خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/11/02 07:41:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از حمیدرضا پشنگ

بهشت کوهنوردان ایران آماده برای سرمایه‌گذاران گردشگری

**عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم خاش، میرجاوه و بخش‌های نصرت‌آباد و کورین طی یادداشتی جاذبه‌های طبیعی حوزه‌ انتخابیه خود را که می‌تواند به یکی از کانون‌های گردشگری کشور تیدیل شود، تشریح کرده است.

متن یادداشت "حمیدرضا پشنگ" که در هفته‌نامه مندیل سیستان و بلوچستان منتشر شده، به این شرح است:

یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌های طبیعی و گردشگری ایران کوه آتشفشانی تفتان است. این کوه به نام ایران که از دو قله "نرکوه" و "ماده کوه" تشکیل شده است را به "بهشت کوهنوردان" می‌شناسند.

خوشبختانه در چند سال فعالیت نمایندگی توانسته‌ام پیگیری‌هایی در زمینه شکوفا کردن استعدادهای این منطقه بکر برای طبیعت‌گردان به عمل آورم. کوه تفتان از خوش‌آب و هواترین مناطق سیستان و بلوچستان است که دور تا دور آن فضاهای مناسبی برای گردشگران وجود دارد. به همین دلیل با توجه به عضویتم در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در نخستین گام بسترسازی برای فراهم شدن زیرساخت‌های توسعه در این منطقه را انجام دادم و به لطف و قوه الهی اینک زیرساخت‌هایی نظیر برق و راه برای منطقه تأمین شده است. وجود چشمه‌های آب معدنی منطقه را از آبرسانی بی‌نیاز کرده است. جاده‌های دسترسی به تفتان و طبیعت اطراف آن همه بهسازی و آسفالت شده‌اند. اما این زیرساخت‌ها به چه کار می‌آید؟

علاوه بر رفاه حال مردم منطقه و بهره‌مندی آنان از نعمت برق، این فرصت برای تبدیل شدن کوه تفتان به منطقه‌‌ای گردشگری فراهم می‌شود. از آنجا که این قله بهشت کوهنوردان نام دارد این خطه بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در زمینه احداث «تله‌کابین» و «تله‌سیژ» است. بنابراین با برق‌رسانی به منطقه اینک زیرساخت‌های چنین سرمایه‌گذاری فراهم شده است.

تفتان که آتشفشانی نیمه‌فعال است همواره در حال فعالیت است و گازهای گوگرد از آن متصاعد می‌شود. این متصاعد شدن گاز گوگرد سبب می‌شود که تفتان فعالیت ناگهانی نداشته باشد. اگر به قله صعود کرده باشید می‌توانید به دیده خود از نزدیک تجربه کنید که خروج گاز گوگرد چگونه می‌توانـد تــکه سنگ‌ها یا اجسام سبک اطراف را به بالا بیندازد و پرت کند.

به همین دلیل تفتان آتشفشانی آرام است و به خوبی میزبان کوهنوردانی است که این خطه را برای صعود برمی‌گزینند. در اطراف تفتان کوه خارستان قرار دارد که طبیعت و زمین‌های بکر را در خود جای داده است.

در قسمت غربی و جنوب‌غربی نیز کوه‌های «ترشاب» قرار دارد. این منطقه به غایت دیدنی است. علاوه بر قرار داشتن منطقه‌ای‌ به نام «سردریا» که در تابستان هم آب دارد در جنوب و جنوب‌شرقی روستای «سنگان» قرار گرفته که محل عمل آمدن انارهای بی‌هسته منطقه است.

البته دور تا دور این آتشفشان دوست‌داشتنی باغات زردآلو قرار دارند که محل درآمد روستاییان و کشــــاورزان این خطه است. اما تفتان فقط بهشت کوهنوردان و طبیـــعت‌گردان نیست. قرار گرفتن قبرستان تاریخی «70 ملّا» سبب شده تا فرصتی تاریخی_فرهنگی هم به جاذبه‌های تفتان افزوده شود. بنابراین در شرایط حاضر امکانات اولیه برای سرمایه‌گذاری در زمینه طبیعت‌گردی و گردشگری فرهنگی فراهم است. نزدیکی تفتان به خاش و زاهدان سبب شده تا از پشتیبانی امکانات خوبی برای مسافران برخوردار باشد. کوهنوردان در جان‌پناه‌های مسیر اقامت می‌کنند اما طبیعت‌گردان و گردشگران می‌توانند با اقامت در هتل‌های خاش و سایر مراکز اقامتی منطقه سفر خوبی را طراحی کنند و فرودگاه زاهدان که در 60 - 70 کیلومتری تفتان قرار دارد و 180 کیلومتری خاش خود فرصتی دیگر برای منطقه محسوب می‌شود.

تورگردانان از هم‌اینک می‌توانند از این فرصت‌ها استفاده کنند و برای گردشگری برنامه‌ریزی. اما ما منتظر سرمایه‌گذاران برای ساخت و احداث تله‌کابین و تله‌سیژ هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet