حلول ماه ربیع الاول
1389/11/02 11:52:00
سرویس کمیسیون ها
محجوب:

وضعیت بیمه بازنشستگی بخشی از جمعیت سالمند ما مبهم است

**عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه پیری در جمعیت شهری ما رو به افزایش است و وضعیت بیمه بازنشستگی آنها نامشخص گفت: از مجموع حدود ۲۲ میلیون نفر جمعیت آماده به کار و شاغل ،نزدیک ۴ میلیون نفر آنها بی کار هستند و از ۱۸ میلیون نفر جمعیت شاغل تنها ۱۱ میلیون تحت پوشش بیمه هستند.

"علی رضا محجوب" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص وضعیت بیمه  بازنشستگی در کشور با توجه به افزایش جمعیت جوان کشور و به تبع آن افزایش سالمندان گفت:پیری در جمعیت شهری ما رو به افزایش است و بیشتر کسانی که مشمول بازنشستگی می شوند تابع جمعیت شهری هستند.

نماینده مردم تهران ،ری ،شمیرانات و اسلامشهر با بیان اینکه سن امید به زندگی نسبت به سال های قبل از انقلاب نزدیک به 20 سال افزایش یافته است گفت:این به آن معناست که دوره مستمری بگیری افزایش پیدا می کند و صندوق ها نهایتا با مشکل پرداخت رو به رو خواهند شد .

وی در پاسخ به این سوال که بیمه بازنشستگی شامل حال چه افرادی می شود گفت: بیمه بازنشستگی مشمول تمام کسانی است که کار می کنند  منتها در ایران چون نظام بیمه ای است نه نظام تامیین اجتماعی باید افراد خودشان تعهداتش را متقبل شوند اما در جاهایی که نظام تامین اجتماعی است و مالیات  از راه های مختلف کسب می شود دولت افراد را بیمه می کند .

وی با تصریح بر اینکه قاعدتا این رویکرد باید ترویج شود گفت:قانونی که مجلس برای کارگران ساختمانی  تصویب کرد و اجرای آن از چند ماه پیش شروع شده نویدی است در جهت توسعه تامین اجتماعی و اگر این سبک بیمه توسعه یابد این تفسیر که هرکسی خود را بیمه کند و یا  از جانب او بیمه بپردازند حل می شود.

وی با بیان اینکه از مجموع حدود 22 میلیون نفر جمعیت آماده به کار و شاغل ، نزدیک 4 میلیون نفر آنها بی کار هستند از 18 میلیون نفر جمعیت شاغل تنها 11 میلیون تحت پوشش هستند گفت: اتفاقی که در حال حاضر می افتد و فرد مجبور است شخصا برای بیمه خود اقدام کند خلاف قانون اساسی است چرا که بیمه کردن افراد از وظایف دولت  است .

وی با بیان اینکه یکی از دلایل اجرا نشدن این قانون را نداشتن اعتبار کافی است و در پاسخ به این سوال که آیا می توان برای تامین بودجه صندوق های بیمه بازنشستگی از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها استفاده کرد گفت:برای این موضوع در قانون هدفمند شدن یارانه ها بودجه پیش بینی شده است و اگر دولت بتواند از پس سایر مشکلاتش بر بیاید باید بودجه صندوق ها را نیز تامین کند.

وی ادامه داد: مشکلات دولت در آینده آنقدر زیاد خواهد شد که حتی همین وعده هایی را که داده است نمی تواند عمل کند اما در قانون این موضوع پیش بینی شده است و و جز تعهداتی است که باید به آن عمل شود.

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس برآوردهای آماری نشان می‌دهد که طی دو دهه آینده، پدیده سالمندی در ایران یک مسئله جدی خواهد بود. افزایش انفجارگونه نرخ زادوولد در دهه 1360 و تغییراتی که به تبع آن در ساختار جمعیت کشور ایجاد شده، توجه به پدیده سالمندی را  به عنوان یک پدیده حتمی ضرورت می‌بخشد.

این گزارش می‌افزاید: با وجود اهمیت بیمه‌های بازنشستگی - به عنوان مطمئن‌ترین ساز و کار حمایت از افراد در دوران سالمندی - هنوز در کشور ما نزدیک به 9 میلیون شاغل (خانوار) از پوشش این نوع بیمه‌ها برخودار نیستند و در نتیجه خود و همسرانشان در دوره سالمندی نیازمند کمک دولت خواهند بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet