حلول ماه ربیع الاول
1389/11/02 13:18:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون کشاورزی:

اجرای هدفمندی یارانه‌ها با شیب ملایم، بهره‌وری آب کشاورزی را افزایش می‌دهد

**یک عضو کمیسیون کشاورزی اصلی‌ترین دلیل پایین‌ بودن نرخ بهره‌وری در بخش کشاورزی را فراهم نبودن زیرساخت‌های اجرایی و فرهنگی در زیربخش‌های این حوزه ارزیابی کرد.

یونس اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، حمایت از بخش‌های آسیب‌پذیر پس از آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی را پیش‌بینی کرده است.

نماینده مردم مشکین‌شهر با اشاره به منابع حمایتی، ‌گفت: 30 درصد سهم تولید از درآمد هدفمندسازی به اضافه 20 درصد سهم دولت برای اجرای پروژه‌های عمرانی، منابعی است که برای حمایت از بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی پیش‌بینی شده است.

وی گفت: بخش کشاورزان در بین این سه بخش، آسیب‌پذیرترین بخش‌هاست چرا که اقتصاد کشاورزی سنتی و معیشتی است ضمن اینکه به تولید انبوه هم نرسیده و محور اول توسعه، کشاورزی است.

این عضو کمیسیون کشاورزی، هدفمندسازی یارانه‌ها را موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی دانست و اظهار کرد: از محل منابع هدفمندسازی یارانه‌ها حدود 1280 میلیارد تومان برای تخصیص به بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص یافته است.

وی اعمال قیمت‌های ترجیحی و حذف نشدن یارانه‌ نهاده‌های کشاورزی را از سیاست‌های حمایتی پیش‌بینی شده در قانون هدفمندسازی یارانه ها برشمرد و افزود: دولت شیب اجرای قانون هدفمندسازی را تندتر کرده است که موجب وارد شدن ضرر و زیان به کشاورزان، رکود بخش کشاورزی و رها کردن بخش از سوی کشاورزان و افزایش مهاجرت‌های بی‌رویه به شهرهای بزرگ می‌شود.

اسدی با اشاره به جلسات مشترک نمایندگان مجلس با وزیر جهاد کشاورزی برای بررسی مشکلات بخش کشاورزی گفت: در خصوص قیمت سوخت تحویلی، ‌نهاده‌های کشاورزی، ‌نرخ آب و استمرار حمایت‌های یارانه‌ای از برخی از بخش‌های کشاورزی با وزیر جهاد کشاورزی جلسات متعددی داشته‌ایم. وزیر جهاد کشاوزی نیز عنوان کرد که با دریافت شرایطی پول سوخت و اختصاص 1280 میلیارد تومان زمینه حمایت از بخشی را به وجود آورده است.

وی گفت: به اذغان وزیر جهاد کشاورزی، اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها موجب برنامه‌ریزی جامع وزارتخانه برای ادامه اجرای قانون شده است.

وی در عین حال اجرای درست قوانین بودجه 89 و بهره‌وری را مانع از آسیبهای جدی بخش کشاورزی دانست و افزود: اگر در اجرای قانون هدفمندسازی توجه بیشتری به کشاورزی بیمار نشود خسارت‌های فراوانی متوجه این بخش خواهد شد.

نماینده مردم مشکین‌شهر با اشاره به موانع پیش‌روی کشاورزان برای استفاده بهره‌وری از آب در بخش کشاورزی گفت: در قانون هدفمندسازی یارانه مصوب شده است که اگر دولت بخواهد قیمت آب را افزایش دهد، باید سر مزرعه این کار را انجام دهد ولی زیرساخت انجام این کار محیا نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی ضعف در زیرساخت‌های کشاورزی را اصلی ترین عامل پایین بودن بهره‌وری آب در بخش کشاورزی دانست و افزود: این ریاست هم از لحاظ فرهنگی نهادینه نشده است و هم توان مالی و اجرایی کشاورزان برای استفاده از شیوه آبیاری تحت فشار کافی نیست. با مهیا نبودن زیر ساخت‌ها نمی‌توان از بخش کشاورزی انتظار کار خارق‌ العاده داشت، در صورتی که در بسیاری از کشورها به دلیل فراهم بودن زیرساخت‌ها به ازاء هر یک متر مکعب آب دو کیلو محصول برداشت می‌کنند ولی این عدد در ایران به ازاء دومتر مکعب آب فقط یک کیلو محصول برداشت می‌شود.

وی تاکید کرد: ضعف در زیرساخت‌ها اصلی‌ترین عامل پایین بودن بهره‌وری آب در بخش کشاورزی است. اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها با شیب ملایم قطعا موجب مهیا شدن بسترهای لازم برای افزایش نرخ بهره‌وری در بخش کشاورزی می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet