هدر موبایل
1389/11/02 14:53:00
سرویس سیاسی
فلاحت‌پیشه با تاکید بر دستاوردهای مهم نشست ابوظبی:

نشست ابوظبی دیپلماسی فعال مجلس را به نمایش گذاشت

**رییس کمیته سیاست خارجی مجلس حضور هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در نشست ابوظبی را بسیار موثر دانست و تاکید کرد: نشست ابوظبی بعد دیگری از دیپلماسی فعال مجلس شورای اسلامی را به نمایش گذاشته و نشان داد که قوه مقننه به عنوان یک نهاد تاثیرگذار می‌تواند تصمیم گیری‌های مهم، انقلابی و نتیجه بخشی را در مورد نوع روابط سیاسی با سایر کشورها اتخاذ کند.

"حشمت الله فلاحت پیشه" نماینده اسلام آباد غرب، دالاهو، کرند غرب، گهواره و حمیل در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به دستاوردهای مهم نشست بین المجالس اسلامی برای جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: در جریان نشست ابوظبی و شرایطی که قبل و بعد از آن شکل گرفت نمودی از دیپلماسی فعال مجلس شورای اسلامی را به نمایش گذاشته شد.

وی افزود: برنامه‌ ریزی امارات و برخی کشورهای عربی، برنامه‌ ریزی خطرناکی بود و تلاش آنها بر این بود که یک امر اختلافی بین دو کشور را برخلاف اساسنامه بین المجالس اسلامی در آنجا مطرح کرده و با گرفتن مصوبه از این اجلاس، آن را زمینه‌ساز سایر اقدامات و ادعاهای واهی‌شان علیه جمهوری اسلامی ایران قرار دهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس پیش از این اجلاس پیگیر تجدید نظر در نوع رابطه با امارات متحده عربی بودند، گفت: از مدتها پیش بحث طرح تعیین نظر در رابطه با امارات متحده عربی در مجلس مطرح بود و حتی تعدادی از نمایندگان تهدید کرده بودند که در صورت ادامه یافتن رابطه فعلی با این کشور، طرحی را تهیه و تقدیم هیئت رییسه می کنند.

نماینده اسلام آباد غرب اساس چنین طرحی را اقدامات پیشگیرانه در مورد امارات اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: از این رو وقتی اعلام شد که بررسی جزایر سه گانه در دستور کار اجلاس ابوظبی قرار دارد، هیئت پارلمانی ایران عملا اعلام کرد که در این اجلاس حضور نخواهد یافت و اینگونه موضع قاطع خود و جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با این مساله به همگان نشان داد.

رییس کمیته سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: عدم حضور جمهوری اسلامی ایران در اجلاس ابوظبی به عنوان بنیانگذار بین المجالس آسیایی برای اماراتی‌ها بسیار سنگین بود؛ از این رو تلاش زیادی را برای متقاعد کردن رییس مجلس برای حضور در این نشست انجام دادند و در نهایت نیز پذیرفتند که هیئت ایرانی با همان پیش شرطی که اعلام کرده در این اجلاس حضور پیدا کند.

فلاحت پیشه حضور جمهوری اسلامی ایران در نشست ابوظبی را بسیار موثر دانست و تاکید کرد: حضور هیئت پارلمانی ایران در این نشست و مذاکرات دو جانبه‌ای که در حاشیه این اجلاس انجام شد بعد دیگری از دیپلماسی فعال مجلس شورای اسلامی رابه نمایش گذاشته شد و نشان داد که قوه مقننه هم به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در کشور می تواند تصمیم گیری‌های مهم، انقلابی و نتیجه بخشی را در مورد نوع روابط  سیاسی با سایر کشورها اتخاذ کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه نوع برخورد مجلس شورای اسلامی با اماراتی‌ها می تواند الگویی برای کلیت رابطه با امارات متحده عربی باشد، خاطرنشان ساخت: متاسفانه گاهی مصلحت اندیشی‌های بلا محلی در مورد امارات متحده عربی صورت می گیرد که به نفع مصالح و منافع کشورمان نیست.

وی گفت: دیپلماسی موثر مجلس با اماراتی‌ها نشان داد باید برخورد جدی و محکمی با این کشور صورت گیرد تا مانعی بر سر راه اقدامات مشکل ساز و ابهام ساز این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet