حلول ماه ربیع الاول
1389/10/30 11:24:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در تشریح دستاوردهای سفر امارات:

بین‌المجالس باید به وحدت جهان اسلام بیندیشد

**رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بین المجالس باید منادی صدای ملت‌ها باشد نه این که تنها در چارچوب روابط دیپلماتیک حرف بزند، تاکید کرد: بین‌المجالس باید به راهکارهایی برای وحدت جهان اسلام و اجرای آن بیندیشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" صبح امروز پنج‌شنبه 30 دی ماه پس از ورود به تهران، در جمع خبرنگاران حاضر در فرودگاه مهرآباد، دستاوردهای سفر دوروزه خود به امارات متحده عربی و شرکت در اتحادیه بین‌المجالس اسلامی که در ابوظبی برگزار شد را تشریح کرد.

لاریجانی با بیان اینکه در ابتدا ایران به دلیل یک سری پیشنهادهایی که برای اصلاح اساسنامه بین‌المجالس اسلامی از سوی برخی کشورها مطرح شده بود،‌ تصمیم گرفت در این اجلاس شرکت نکند، خاطرنشان ساخت: اما با توجه به اینکه اتحادیه بین‌المجالس اسلامی یک نهاد بین‌المللی بین کشورهای اسلامی است که ایران نقش موسس را در آن ما سعی کردیم با حضور در این اجلاس از تلاشی که برای ایجاد اصلاحات صورت می‌گیرد در جهت چگونگی توسعه جهان اسلام استفاده شود.

وی با متذکر شدن اینکه پیشنهادها برای تغییر اساسنامه به گونه‌ای بود که مسیر را از تمرکز بر روی مسائل جهان اسلام دور می‌کرد و موجب دامن زدن به اختلافات می‌شد،‌تصریح کرد: در این اجلاس ما مخالفت خود با این پیشنهادها و علت آن را اعلام کردیم.

لاریجانی تاکید کرد:  ایران اعلام کرد تغییرات پیشنهاد شده را به صلاح وحدت جهان اسلام نمی‌داند و برای این اصلاحات با اهداف تاسیس این نهاد سازگار نیست.

رییس قوه مقننه کشورمان با بیان این که ادله ما در این اجلاس پذیرفته شد و موضوع تغییر اساسنامه از دستور کار خارج گردید، اظهار داشت: کشور امارات در این زمینه تلاش بسیار کرد تا مسیر اصلاحات منحرف نشود.

لاریجانی در ادامه خاطرنشان ساخت: تفاوت اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با سازمان کنفرانس اسلامی باید در توجه این اجلاس به اقدامات اجرایی باشد. ما قصد تکرار یک نهاد را نداریم. بین‌المجالس باید به راهکارهایی برای وحدت جهان اسلام و اجرای آن بیندیشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بین المجالس باید منادی صدای ملت‌ها باشد نه این که تنها در چارچوب روابط دیپلماتیک حرف بزند.

وی در تشریح موضوعات مطرح شده در اجلای فوق‌العاده بین‌المجالس گفت: در این اجلاس صدای مردم تونس شنیده شد و از آن دفاع گردید. مساله هسته‌ای مورد بحث قرار گرفت و از حق کشورهای اسلامی برای دستیابی به فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز دفاع شد. همچنین ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان محکوم شد و در خصوص مسائل لبنان مباحثی مطرح شد که مفید بود.

وی یادآور شد: در این اجلاس مجالی پیش آمد تا با مسئولین امارات صحبت‌هایی راهبردی صورت گیرد و نفس سازنده بودن بین‌المجالس اسلامی در این جا مطرح شد.

لاریجانی ادامه داد: در این اجلاس همچنین روش‌های جدیدی برای همکاری و توسعه کشورهای اسلامی مطرح شد و مذاکراتی تفصیلی‌تر با کشورهای الجزایر، پاکستان، سودان، عراق و برخی کشورهای دیگر در مورد مسایل منطقه صورت گرفت.

وی با خاطرنشان ساختن اینکه رئیس مجلس کویت در این اجلاس تلاش زیادی برای ایجاد وحدت داشت،‌اظهار داشت: مجموع مذاکرات حاشیه‌ای کنفرانس که وقت زیادی هم گرفت به حل مشکلات وضعیت موجود کمک کرد.

رییس قوه مقننه کشورمان در پایان خاطرنشان ساخت: سفر کوتاه اما پرباری بود و در مجموع این هیات تلاش مستمری برای اجرای اهداف کنفرانس و به دست آوردن نتایج مطلوب داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet