.

وی با بیان این که شورای عالی معادن یازده عضو دارد افزود: درست است که این شورا یازده عضو دارد، اما وزیر هر تصمیمی که بگیرد، اجرا می شود و این برخلاف برنامه چهارم و پنجم توسعه است.

"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" که ریاست جلسه امروز را بر عهده داشت با وارد دانستن اخطار قاضی پور گفت: این موضوع حتی در حوزه ساختار حاکمیتی هم جای تامل دارد.

وی افزود: با پیشنهاد حذف و یا اصلاح، اگر این اشکال مرتفع شد طبق اصلاحیه عمل می کنیم اما دوسوم رای نیزجای تامل دارد.

براساس ماده (12) لایحه اصلاحی قانون معادن، شورایعالی معادن برای ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در انجام تکالیف تعیین شده در این قانون و حفظ حقوق دولت و دارندگان پروانه فعالیت های معدنی با یازده عضو تشکیل می شود.

همچنین در اصل 45 قانون اساسی آمده است؛ انفال و ثروت های عمومی از قبیل زمینهای موات یا رها شده، معادن، دریاها، دریاچه ها، رودخانه ها و سایر آبهای عمومی، کوهها، دره ها، جنگلها، نیزارها، بیشه های طبیعی، مراتعی که حریم نیست، ارث بدون وارث، و اموال مجهول المالک و اموال عمومی که از غاصبین مسترد می شود، در اختیار حکومت اسلامی تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آنها عمل نماید. تفصیل و ترتیب استفاده از هر یک را قانون معین می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet