حلول ماه ربیع الاول
1389/10/29 13:34:00
سرویس فرهنگی

نامه رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات به رئیس جمهور

**رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در آستانه تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۰ به رئیس جمهور نامه ای ارسال کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر احمدی نژاد

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

احتراما اکنون که دولت محترم در آستانه تدوین لایحه بودجه سال 1390 قرار گرفته است لازم است نکات زیر به استحضار آن برادر گرامی رسانده شود.

الف ـ براساس نامه هایی که روسای محترم دانشگاه ها به مجلس شورای اسلامی ارسال داشته اند بودجه دانشگاه ها در سال 1390 نسبت به سال 1389 رشدی حدود 5 درصد خواهد داشت در صورتی که با توجه به نکات زیر:

1ـ بسیاری از دانشگاه های دولتی، دانشگاه های با قدمت بسیار بالا بوده و ساختمان ها و تاسیسات آنها نیاز به تعمیرات اساسی و جدی دارد.

2ـ امکانات و تجهیزات آزمایشگاه اغلب دانشگاه ها قدیمی بوده و ضروری است به تجهیزات جدید و به خصوص پیشرفته مجهز گردند.

3ـ با همت دانشگاه های کشور ظرفیت تحصیلات تکمیلی افزایش یافته و رو به فزونی است لذا باید امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی و سیستم های IT مناسب در اختیار آنها قرار گیرد تا انشاءالله در کنار افزایش کمیت، افزایش کیفیت نیز حاصل گردد.

4 ـ اجرای تکالیف مندرج در برنامه پنج ساله پنجم مانند اصلاح نسبت استاد به دانشجو، اصلاح هرم اعضای هیات علمی، گسترش تحصیلات تکمیلی، تقویت قطب های علمی، کمک به 15 دانشگاه برتر، لزوم تحول در علوم انسانی، اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور و... برای ارتقای سطح علمی دانشگاه ها و قرار گرفتن در جایگاه مناسب تر در رتبه بندی جهانی و قرار گرفتن در جایگاه دوم علمی در منطقه تا پایان برنامه پنج ساله پنجم ضروری است با توجه به این نکات و نکات دیگر که از ذکر آن جهت اختصار خودداری می گردد، لازم است به اعتبارات دانشگاه ها توجه خاص مبذول گردد.

ب ـ براساس قانون برنامه پنج ساله پنجم، دولت موظف گردیده است به منظور افزایش سهم تحقیق و پژوهش از تولید ناخالص داخلی به گونه ای برنامه ریزی نماید که سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی سالانه نیم درصد افزایش یابد. با توجه به گزارش مراجع علمی کشور، اعتبارات تحقیقاتی از تولید ناخالص ملی حدود 7/0 درصد است، بنابراین انتظار می رود که این اعتبارات در سال 1390 به 2/1 درصد از تولید ناخالص داخلی برسد.

لذا موجب امتنان خواهد بود دستور فرمایید در لایحه بودجه سال 1390 اعتبارات لازم جهت تحقق اهداف برنامه پنجم و چشم انداز 20 سال در اختیار دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور قرار گیرد.

دکتر علی عباسپور تهرانی فرد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet