حلول ماه ربیع الاول
1389/11/02 09:47:00
سرویس بین الملل
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

پیشنهادهای ایران برای حل مشکلات منطقه در مذاکرات استانبول

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی کردن فضای مذاکرات استانبول، اعلام کرد: همانطور که پیش از این اعلام شده موضوع هسته‌ای ایران در این مذاکرات جایگاهی ندارد.

"جواد کریمی قدوسی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به روند مذاکرات ایران و 1+5 در شهر استانبول ترکیه، گفت: براساس توافقی که در مذاکرات ژنو 3 صورت گرفته بود، طرفین موافقت کرده بودند که در مذاکرات استانبول حول همکاری‌های بین المللی گفت وگوهایی را داشته باشند.

نماینده مشهد و کلات یکی از محورهای مذاکرات استانبول را موضوع خاورمیانه عنوان کرد و افزود: از آنجا که منطقه خاورمیانه یکی از بحرانی‌ترین مناطق جهان به شمار می‌رود، غربی‌ها برای برون‌رفت از مشکلات خود در این منطقه نیازمند کمک جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی خاطرنشان کرد: شرایط منطقه به گونه ای است که اگر جمهوری اسلامی به غربی‌ها کمک نکند، آن کشورها نمی‌توانند از این گرفتاری که در آن افتاده‌اند، بیرون بیایند.

کریمی سپس با اشاره به وضعیت نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان و همچنین وضعیتی که در کشور لبنان و سرزمین‌های اشغالی حاکم است، گفت: شرایط برای غربی‌ها در این کشورها و به ویژه در افغانستان به گونه‌ای است که به شدت محتاج ورود ایران برای حل مسائل این کشورها هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام اینکه در این شرایط تهران به صورت صادقانه آمادگی خود را برای کمک به غربی‌ها اعلام کرده است، افزود: شرایط منطقه به گونه‌ای است، غربی‌ها که تا دیروز با صدور قطعنامه و اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تلاش می‌کردند تا تهران را مجاب به عمل به خواسته‌های خود کنند امروز نشسته و با ایران مذاکراه می‌کنند.

کریمی با اظهار اینکه روند این مذاکرات تا کنون براساس گزارش‌های دریافتی بسیار مثبت بوده است، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت موجود، جمهوری اسلامی در مذاکرات استانبول در یک نقطه ممتازی قرار دارد که در این شرایط، طرف مقابل نیازمند همکاری با تهران است که اگر در این مذاکرات نتیجه نگیرند، نمی‌توانند از گرفتاری‌هایی که گریبانگیر آنها در منطقه است، رهایی یابند.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به پیشنهادهای ایران به گروه 1+5 در مذاکرات استانبول، گفت: جمهوری اسلامی در این مذاکرات پیشنهادهایی برای برون رفت از مشکلات خاورمیانه به طرف مقابل داده و همانطور که پیش از این نیز اعلام شده بود موضوع هسته ای ایران در این مذاکرات هیچ جایگاهی ندارد.

کریمی در پایان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی روی حقوق مسلم خود با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند، خاطرنشان کرد: طبق گزارش‌های دریافتی از مذاکرات استانبول هم تا اینجای کار ‌بحثی در خصوص حقوق مسلم ایران در موضوع هسته‌ای صورت نگرفته است.

مذاکرات ایران با پنج عضو دایم شورای امنیت(آمریکا، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به علاوه آلمان، موسوم به گروه 1+5 از روز جمعه در شهر استانبول ترکیه حول محورهای مشترک همکاری آغاز شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet