حلول ماه ربیع الاول
1389/10/29 12:14:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در اجلاس فوق العاده بین المجالس اسلامی:

بین‌المجالس اسلامی ملجاء هم‌گرایی جهان اسلام شود

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگاه امت اسلامی از جهات علمی و فنی و فرهنگی در صحنه بین‌المللی باید بازیافته شود، تاکید کرد: بین المجالس اسلامی ملجاء هم‌گرایی و هم‌افزایی توان‌های اسلامی شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" در سخنرانی خود در اجلاس فوق‌العاده بین‌المجالس اسلامی گفت: ویژگی اصلی اتحادیه بین المجالس اسلامی مردمی بودن آن است که فارغ از محدودیت‌های سیاسی دولت‌ها در ساختار بین‌المللی منفذی برای انعکاس مسائل امت اسلامی تعبیه شود و با آزادی عمل نمایندگان پارلمان‌ها به نیازها و خواست‌های اصلی امت‌های اسلامی بپردازد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: قطعاً هدف اصلی از تاسیس بین‌المجالس اسلامی تکرار نهادی شبیه سازمان کنفرانس اسلامی نبود که آن نهاد هم در جای خود ارزشمند است؛ بنابراین باید باتوجه به این ویژگی به این سوال توجه کرد که امروز امت اسلامی چه انتظاری از نمایندگان خود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبیعتاً برخی چالش‌ها و کاستی‌های جهان اسلام ریشه‌های تاریخی دارد که مجال احصاء آن نیست. آنچه در ارزیابی کلی شرایط در وضعیت فعلی می‌توان فهم نمود، اول تلاش در جهت وحدت امت اسلامی و مبارزه عملی با دسایس کشورهای سلطه طلب است که سال‌ها در جهت افتراق امت اسلامی مشغولند و همچنین مبارزه با عقاید افراطی تفرقه‌افکنانه در بین فرق اسلامی است که کارشان دسته‌بندی امت اسلامی است.

وی ادامه داد: باید پذیرفت کشورهای سلطه‌طلب زمانی از این افکار افراطی حمایت کردند تا به مفاسد سیاسی خود دست یابند اما فی‌الحال در چنبره آتش خود ساخته گرفتارند.

رییس قوه مقننه کشورمان تاکید کرد: نباید اجازه داد که ظرفیت جهان اسلام بازیچه دوره‌گردی سیاسی آمریکا و صهیونیست شود که هر روز با طرحی توان جهان اسلام را دچار فرسایش نماید؛ در فلسطین با تئوری صلح به یهودی‌سازی بیت المقدس بپردازند و مراکز تاریخی اسلامی را نابود نمایند و با فشار وحشیانه به ملت مظلوم فلسطین، آنها را وادار به مهاجرت کنند و غزه قهرمان را در محاصره نگه دارند.

لاریجانی گفت: به عنوان مبارزه با تروریست افغانستان را سال‌ها اشغال و به ویرانه مبدل کنند و به بهانه سلاح هسته‌ای عراق را مورد تهاجم وحشیانه قرار دهند و صدها هزار نفر عراقی شکنجه شده از ظلم استبداد صدام را به مسلخ بکشانند.

وی ادامه داد: در همین حال اما زبان آمریکا و غرب در مقابل تروریسم دولتی صهیونیست‌ها دچار لکنت است؛ مجاهد "محمود المبحوحگ در امارات به دست صهیونیست‌ها ترور شد؛ دانشمندان ایران، دکتر علی محمدی و دکتر شهریاری به شهادت رسیدند و امروز اسناد روشن داریم که صهیونیست‌ها در این ترورها دست داشتند، اما دولت امریکا خود را به تغافل زده است که صهیونیست‌ها را تقبیح کند اما وقتی دادگاه صهیونیستی - آمریکایی در لبنان را تحریک می‌کنند که برای برهم زدن نظم و آرامش لبنان اقدام کند، زبان امریکا گشوده می‌شود و به ستایش دادگاه دست‌ساز مخل آرامش لبنان می‌پردازد.

لاریجانی اظهار داشت: کیست که نداند داستان جنوب سودان ساخته و پرداخته انگلیس و صهیونیست است تا یک مسئله جدید در منطقه اسلامی برای فرسایش توان اسلامی ایجاد کند یا در قیام ملت تونس، آمریکا و غرب با فرصت‌طلبی مسئولان قبلی این کشور را که سال‌ها هم پیمان آنان بودند، به مزایده گذاشتتند تا برای تسلط بعدی، خود را مدافع ملت تونس معرفی کنند.

وی ادامه داد: اینها نمونه‌هایی از نقشه‌های شوم استکباری است برای فرسایش توان امت اسلامی. ملت‌های مسلمان انتظار دارند این حوادث برای اولیای مسلمین پندآموز باشد و به جای تفرقه دست اخوت به یکدیگر بدهند و به جای تکیه به قدرت‌های فاسد به امت اسلامی تکیه بزنند تا امت اسلام حفظ شوند.

علی لاریجانی اظهار داشت: ملت ایران طی مبارزات طولانی در 32 سال پیش یک دیکتاتوری وابسته به آمریکا و انگلیس را از کشور اخراج نمود و با پیروزی انقلاب اسلامی،‌ ابتناء نظام جمهوری اسلامی را بر مردم قرار داد و وحدت امت اسلامی را اساس حرکت خویش در نظر گرفت. هرچند کشورهای زورگو با فریب برخی کشورها دردسرهایی برای ملت ما ایجاد کردند؛ نظیر جنگ هشت‌ساله عراق علیه ایران و مسئله‌سازی در بحث اتمی ایران؛ اما استقامت و پافشاری ملت ایران در راه اسلام و دموکراسی، ظرفیت‌های عمیق سیاسی، علمی، فناوری و فرهنگی برای ملت تدارک نمود.

رئیس قوه مقننه کشورمان تاکید کرد: اگر بین‌المجالس می‌خواهد منادی ملت‌ها باشد و از خواست ملت‌ها عقب نیفتد، باید یک، امروز از مقاومت لبنان در مقابل دسیسه جدید آمریکایی ـ صهیونیستی دادگاه ساختگی دفاع کند و بر وحدت داخلی لبنان تاکید نماید.

وی ادامه داد: دوم اینکه امروز از مقاومت ملت شجاع فلسطین دفاع کند و برای شکست حصر غزه هزینه نماید و نفرت خود را از طرح‌های فریبکارانه استکباری صهیونیستی در مسائل فلسطینی اعلام کند و سوم اینکه باید صدای ملت تونس را بشنود و از استیفای حقوق ملت تونس دفاع نماید.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بین المجالس اسلامی نباید اجازه دهد کشورهای غربی صحنه کشورهای اسلامی را میدان پایگاه‌های سلطه‌خواهی خود قرار دهند؛ این سنت الهی است که تکیه بر دشمنان اسلام سرنوشت محتوم حقارت را در پی دارد.

لاریجانی گفت: همچنین صحنه تقابلات سیاسی و اقتصادی جهان اسلام باید به هم‌افزایی مبدل شود تا جایگاه امت اسلامی از جهات علمی و فنی و فرهنگی در صحنه بین‌المللی بازیافته شود.

لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد بین‌المجالس اسلامی ملجاء هم‌گرایی و هم‌افزایی توان‌های اسلامی شود و طرح‌هایی جهت مقابله با مسائل اساسی را تدارک نماید.

وی همچنین از همه شرکت‌کنندگان در اجلاس فوق‌العاده بین‌المجالس اسلامی و "عبدالعزیز الغریر" میزبان و همچنین دبیرخانه بین المجالس تشکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet