خبرگزاری خانه ملت

عید قربان
1389/10/29 12:38:00
سرویس صحن
پاسخ وزیر اقتصاد و دارایی به سوال نماینده تهران:

صندوق حساب ذخیره ارزی برای پرداخت تسهیلات مترو خالی است

**وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده تهران، ری، شمیرانات تاکید کرد: نبود وجه در حساب ذخیره ارزی پرداخت تسهیلات ارزی به متروی تهران و کلانشهرها را به تاخیر انداخته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از صحن علنی صبح روز چهارشنبه، شمس الدین حسینی در پاسخ به سوال علی مطهری مبنی بر این که چرا قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلانشهرها تاکنون اجرا نشده است؟ گفت: این قانون اردیبهشت امال اجرا و جریان پرداخت این تسهیلات آغاز شده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: مراحل قانونی پرداخت تسهیلات 2 میلیارد تومانی به خطوط ریل درون شهری از ابتدای سال جاری آغاز شد و تک تک مراحل از جمله ابلاغ به بانک مرکزی، انتخاب بانک عامل، هیات امنا و ... صورت گرفته اما در نهایت در حساب ذخیره ارزی لحاظ نشد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری با ابلاغ سیاست های کلی از سوی مقام معظم رهبری و مصوب مجلس 20 درصد از درآمد فروش و صادرات نفت و میعانات گازی به صندوق توسعه ملی واریز شده است ادامه داد: در حال حاضر صندوق توسعه ملی بیش از 10 میلیارد تومان بودجه دارد اما امکان برداشت از صندوق وجود ندارد.

حسینی با تاکید بر این که نبود وجه در حساب ذخیره ارزی باعث شده است اعتبارات دیگر پروژه ها نیز تامین نشود، توضیح داد: در بودجه سال جاری تکلیف شده است 2 درصد به مناطق نفت خیز محروم پرداخت شود اما حساب ذخیره ارزی توان این پرداخت ها را ندارد.

وزیر اقتصادی و دارایی آماری از فعالیت و اختصاص بودجه به مترو شهری ارائه داد  و گفت: تا پایان سال 83 در مجموع کمتر از 350 میلیارد تومان در خطوط ریل هزینه شد این در حالی است که در 5 سال فعالیت این وزارتخانه 2 هزار و 900 میلیارد تومان به مترو شهر تهران و 8 کلان شهر دیگر کمک شده است و بیش از 600 کیلومتر خط ریلی کشیده شده است.

حسینی ادامه داد: در 5 سال گذشته بیش از 9 برابر کل اقدامات دولت در ادوار مختلف در پروژه های متروی شهری هزینه و اقدام شده است.

وزیر گفت: وزارت اقتصاد بیش از هزار میلیارد تومان از معوقات شهرداری تهران را در سیستم بانکی حذف کرد، پس وزارتخانه در جهت کمک به شهرداری تهران و کلانشهرها گامهای بسیاری برداشته است.

حسینی در ادامه پاسخ به سوال مطهری به رویکرد عدالت جویانه وزارت اقتصاد اشاره کرد و گفت: سعی کردیم بودجه و اعتبارات کشوری را به صورت عادلانه در کشور هزینه کنیم به این گونه از 2 هزار و 900 میلیارد تومان که در توسعه خطوط ریلی درون شهری هزینه شد، تنها 900 میلیارد در تهران هزینه و مابقی در کل کشور خرج شد.

وی افزود: دولت و وزارت اقتصاد در سال جاری تسهیلاتی را برای شهرداری تهران از جمله مجوز تاسیس بانک شهر در شهرداری تهران، تقویت و تنوع در تامین پروژه های شهری و صدور 300 میلیارد اوراق مشارکت در نظر گرفته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet