خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/10/29 08:53:00
سرویس صحن
با تصویب مجلس؛

اکتشاف مواد معدنی، منوط به اخذ پروانه اکتشاف شد

**با تصویب مجلس شورای اسلامی اکتشاف مواد معدنی، منوط به صدور پروانه اکتشاف توسط وزارت صنایع و معادن شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه ـ مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه اصلاح قانون معادن ماده 6 این لایحه 36 ماده ای را با 138 رای موافق، 8 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

براساس این مصوبه مجلس، اکتشاف مواد معدنی، منوط به صدور پروانه اکتشاف توسط وزارت صنایع و معادن است. چگونگی اخذ پروانه، ضوابط اکتشاف، مدت اعتبار پروانه، انتقال حقوق متعلق به آن پروانه و نیز سایر موارد ضروری مربوط برابر مفاد این قانون در آئین نامه اجرایی تعیین می شود.

به موجب تبصره 1 این ماده مصوب اکتشاف حین بهره برداری نیاز به صدور پروانه اکتشاف ندارد، لکن در صورت کشف ذخیره یا ماده معدنی جدید گواهی کشف دارنده پروانه بهره برداری به ترتیب با رعایت مفاد این قانون اصلاح یا گواهی کشف جدید صادر می شود.

همچنین براساس تبصره ین ماده مصوب، متقاضیان پروانه اکتشاف موظفند در زمان تعیین و تحویل محدوده بلامعارض، مبلغی را براساس تعرفه ای که سالانه از طرف وزارت صنایع و معادن پیشنهاد می شود و در شورای عالی معادن به تصویب می رسد، پرداخت نمایند.

به موجب تبصره 3 این ماده مصوب هم دارندگان پروانه اکتشاف موظفند از زمان صدور پروانه اکتشاف، سالانه به ازای هر کیلومتر مربع از محدوده اکتشافی، مبلغی را به دولت پرداخت نمایند. میزان این مبلغ هر سال به پیشنهاد وزارت صنایع و معادن و تصویب شورای عالی معادن تعیین می شود.

براساس تبصره 4 این ماده مصوب نیز درآمدهای ناشی از اجرای تبصره های (2) و (3) این ماده به حساب خزانه داری کل واریز و معادل در بودجه سالانه وزارت صنایع و معادن برای توسعه معادن با اولویت اکتشاف منظورمی گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet