حلول ماه ربیع الاول
1389/10/29 10:33:00
سرویس اقتصادی
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن عنوان کرد:

بی‌نظمی مالی، نتیجه تاخیر در ارائه لایحه بودجه

**نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه، مهم‌ترین برنامه مالی کشور در طول سال است، تاخیر در ارائه لایحه بودجه را موجب ایجاد مشکلات سلسله وار در سیستم مالی و برنامه ریزی اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: با تاخیر در ارائه لایحه بودجه برنامه اقتصادی کشور دچار بی‌نظمی می‌شود.

"احمد مهدوی ابهری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت، اجرایی شدن لایحه بودجه را فرایندی طولانی عنوان کرد و گفت: برای اینکه لایحه بودجه به مرحله اجرا برسد نیازمند طی مراحلی است که هر کدام نیاز به زمان مناسب دارد و این لایحه پس از ارسال به مجلس ابتدا باید در کمیسیونهای تخصصی بررسی شود و سپس در کمیسیون تلفیق بر سر آن بحث صورت گیرد و در ‌‌نهایت ماده به ماده در صحن مجلس برای آن رای گیری شود.

نماینده ابهر و خرم دره همچنین افزود: بعد از نهایی شدن در مجلس تازه باید آیین نامه‌های اجرای لایحه بودجه در دولت آماده شود و تمام این مراحل به این معناست که نهایی شدن بودجه کشور نیازمند زمانی مناسب است که با تاخیر در ارائه بودجه این زمان و نظم از دست می‌رود و به ناچار یک نوع بی‌نظمی مالی و برنامه‌ای در کشور پدید می‌آید و در برخی موارد به جای اینکه اجرای لایحه بودجه از اول فروردین آغاز شود از اواسط اردیبهشت آغاز می‌شود که این موضوع اصلا به مصلحت نظام نیست.

مهدوی با تاکید بر اینکه هر قدر در ارائه لایحه بودجه به مجلس تاخیر شود، کیفیت لایحه‌ای که تصویب می‌شود کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: چرا وقتی همه می‌دانیم لایحه بودجه که مهم‌ترین قانون مالی کشور است باید در زمان مناسب و با کیفیت بالا بررسی شود، چه اصراری هست که هر سال حداقل با یک ماه یا دو ماه تاخیر آن را به مجلس ارائه کنیم و موجب از دست رفتن کیفیت آن شویم.

بر اساس ماده ۲۱۶ آیین نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سالیانه را حداکثر تا ۱۵ آذر هر سال به مجلس ارائه کند تا مجلس بتوان در فرصت مناسب این لایحه را به تصویب برساند. امسال نیز مانند سالهای گذشته نمایندگان از تاخیر دولت در ارائه بودجه نگران هستند؛ چراکه تاکنون یک ماه و نیم از آخرین فرصت ارائه لایحه بودجه به مجلس گذشته است و این موضوع کار بررسی لایحه بودجه را به ناچار با تعجیل همراه خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet