حلول ماه ربیع الاول
1389/10/29 12:35:00
سرویس سیاسی

دیدار روسای مجالس ایران و سودان

**رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس فوق العاده بین المجالس اسلامی با رئیس مجلس سودان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "احمد ابراهیم طاهر" در این دیدار با اشاره به سابقه تلاش دولت های استعماری برای ایجاد ناآرامی در جنوب سودان اظهار داشت: این کشورها اقدامات خود را با تحرکات فرهنگی شروع کرده و سپس با اقدامات نظامی تلاش کردند جنوب سودان را از شمال جدا کنند که تعداد زیادی از مردم شمال و جنوب در اثر این جنگ ها کشته شدند.

رئیس مجلس سودان افزود: اقدامی که دولت سودان با برگزاری رفراندوم انجام داد تلاشی بود برای حفظ سرمایه های انسانی و مادی و در این موضوع ما تلاش کردیم که رضایت مردم جنوب و شمال را فراهم کنیم که فکر می کنیم تا این مرحله موفق بودیم اما این حرکت به معنای حل کامل مشکلات نخواهد بود و گفت و گوها باید بین شمال و جنوب ادامه پیدا کند.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شواری اسلامی نیز در این دیدار با ابراز تاسف از خسارت های زیادی که به ملت و دولت سودان بر اثر سیاست های استعماری وارد شده است، اظهار داشت: قدرت های بزرگ مدام در حال طراحی نقشه هایی هستند که کشورهای مسلمان و جهان سوم را تضعیف کنند.

 آنها با وجود حسن‌نیت دولت سودان نقشه های خود را رها نخواهند کرد و ما نگران آینده هستیم که شمال و جنوب سودان به جای پیمودن راه توسعه و پیشرفت گرفتار ناملایمات جدیدی شوند که با حمایت اسرائیل و بعضی از دول غربی انجام می شود.

وی تاکید کرد: ما همیشه کنار مردم سودان خواهیم بود.

رئیس مجلس سودان نیز از همراهی و همدلی دولت و ملت ایران تشکر و قدردانی کرد.

این گزارش می افزاید علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم اکنون در حال دیدار و گفت و گو با "اسامه‌ عبدالعزیز النجیفی الخالدی" رئیس مجلس عراق است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet