شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/10/29 10:26:00
سرویس صحن
با رای نمایندگان

بهره برداری از ذخایر معدنی مستلزم دریافت پروانه از وزارت صنایع شد

**با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بهره برداری از ذخایر معدنی به جز موارد مربوط به وزارت نفت و نیرو و سازمان انرژی اتمی مستلزم اخذ پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه ـ مجلس و در ادامه بررسی جزییات لایحه اصلاحی قانون معادن نمایندگان ماده (9) این لایحه را با 114 رای موافق، 1 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 198 نماینده حاضر به تصویب رساندند.

براساس ماده 9 بهره برداری از ذخایر معدنی به جز موارد مربوط به وزارت نفت، نیرو و سازمان انرژی اتمی اخذ پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن است. پروانه بهره برداری سندی رسمی، لازم الاجرا، قابل معامله، تمدید و توثیق است که متضمن حق انتفاع دارنده پروانه از ذخیره معدنی مندرج در پروانه و نیز در بردارنده تعدات وی در اجرای مفاد آن می باشد. مدت هر دوره بهره برداری حداکثر تا بیست و پنج سال است.

براساس تبصره 1 موسسات مالی نظیر بانک ها مکلفند معادن دارای پروانه بهره برداری را به عنوان وثیقه و تضمین اعطا و بازپرداخت تسهیلات مالی بپذیرند.

به موجب تبصره 2 بهره برداران از ذخایر معدنی طبقه دو به استثناء بهره برداران کاشف و یا دارندگان گواهی کشف مکلفند حداکثر نیم درصد از محصول استخراج شده در سر معدن یا بهای آن را به نرخ روز به اختیار کاشف از تاریخ شروع به استخراج حداکثر به میزان ذخیره مندرج در گواهی کشف تا حداکثر بیست و پنج سال به عنوان حق اکتشاف به وی بپردازند.

در تبصره 3 آمده است شرایط و چگونگی صدور پروانه بهره برداری و مدت اعتبار هر دوره بهره برداری و نیز ضوابط تعیین درصد مذکور در تبصره (2) در آئین نامه اجرایی تعیین خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet