حلول ماه ربیع الاول
1389/11/01 12:55:00
سرویس سیاسی
در آستانه شروع دور جدید مذاکرات هسته‌ای در استامبول؛

حق هسته‌ای ایران باید در تمام ابعاد محقق شود

**رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر غرب تصور می‌کند می‌تواند حیله‌ای به‌کار ببرد تا منابع اورانیوم غنی‌شده ما را به نحوی از دستمان دربیاورد و برای ما هزینه بلاوجه بتراشد، تصور اشتباهی کرده است.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت و در پاسخ به این سوال که چه محورهایی باید مورد تاکید تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات استانبول قراربگیرد، اظهارداشت: غربی‌ها و کشورهای مختلف تقریبا ماهیت و جوهره کار هسته‌ای ما را می شناسند و اگر در مذاکرات گاهی مسیر دیگری را می‌روند خود را به‌ تغافل می‌زنند، نه اینکه نمی دانند، بلکه می دانند و عمد دارند.

وی با بیان اینکه  این نسیان و فراموشی از موضوع هسته‌ای ایران به نفع غرب است، تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران باید در این زمینه چه به وسیله دیپلماسی رسمی کشور و چه از طرق دیگر روشنگری کند.

لاریجانی گفت: اما اینکه در مذاکرات چه مسیری را باید طی کنیم، باید توجه داشت که اولا ایران یک سخن روراستی را از نظرهسته‌ای مطرح می‌کند و ما دلیلی بر پیچیده کردن موضوع نداریم، مساله ما این است که موضوع فناوری هسته‌ای حق ماست و ما باید بتوانیم این حق را در همه ابعاد بالفعل کنیم.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: گاهی در این مذاکرات می‌گویند ما حق شما را قبول داریم ولی شما  یک مدتی فعالیت هایتان را متوقف کنید، این حرف کهنه‌ای است  و کسی هم  قبول ندارد. ما حقی را که در تاقچه بگذاریم و تماشایش کنیم را لازم نداریم .می خواهیم حق ما نقد شود.

وی ادامه داد: غرب مدتی ستیزکرد ولی ایران مقاومت نشان داد تا این حق تا حد زیادی نقد شد.

لاریجانی اظهارداشت: امروز روزی است که کشورهای دیگراگر دنبال پیشرفت هستند می توانند با رویکرد جدیدی سخن بگویند یعنی از حرفهای کهنه و ارتجاعی در مذاکرات بگذرند و رویکرد دیگری درمسائل مهم جهانی که مطرح است را مبنا قرار دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در موضوع هسته ای حتما باید حقوق ایران در نظر گرفته شود ،همان حقوقی که برای دیگران هم هست اما اینکه تاکتیک ما چه باشد، تاکتیک ها می تواند متناسب با زمان تغییر کند.

وی یاداور شد: یک نکته وجود دارد و آن اینکه  اگر غرب تصور می کند می تواند حیله ای به کار ببرد تا منابع اورانیوم غنی شده ما را به نحوی از دستمان در بیاورد و برای ما هزینه بلاوجه بتراشد،تصور اشتباهی کرده است.

لاریجانی گفت: یعنی همیشه در این امور باید توجه داشته باشند که میدان دیپلماسی میدان تعامل هوشیارانه است،اگر پیشنهادی دارند مابه ازای روشنی باید داشته باشد.

رئیس قوه مقننه اظهارداشت:اینکه مثلا وزیر امور خارجه آمریکا سخنرانی می‌کند و فکرمی‌کند کسی حرفش را اینطوری گوش می دهد،اشتباه است.کسی با سخنرانی، سیاست‌های استراتژیک خود را عوض نمی کند.

وی افزود: باید مشخص شود که پیشنهاد اینها(گروه 1+5) دقیقا چیست،چه عملی می خواهند انجام دهند و چه عملی را انتظار دارند.اینکه فکر می‌کنند با فرمایشات خود می‌توانند شرایط مذاکرات را تغییر دهند رویکرد دقیقی نیست.

لاریجانی گفت: فکر می کنم مذاکرات استامبول فرصتی است که گروه 1+5 می تواند با چارچوب های نظری جدیدی وارد مذاکرات هسته ای شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال خبرنگارخانه ملت مبنی بر اینکه تاثیر برگزاری تور هسته ای ایران بر روند مذاکرات را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: گروههایی که برای بازدید آمدند بیشتر از کشورهای غیر متعهدها بودند که غالبا از مسائل ما مطلع هستند.اما برپایی این تور وقتی که از نزدیک فعالیت های ایران را می بینند و نظراتشان را منعکس می کنند قطعا مفید است.

وی ادامه داد: اما آدم های ماجراجویی که در صحنه بین المللی حضور دارند، نه می خواهند واقعیت را ببینند و نه اگر ببینند تاثیری در آنها دارد.

گفتگو از فرشته کاظم زاده نظری

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet