هدر موبایل
1389/11/02 17:01:00
سرویس اقتصادی
حسین هاشمیان:

بی آبی از کرمان رخت برمی‌بندد

**نمایندگان مردم کرمان به شکل مداوم و در قالب طرح‌های متعدد پیگیر انتقال آب به استان هستند. بحران کم آبی که این روزها بسیاری از استان‌های کشورمان را به خود مشغول داشته، شاید برای استان کرمان که با دشت‌های عظیم، ‌روزگاری مبنای کشاورزی در کشورمان بوده، ‌معنی و مفهوم دیگری بیابد.

مردم کرمان بیش از یک دهه است که با خشکسالی و کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنند و به بیان نمایندگان استان، ‌برداشت‌های گسترده از دشت‌های آبی استان، ‌سبب شده تا مشکلات در این بخش مضاعف شود.

فرونشستن دشت‌ها از یکسو و از سوی دیگر دیر جبران شدن این برداشت‌های بی‌رویه لطمات جبران‌ناپذیری را به استان کرمان و حتی استان‌های همجوار آن وارد می‌کند و این امر همواره دغدغه‌ای جدی برای نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی به‌شمار می‌رفته است.

این هفته و در قالب گفت‌وگویی مفصل با حسین هاشمیان نماینده مردم رفسنجان به بحث درخصوص روش‌هایی که می‌توان به طریقی با بهره‌گیری از آنها، مشکل کم آبی را در استان کرمان مرتفع کرد، پرداخته‌ایم، ‌این روش‌ها که کار کارشناسی در مورد هر یک از آنها در قالب معاونت‌های متعدد وزارت نیرو صورت گرفته، قادر خواهند بود در فاصله زمانی میان‌مدت و درازمدت مشکل کم‌آبی را در استان مرتفع کرده و زمینه بهره‌مندی هرچه بیشتر از دشت‌های حاصلخیز استان کرمان را فراهم کند.

همچنین در صورت به ثمر نشستن این طرح‌ها، ‌می‌توان آب مازاد در قالب پروژه‌های انتقال را به دیگر کشورها نیز رساند.

هفته‌نامه «نگارستان» کرمان در این باره گفت وگویی انجام داده که می خوانیم:

 

 کمبود آب یکی از مشکلات مردم استان کرمان است که همیشه و در کلام تمامی نمایندگان استان نیز بیان میشود، آیا این مشکل در تمامی شهرستانهای استان دیده میشود و یا تمامی نقاط استان را با بحران مواجه کرده است؟

 آب مشکل اصلی استان است و سرتاسر استان کرمان با این مشکل اساسی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مردم استان کرمان واقعاً با معضل جدی در این بخش مواجه هستند و هر کسی که وارد استان کرمان می‌شود این مشکل را در نقاط مختلف استان می‌بیند و ابعاد متعدد بحران کم‌آبی را مشاهده می‌کند.

 مشخصاً در کدام شهرستانها این موضوع حادتر است؟

رفسنجان، سیرجان، زرند، شهربابک، بافت، کوهبنان زرند و شهرستان انار. این شهرستانها از جمله مناطقی هستند که به معنای واقعی آب ندارند.

 به هر حال هم شما نمایندگان و هم وزارت نیرو برای رفع این مشکل حتماً راهحلهایی دارید.

در این رابطه چندین سال است که برنامه‌هایی مطرح شده و من خودم شخصاً و هم گروهی از سایر نمایندگان استان بارها و بارها در این رابطه با مسئولین جلسه داشته‌ایم و راهکارهای لازم را بررسی کرده‌ایم.

انعقاد قرارداد تونل برای انتقال آب از زاگرس به شمال استان یکی از راهها  نتیجهای هم حاصل شده؟

بله. در حال حاضر قرارداد تونل برای انتقال آب از زاگرس به شمال استان کرمان منعقد شده تا از طریق روش‌های پیشرفته انتقالی، ‌بتوان آب را به شمال استان کرمان منتقل کرد. در این پروژه تنها تونلی به طول 57 کیلومتر فقط برای انتقال آب به شهر رفسنجان نیاز است که اعتبارات کلانی را می‌طلبد، ‌اما با همت مسئولین این پروژه کار خود را آغاز کرده است.

انتقال سالانه 250 میلیون متر مکعب آب به رفسنجان آیا در حوزه انتخابیه شما نیازسنجی لازم صورت گرفته است. مثلاً در یک سال نیاز آبی شهرستان رفسنجان چقدر است؟

در همین رابطه مقرر شده سالانه 250 میلیون متر مکعب آب به رفسنجان منتقل شود. یعنی از طریق خط انتقالی که کار اجرایی آن آغاز شده در هرثانیه 9 متر مکعب آب سهم شهرستان رفسنجان است.

 با این میزان انتقال مشکل رفسنجان حل خواهد شد؟

بله. ما امیدواریم که این مشکل برای مدت طولانی و در چشم انداز‌های طولانی مدت مرتفع شود.

یک میلیارد و 300 میلیون دلار برای انتقال آب به رفسنجان هزینه میشود

 این کار به چه میزان بودجه نیاز دارد؟

یک میلیارد و 300 میلیون دلار فقط برای رفسنجان در این بخش اعتبار باید در نظر گرفته شود.

 برای انتقال آب به شمال کرمان در حال مذاکره هستید؟

بله. آقای دکتر امیری نماینده مردم زرند در مجلس به‌عنوان نماینده شمال استان کرمان برای این کار انتخاب شده‌اند که پیگیری‌های گسترده‌ای را در بخش‌های متعدد در حال انجام است که امیدواریم به خواست خدا پیگیری‌های ایشان و دیگر نمایندگان استان نیز معطوف به اجرای پروژه‌های جدید شود.

پیمانکاران چینی و ایتالیایی برای انتقال آب به کرمان پیمانکاران این انتقال آب ایرانی هستند؟

نه. پیمانکاران سد و خطوط انتقال از کشور چین هستند اما قرار شد تا تونل انتقال آب توسط شرکت ایتالیایی که تخصص ویژه‌ای در این حوزه دارند، احداث شود اما کلیت اجرای پروژه در اختیار نیروهای متخصص کشورمان خواهد بود. ما الان 14 سال دنبال این اجرای پروژه هستیم که بحمدلله دولت در این زمینه وارد شده و مصمم به انتقال آب به هر شکل ممکن به مناطق مرکزی کشور از جمله کرمان است و در این زمینه مجدانه کارگروه‌های متعدد تشکیل شده و همه پیگیر رفع مشکل کم‌آبی و اساساً بی‌آبی در شمال استان کرمان و همین طور در سراسر استان هستند.

 در حال حاضر تمامی این پیگیریها، این پروژه را در چه مرحلهای قرار داده است؟

 ما در آستانه شروع عملیات این پروژه هستیم و اعتبار لازم برای اجرای کار نیز از سوی وزارت نیرو اختصاص داده شده است.

انتقال آب از تاجیکستان به کرمان روشی مطمئن برای سالها توسعه کرمان آقای هاشمیان، زمزمههایی مبنی بر انتقال آب از کشور تاجیکستان به استان شنیده میشود، در این زمینه توضیح بفرمایید.

یکی از برنامه‌های ما برای رفع مشکل کم‌آبی استان، انتقال آب از کشور تاجیکستان به ایران است که در حال حاضر پیگیر این پروژه هم هستیم.

 انتقاب آب در این پروژه به نظر میرسد در قالبی ملی در حال بررسی است، این پروژه از کدام استانهای ایران عبور خواهد کرد؟ به عبارت دیگر آب از کشور تاجیکستان به چه شکل به استان کرمان خواهد رسید؟

قرار است این آب از استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، قم، کاشان، یزد، اصفهان و شیراز عبور کند و به کرمان برسد که اگر به‌واقع این پروژه اجرایی شود، دیگر برای سالیان سال مشکل کم‌آبی نه تنها کرمان که مشکل کم‌آبی بیش از 10 استان کشور مرتفع می‌شود و شک نکنید که می‌توان مازاد آب را نیز به دیگر کشورهای متقاضی در منطقه فروخت.

 یعنی از 10 استان ایران این آب عبور خواهد کرد؟

بله. مردم این استانها هم از این آب می‌توانند استفاده کنند و این یک ظرفیت اساسی برای رونق‌بخشی به کشاورزی حتی در استان‌های همجوار اجرای این طرح است.

منابع گسترده آب تاجیکستان برای مردم 10 استان نیاز کشورمان در حال حاضر به منابع آبی کشورهای شمالی مشخص است؟ منظورم تراز منفی است که هریک از استانهای کشور برای جبران نیازهای آبی خود باید آن را از طریقی دریافت کنند؟

بله. دقیقاً این اطلاعات مورد پایش قرار گرفته است، اسناد نیاز‌سنجی استان‌های مختلف کشور نشان می‌دهد که به‌واقع نیازی اساسی در این حوزه مطرح است و ‌باید در قالب یک پروژه ملی به موضوع نگریسته شود. کشور تاجیکستان می‌تواند با قابلیت تأمین سالانه 135 میلیارد متر مکعب آب منبع مطمئنی برای تأمین آب کشورمان در استان‌های مختلف باشد.

 در این زمینه آیا اقداماتی هم صورت گرفته است؟

ما در حال انجام پیگیری‌ها در این حوزه هستیم. تلاش خود را می‌کنیم تا هرچه زودتر بتوانیم این پیگیری‌ها را به نتیجه برسانیم، نکته‌ای که در این خصوص مطرح است، سلسله جبال عظیم و گسترده‌ای در کشور تاجیکستان است که قادر خواهد بود، توسعه را برای امر کشاورزی ما فراهم کرده و از سوی دیگر بسترساز تداوم آبادانی در کشورمان شود.

موافقت رئیسجمهور و و زرای تاجیکستان با انتقال آب به ایران طرف تاجیکستانی با این انتقال موافقت کرده؟

بله. رئیس‌جمهور و وزرای مربوطه این کشور موافقت خود را از یکسو و از سوی دیگر اشتیاق گسترده‌شان را بیان کرده‌اند و دستورات لازم را در هر بخش صادر کرده‌اند.

 این پروژه در حال حاضر در چه مرحلهای است؟

ما در حال حاضر پیگیر بستن این قرارداد و ایجاد زمینه‌های اجرایی آن هستیم.

 تجربه انتقال آب به این صورت در دنیا وجود دارد؟

بله. در کشور پاکستان این تجربه وجود دارد و این سیل‌های عظیمی را که در این کشور شاهد هستید، ‌به‌واسطه پرآبی این رودخانه‌هایی است که از کشور تاجیکستان، سرشاخه‌های آن به پاکستان منتقل شده است، البته می‌دانید که پاکستان طرح‌های توسعه‌ای و هدفمند را در مقاطعی برای بهره‌مندی از مواهب این خط انتقال صورت داده است.

کمک چهار میلیارد یورویی امور عامالمنفعه سازمان ملل به این پروژه برای اجرای این پروژه حتماً هزینههای سرسامآوری هم تعریف میشود، تأمین اعتبار اجرای پروژههای عظیمی از این دست هم مورد کارشناسی قرار گرفته است؟  یا از جایی هم درخواست کمک شده؟

نه. ما درخواست کمک نکردیم. اما امور عام‌المنفعه سازمان ملل اعلام کرده که به این پروژه چهار میلیارد یورو کمک خواهد کرد، ‌اساساً سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی حاضرند به شکل گسترده در اجرای این دست از پروژه‌ها، ‌اقدام کنند حتی در همین زمینه کشور چین نیز اعلام آمادگی کرده است تا در قالب فاینانس در اجرای این پروژه سهیم باشد و کار اجرای این پروژه را برعهده بگیرد.

 آیا انتقال به ایران میتواند جنبه صادراتی به دیگر کشورها هم پیدا کند؟

بله. این آب آنقدر بسیار است که می‌توان برای آن ضمن بهره‌گیری کشورمان، برنامه‌های صادراتی نیز تعریف کرد و مسئولین تاجیکستانی هم تصمیم دارند تا با انتقال آن به ایران زمینه صادرات آن به دیگر کشورها از جمله کشورهای عربی منطقه را فراهم کنند. در یک کلام اینکه این پروژه گنج شایگانی است که جمهوری اسلامی ایران را سیراب می‌کند. کشور ما را از بی‌آبی و کم‌آبی نجات می‌دهد و سرمایه‌ای برای صادرات آب می‌شود که می‌توان سالانه از آن میلیون‌ها دلار نیز کسب درآمد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet