هدر موبایل
1389/10/29 21:22:00
سرویس سیاسی
لاریجانی هشدار داد

ردپای عناصرفرصت‌طلب بین‌المللی درتحولات اخیر منطقه

**رییس مجلس شورای اسلامی در همه حوادث اخیر کشورهای منطقه،‌ رد پای عناصر فرصت‌طلب آمریکایی - صهیونیستی دیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" امشب در جمع مسئولان نهادهای ایرانی دایر در امارات در محل سفارت ایران در ابوظبی اظهار داشت: حوادث مهمی در دنیای امروز اتفاق افتاده است که از پیچیدگی‌هایی برخوردار است.

وی با اشاره به اوضاع فلسطین، سودان و تونس خاطرنشان کرد: اتفاقات در این کشورها ریشه‌های متنوعی دارد اما همه از یک ویژگی برخوردار است و آن این است که می‌توان ردپای عناصر فرصت‌طلب بین‌المللی را در آن دید.

لاریجانی خاطرنشان کرد: عنصر مخرب بیرونی که دردسرساز است ردپای آمریکا و صهیونیست است، نظیر آنچه که در لبنان اتفاق افتاد که یک‌باره با دسایسی شرایط حساسی ایجاد کردند تا از این رهگذر لطمه‌ای به اقتدار نیروهای باسابقه‌ای که با عنوان مقاومت باعث عزت اسلام شده‌اند، بزنند.

لاریجانی تاکید کرد: این رفتار آمریکا و صهیونیست‌ها به ضد خودش تبدیل شد و سناریویی که در ذهن آنها برای تخریب حزب‌الله وجود داشت به یک ماجرای افشاگرانه مبدل شد و سوالات زیادی را به وجود آورد.

رئیس قوه مقننه کشورمان اظهار داشت: ما فکر می‌کنیم رهبران مقاومت از تیزهوشی لازم برخوردار هستند که برای منافع دنیای اسلام اقداماتی انجام دهند که به رسوایی آمریکا بیانجامد.

وی با اشاره به اوضاع کنونی فلسطین گفت: علی رغم سخنان تبلیغاتی آمریکا در مورد فلسطین، ما با یک سری حرکات ارتجاعی در این موضوع مواجه هستیم.

لاریجانی خاطرنشان ساخت: شاید آنها فکر می‌کنند با ضیق گرفتن به مردم فلسطین بتوانند نتایجی را به فلسطینیان تحمیل کنند؛ اگرچه با این کار آنها، سختی‌هایی برای مردم فلسطین ایجاد می‌شود اما آمادگی آنها را بالا می‌برد و امروز آمریکا و رژیم صهیونیستی با یک حریف جدی روبرو شده‌اند.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت کشور تونس تاکید کرد: مسئله تونس موضوع فوق‌العاده مهمی است.

وی در این باره توضیح داد: درست است که آمریکایی‌ها در به برخی از کشورها با یک نگاه ریب‌آمیزی دنبال موج‌سواری بودند اما بعید است که این روش‌ها امروز جواب بدهد چون موج بیداری اسلامی یک پدیده جوهری و واقعی است.

رییس مجلس شورای اسلامی به تحولات اخیر تونس اشاره کرد و یادآور شد: این یک حرکت مردمی است که در تونس بوجود آمده و بعید است که آمریکا بتواند با فریبکاری با این پدیده مواجه شود و درک مردم تونس نیز عمیق‌تر از این است.

لاریجانی به اوضاع فعلی سودان نیز اشاره کرد و گفت: در داستان جنوب سودان هم سناریویی صهیونیستی - انگلیسی نهفته است که مردم سودان که از نخبگان منطقه هستند باید با دقت مسائل را دنبال کنند.

رئیس قوه مقننه در ادامه سخنانش در مورد اجلاس فوق‌العاده اتحادیه بین‌المجالس اسلامی اظهار داشت: این اجلاس باید روی مسائل عمده جهان اسلام تمرکز کند و از پرداختن به مسئل جزئی پرهیز نماید.

وی متذکر شد: ما احساس کردیم که این اجلاس از مسیر اصلی خود دور شده است بنابراین اقداماتی کردیم که اصلاحاتی دراین مسیر صورت گیرد و ساختار بین المجالس برای منافع کلیه مسلمین حفظ شود.

لاریجانی ادامه داد: حضور هیات ایرانی در اجلاس بین‌المجالس اسلامی فرصتی برای گفت و گو با مسئولان کشور امارات و دیگر اعضای شرکت کننده در این اجلاس بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما فکر می‌کنیم که باید گفت و گوهای روشنی داشته باشیم و نگذاریم که در ارتباط بین دو کشور ایران و امارات، کشور ثالثی رخنه کند که البته دوستان اماراتی ما هم به این مسئله علاقه داشتند و مدل‌هایی برای همکاری‌های درازمدت بین دو کشور به نتیجه رسید که در آینده فعال‌تر می شود.

این گزارش می‌افزاید، در ابتدای این دیدار "سیدمحمود مدنی" نماینده ولی فقیه در کشور امارات و فیاض سفیر ایران در ابوظبی نیز سخنانی ارائه کردند.

روسای دانشگاه‌های شهید بهشتی و آزاد، بیمارستان ایرانیان، بیمه ایران، بانک صادرات در ابوظبی، سرپرست مدارس ایرانی در دبی، ابوظبی، العین و شارجه، شرکت نفتکش ایران، شرکت ملی نفت، باشگاه ایرانیان و دانشگاه پیام نور در این نشست حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet