خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/11/02 16:10:00
سرویس اقتصادی
نماینده ماهنشان، انگوران و ایجرود:

بالاترین خدمت ایجاد اشتغال و حمایت از سرمایه‌گذاری است

**نماینده مردم ماهنشان، انگوران و ایجرود با بیان این که تأخیر در ارائه بودجه موجب تسری بی‌نظمی به سایر بخش‌های اقتصادی کشور می‌شود، افزود: وقتی بودجه دیر ارائه می‌شود و مجلس هم به ناچار آن را دیر برای اجرا ابلاغ می‌کند، ناگزیر زمان آغاز اجرای قانونی بودجه به اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت موکول می‌شود و همین موضوع به صورت سلسله‌وار موجب ایجاد بی‌نظمی و تأخیر در امور مالی کشور می‌شود.

"رضا عبداللهی" در گفتگو با روزنامه «مردم نو» زنجان به قانون هدفمند شدن یارانه ها پرداخت و اظهار داشت: پیام اصلی قانون هدفمند شدن یارانه‌ها تقویت صرفه‌جویی در همه بخش‌های کشور اعم از دولتی و غیر دولتی است، در حال حاضر منابع خاصی برای جبران افزایش هزینه‌ها در اختیار دولت قرار نگرفته و دستگاه‌های دولتی باید صرفه جویی لازم را در مصارف خود داشته باشند تا مشکلی از بابت هزینه‌های جدیدپیش ‌نیاید.

عبداللهی درباره حوزه انتخابیه خود می‌گوید: ما به عنوان نماینده مردم برای حل مشکلات، از حضور سرمایه‌گذار و بخش خصوصی حمایت می‌کنیم و یا قوانینی که در این باره است را تصویب می‌کنیم که ارائه این قوانین باید از سوی دولت انجام شود.

البته اخیراً اقدامات خوبی از سوی مسئولان در جذب سرمایه‌ها شده است و ما از استان‌هایی هستیم که در این باره کمتر مشکل داریم. 

رضا عبداللهی نماینده ماهنشان، انگوران و ایجرود رئیس کمیسیون برنامه و بودجه است. وی از تأخیر ارائه برنامه بودجه می‌گوید و ادامه می‌دهد که متأسفانه در سال‌های گذشته همواره بودجه دیر‌تر از زمان مقرر به مجلس آمده است، در صورتی که مجلس هشتم دقیقا بنابر ضرورت صرف وقت کافی برای بررسی بودجه، آخرین مهلت آن را ۱۵ آذر تعیین کرد تا از این رهگذر بتواند منافع ملی کشور را بیشتر مد نظر قرار دهد. وی در بخش استانی می‌گوید که امروز بالاترین خدمت در کشور ایجاد اشتغال و توسعه کارآفرینی و حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید است. باید تلاش کنیم با کاهش قیمت تمام شده و افزایش راندمان و ارتقای سطح کیفیت کالا و محصولات تولیدی، حضور پر رنگی در بازارهای بین‌المللی داشته باشیم.

 

نگاه ملی

در حال حاضر مهمترین موضوعی که در کمیسیون برنامه و بودجه دارید چیست؟

در این هفته عملکرد نه‌ماهه بودجه سال 1389 کل کشور از حیث مصارف را با حضور مسئولان مربوطه بررسی می‌کنیم. همچنین به بررسی گزارش تفریغ بودجه سال 1387 کل کشور می‌پردازیم و در مورد آن اتخاذ تصمیم می‌گیریم.

اعضای این کمیسیون در همین جلسه گزارش رئیس کل دیوان محاسبات درخصوص عملکرد نه‌ماهه دیوان محاسبات را استماع می‌کند. هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم جهت جمع‌بندی گزارش‌های تدوینی درخصوص عملکرد برنامه چهارم تشکیل جلسه می‌دهد.

بررسی طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار دیگر کمیسیون برنامه و بودجه است.

به بودجه اشاره کردید. تأخیر در ارائه بودجه را چطور ارزیابی میکنید؟

تأخیر در ارائه بودجه موجب تسری بی‌نظمی به سایر بخش‌های اقتصادی کشور می‌شود، وقتی بودجه دیر ارائه می‌شود و مجلس هم به ناچار آن را دیر برای اجرا ابلاغ می‌کند، ناگزیر زمان آغاز اجرای قانونی بودجه به اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت موکول می‌شود و همین موضوع به صورت سلسله‌وار موجب ایجاد بی‌نظمی و تأخیر در امور مالی کشور می‌شود. متأسفانه در سال‌های گذشته همواره بودجه دیر‌تر از زمان مقرر به مجلس آمده است، در صورتی که مجلس هشتم دقیقا بنابر ضرورت صرف وقت کافی برای بررسی بودجه، آخرین مهلت آن را ۱۵ آذر تعیین کرد تا از این رهگذر بتواند منافع ملی کشور را بیشتر مد نظر قرار دهد.

تأخیر در ارائه بودجه را به ضرر مجلس و دولت است و وقتی دولت بودجه را دیر‌تر از زمان مقرر ارائه می‌کند تنها مجلس متضرر نمی‌شود، بلکه دولت هم بواسطه اینکه زمان کافی برای توجیه نمایندگان در خصوص برنامه تقدیمی خود برای اقتصاد و اداره کشور ندارد، متضرر خواهد شد.

آقای عبداللهی مهمترین مشکل برای رسیدن به توسعه چه میتواند باشد؟

مهمترین مشکل، اقتصادی است. باید با توجه به پتانسیل‌های بالقوه هر استان همچون موقعیت استراتژیک، منابع زیرزمینی، کشاورزی، صنعتی، معدنی، به سمت توسعه‌یافتگی حرکت کند. به عقیده من در وهله اول به نظر می‌رسد باید مشکلات معیشتی مردم مورد توجه قرار گیرد و در وهله بعد نگاه توسعه‌ای به مدیریت و منابع انسانی صورت گیرد. از طرفی هیچ عنصر دیگری جز کار و تلاش نمی‌تواند به پیشرفت، رفع تنگنا‌ها، فقر و بیکاری کمک کند.

با هدفمندسازی یارانهها مردم با چه مشکلاتی مواجه شده اند؟

پیام اصلی قانون هدفمند شدن یارانه‌ها تقویت صرفه‌جویی در همه بخش‌های کشور اعم از دولتی و غیر دولتی است، در حال حاضر منابع خاصی برای جبران افزایش هزینه‌ها در اختیار دولت قرار نگرفته است و دستگاه‌های دولتی باید صرفه‌جویی لازم را در مصارف خود داشته باشند تا مشکلی از بابت هزینه‌های جدید پیش نیاید.

نگاه استانی

همان طور که میدانید صنعت نقش مهمی در زنجان دارد. اکنون وضعیت آن چگونه است و چه نقشی در کاهش اشتغالزایی دارد؟

صنعت سرب و روی توجیه اقتصادی خوبی دارد و خوشبختانه طی سال‌های گذشته به رغم فراز و نشیب‌های به‌وجود آمده در این صنعت شاهد بازده خوب سرمایه‌گذاری در آن بوده‌ایم. امروز بالاترین خدمت در کشور ایجاد اشتغال و توسعه کارآفرینی و حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید است. باید تلاش کنیم با کاهش قیمت تمام شده و افزایش راندمان و ارتقاء سطح کیفیت کالا و محصولات تولیدی، حضور پر رنگی در بازارهای بین‌المللی داشته باشیم. عملیات اجرائی 9 طرح شرکت کالسیمین شامل افتتاح اولین واحد نیمه‌صنعتی تولید نیکل کادمیوم و سولفات نیکل برای نخستین بار در کشور، کلنگ‌زنی واحد صنعتی شمش نیکل و محصولات جانبی، افتتاح طرح بازیافت، تولید کربنات روی از محل ضایعات، افتتاح بزرگ‌ترین مرکز آموزش واحدهای صنعتی استان در شرکت کالسیمین، آغاز عملیات اجرایی احداث طرح هوی مدیای جدید، افتتاح پروژه سنگ شکن و افتتاح پروژه محوطه‌سازی و بهسازی مجتمع بود.

شهرستان ایجرود صنایع و منابع مهمی دارد. آیا امکان سرمایهگذاری در آنها وجود دارد؟

خوشبختانه کارخانه فولاد با قابلیت تولید میلگرد و با هزینه ساخت 80 میلیون دلار آماده بهره‌برداری است اما برای حل مشکل بیکاری باید به صورت ریشه‌ای عمل کرد چون این مشکل در تمام کشور وجود دارد.

در شهرستانهایی که شما نماینده هستید برای جذب بخش خصوصی و اشتغالزایی چه فعالیتهایی تاکنون انجام شده است؟

ما به عنوان نماینده مردم برای حل مشکلات، از حضور سرمایه‌گذار و بخش خصوصی حمایت می‌کنیم و یا قوانینی که در این باره است را تصویب می‌کنیم که ارائه این قوانین باید از سوی دولت انجام شود. البته اخیراً اقدامات خوبی از سوی مسئولان در جذب سرمایه‌ها شده است و ما از استان‌هایی هستیم که در این باره کمتر مشکل داریم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet